ua en ru

Глава IFC в Україні: "Зараз ми фокусуємося на роботі з "поганими" боргами"

Глава IFC в Україні: "Зараз ми фокусуємося на роботі з "поганими" боргами"
Автор: RBC.UA
Керівник представництва Міжнародної фінансової корпорації (МФК, IFC) в Україні та Білорусі Руфат Алімарданов в бліц-інтерв'ю РБК-Україна розповів, як оцінює нинішню ситуацію в українській банківській сфері, про наміри створити керуючу компанію, якою банки можуть передати свої активи, про те, чи впливає падіння гривні на роботу IFC в Україні, а також про пріоритетні напрямки діяльності IFC в Україні.

Керівник представництва Міжнародної фінансової корпорації (МФК, IFC) в Україні та Білорусі Руфат Алімарданов в бліц-інтерв'ю РБК-Україна розповів, як оцінює нинішню ситуацію в українській банківській сфері, про наміри створити керуючу компанію, якою банки можуть передати свої активи, про те, чи впливає падіння гривні на роботу IFC в Україні, а також про пріоритетні напрямки діяльності IFC в Україні.

РБК-Україна: Скажіть, як Ви оцінюєте сьогодні економічну ситуацію в Україні?

Руфат Алімарданов: Тут, звичайно, є ризики. У тому числі і в банківському секторі. Сьогодні банки неохоче кредитують.

Ми, з нашого боку, з боку IFC, спробуємо допомогти в цій ситуації. Ми традиційно фінансуємо довгострокові проекти, в тому числі і для банківського сектора, який, у свою чергу, надає малим і середнім підприємствам. В цій ситуації ми бачимо, що кредитування обмежено.

Сьогодні є велика потреба в короткостроковому фінансуванні, засобах для поповнення оборотного капіталу. Банки дуже вибірково ставляться до кредитування. Якщо вони і надають кредити, то короткострокові і тільки тим клієнтам, яких вони дуже добре знають і з ким вони давно працюють, і для продовження вже існуючих ліній. Якщо вони готові це робити, ми готові підтримувати ці банки.

Нам би також хотілося підтримати банки в розширенні списку тих, кого вони кредитують. Але тут банки повинні самі вирішувати, кого їм комфортно фінансувати. Ми надавали і будемо надавати консультативні послуги банкам. Зокрема, якщо говорити про, наприклад, фінансування сільського господарства, то ми працюємо з банками, щоб допомогти їм оцінювати ризики, особливо, коли це стосується малих і середніх фермерів. Наші експерти розробили продукт, який ми разом з банками зараз відпрацьовуємо, і він допоможе саме в оцінці ризиків.

РБК-Україна: Розкажіть, будь ласка, більше про вашої ініціативи за допомогою банків з проблемними кредитами. Ви згадували про компанії управління активами проблемних кредитів.

Руфат Алімарданов: Ця компанія ще не працює. Це просто одна з ідей. Однією з проблем банківського сектора є проблема "поганих" боргів, яка повинна бути вирішена для того, щоб банки звільнили свої баланси і у них з'явилася можливість кредитувати. Саме для цього ми зараз фокусуємося на роботі з "поганими" боргами.

Існує багато механізмів вирішення цього питання. Але одним з можливих інструментів може стати створення керуючої компанії, якою банки можуть передати свої активи. Але спочатку треба провести велику роботу як з регулятором, так і з потенційними інвесторами. Це те, над чим ми зараз працюємо разом з нашими партнерами з ЄБРР, Світовим банком і разом з регуляторами.

РБК-Україна: А коли може з'явитися така структура? Чи може замість неї бути використаний інший механізм?

Руфат Алімарданов: Зараз ще передчасно говорити про конкретні терміни і дати. Хочеться, щоб такий інструмент з'явився якомога швидше. Ми обговорюємо й інші механізми, але в існуючому регуляторному середовищі ми вважаємо, що це могла бути одна з потенційних схем. Але поки ми перебуваємо на стадії обговорення.

РБК-Україна: Розкажіть, будь ласка, які є тенденції в інвестуванні IFC в цьому році і які у вас плани на наступний рік? Про які обсяги інвестицій йдеться?

Руфат Алімарданов: У минулому фінансовому році, який завершився в червні 2014 р., ми профінансували проектів в Україні на суму понад 470 млн дол. США. Якщо говорити про цей рік, то зараз в роботі багато проектів. Але точну суму інвестицій за 2015 фінансовий рік сьогодні я не назву, тому що проекти ще знаходяться в роботі, і вони на різних стадіях підготовки. Ми готові продовжувати інвестувати і підтримувати приватні українські компанії. Фінальну суму інвестицій по 2015 року ми оголосимо ближче до кінця фінансового року.

Якщо ж говорити про те, які тенденції і які галузі ми розглядаємо, то це агропромисловий комплекс, фінансовий сектор, через який ми надаємо кошти малим і середнім підприємствам, і третє - це інфраструктура та проекти, які будуть сприяти поліпшенню енергоефективності економіки України.

РБК-Україна: В Україні і Росії спостерігається обвал курсу національної валюти. Це якось впливає на обсяг інвестування IFC в проекти в цих країнах?

Руфат Алімарданов: Те, що гривня падає і рубль падає - це економічні реалії, які ми просто беремо під увагу, коли оцінюємо ризики. Це жодним чином не впливає на те, чи ми будемо чи не будемо фінансувати. Ми бачили на різних ринках і падіння, і зростання валюти. Нас нічого не лякає, адже ми повинні працювати на ринках, де ми присутні, ми - банк розвитку. Ми просто беремо це до уваги.

РБК-Україна: Ось МВФ прийняв рішення надати Україні допомогу в 19 млрд дол. протягом найближчих кількох років. Ви вважаєте, що цієї суми достатньо для того, що Україна вийшла з кризи?

Руфат Алімарданов: Для того, щоб впоратися з цією кризою, треба вирішити безліч структурних питань, які є в економіці, і за якими міжнародні фінансові інститути, в тому числі і група Світового банку, надали свої рекомендації. Я сподіваюся, що новий уряд буде займатися цими структурними реформами, тому що міжнародна фінансова допомога - це тільки один із компонентів. Необхідно проводити структурні реформи, збільшувати виробництво і ефективність, виходити на нові ринки.

РБК-Україна: Чи можна говорити зараз про те, що міжнародні організації не довіряють Україні, тому що знають, що кошти, які вони нададуть, не будуть використані за призначенням через високий рівень корупції в Україні?

Руфат Алімарданов: Я хотів би зосередитися на роботі IFC в Україні. Що стосується нас, то ми продовжуємо інвестувати в приватний бізнес. Ми інвестуємо тільки в приватний бізнес і ми готові підтримати нові проекти, які, на нашу думку, є цікавими і рентабельними.

Розмовляла Тетяна Шпайхер