ua en ru

Глава ГФС Насиров: Для вас президент - незвичайний платник податків, а для мене - простий

Глава ГФС Насиров: Для вас президент - незвичайний платник податків, а для мене - простий Роман Насиров пообіцяв якомога швидше завершити перевірку про панамських офшорах
Державна фіскальна служба України зацікавилася "панамської історією" президента Петра Порошенка. Вчора, 4 квітня, головний податківець країни Роман Насиров доручив департаменту оподаткування фізосіб перевірити оприлюднену в ЗМІ інформацію про подозрении президента у порушенні податкового законодавства. За даними Центру по дослідженню корупції та організованої злочинності (OCCRP), який аналізував матеріали бази даних панамської юридичної компанії Mossack Fonseca, що надає офшорні послуги, відкриття холдингової компанії в офшорній юрисдикції "дає колосальні податкові переваги". Про офшорі президента, податкових платежах корпорації "Рошен" і стратегії деофшоризації українського бізнесу, яку ГФС має намір втілювати спільно з Нацбанком, в бліц-інтерв'ю РБК-Україна розповів Роман Насиров.

Державна фіскальна служба України зацікавилася "панамської історією" президента Петра Порошенка. Вчора, 4 квітня, головний податківець країни Роман Насиров доручив департаменту оподаткування фізосіб перевірити оприлюднену в ЗМІ інформацію про подозрении президента у порушенні податкового законодавства. За даними Центру по дослідженню корупції та організованої злочинності (OCCRP), який аналізував матеріали бази даних панамської юридичної компанії Mossack Fonseca, що надає офшорні послуги, відкриття холдингової компанії в офшорній юрисдикції "дає колосальні податкові переваги". Про офшорі президента, податкових платежах корпорації "Рошен" і стратегії деофшоризації українського бізнесу, яку ГФС має намір втілювати спільно з Нацбанком, в бліц-інтерв'ю РБК-Україна розповів Роман Насиров.

РБК-Україна: Два тижні тому ви провели тристоронню зустріч у форматі Державна фіскальна служба-Нацбанк-Антимонопольний комітет і говорили про деофшоризації українського бізнесу. Про що говорили, і до чого домовились, так досі й не зрозуміло. Але ось на вихідних з'явилося скандальне розслідування з панамським офшором президента Петра Порошенка. Не награні всі ці наради і показова боротьба з офшорами, навіть якщо глава держави дозволяє собі брати у цьому участь?

Роман Насиров: Де ми стикаємося з так званими офшорами? Тут є два великі питання. Перший - імпорт товарів. Зниження митної вартості відбувається за допомогою використання офшорів. Наприклад, їде товар з Італії. Товар італійський, є на нього конкретний інвойс, продають його на компанію в Сейшелах, а Сейшели продають його вже в 3 рази дешевше в Україну. Теоретично, це легальна операція. Практично - маніпулювання вартістю.

Другий велике питання - лежить в рамках трансфертного ціноутворення. Українська компанія експортер продає товар Х без прибутку, а іноді ще й зі збитком, на якийсь офшор. А це ще може бути і пов'язаний офшор, а вже з нього продає товар на європейську юрисдикцію або якусь іншу. Що в цьому випадку відбувається? Якщо є експортні платежі, то їх заниження, а найбільша проблема - локальна оптимізація, наприклад, несплата податку на прибуток. Ще ми стикаємося з офшорами при кредитуванні. Наприклад, українська бізнес-група - маленька, велика, яка завгодно - переводить гроші через конвертаційний центр, якщо зовсім грубо, виводить їх на офшор, з нього кредитує себе ж за високою ставкою, скажімо, 25%, і намагається віднести це собі у витрати.


РБК-Україна: І знижує об'єкт оподаткування… Але, якщо ви знаєте всі ці схеми, всіх вигодонабувачів, яка реакція ГФС на подібні дії?

Роман Насиров: якби я міг знати всіх вигодонабувачів…

РБК-Україна: Якщо не податкова, Нацбанк знає, якщо не Нацбанк, то Госфинмонитониторинг. У зв'язці ви плануєте щось робити?

Роман Насиров: Ми плануємо розпочати поглиблену співпрацю з Нацбанком. При чому, на зустрічі офшор не був основним питанням. У нас були питання з обміну валют, за видачу, за деякими банками, які у нас постійно трапляються за зв'язок з конвертцентрами. Я не хочу говорити, що всі цим займаються, але ми вважаємо, що деякі їх організовують або є співорганізаторами.

РБК-Україна: Так про що конкретно ви домовляєтеся з регулятором?

Роман Насиров: По-перше, ми хочемо з ними домовитися про протокол спільних дій. По-друге, про взаємне інформування, тому що Нацбанк - дуже закрита організація. Якщо вони на щось зловили банк, то хочемо, щоб і з нами цією інформацією ділилися. У попередній практиці такого обміну не існувало. Тобто, зараз ми обмінялися баченнями.

РБК-Україна: Коли можна говорити про початок обміну інформацією? Який дедлайн ви ставите?

Роман Насиров: Я думаю, що протягом місяця ми формалізуємо наші домовленості і почнеться процес.

РБК-Україна: Чому цей процес так затягнувся? Одним підписанням протоколів в нинішній ситуації, напевно, вже не обійтися.

Роман Насиров: А чому у нас в країні багато процеси затягнуті?

РБК-Україна: Чому? Не бачите, зокрема, і ви своєї вини в цьому?

Роман Насиров: Не бачу.

РБК-Україна: Щоб читачам остаточно було зрозуміло, то бізнес використовує офшорні юрисдикції для оптимізації податків, для економії?

Роман Насиров: Так.

РБК-Україна: З цього можна робити висновок, що і президент України хотів заощадити?

Роман Насиров: Ці висновки робіть без мене.

РБК-Україна: Ви доручили департаменту оподаткування фізосіб ГФС перевірити інформацію, оприлюднену в ЗМІ. Коли чекати результатів?

Роман Насиров: Як тільки буде результат, ми відразу ж про це повідомимо.

РБК-Україна: чи Ставили ви своїм підлеглим конкретні терміни, тому що тема актуальна, і суспільство чекає результатів? Тому що у багатьох країнах світу після оприлюднення розслідувань контролюючі органи планують активізувати свою діяльність.

Роман Насиров: Тема актуальна, потрібно як можна швидше закінчити перевірку.

РБК-Україна: З досвіду, це довгий процес перевірки?

Роман Насиров: По-перше, потрібно взяти матеріали. На сьогоднішній день є новина, що ще є?

РБК-Україна: Є конкретні документи, які оприлюднені в ЗМІ. Вам надходили вже ці документи?

Роман Насиров: Звичайно ж, немає.

РБК-Україна: А ви їх запитували?

Роман Насиров: Я про це тільки вчора дізнався. У вас виникає конкретне питання, яке найбільше цікавить в даний момент часу.

РБК-Україна: Всю країну цікавить відповідь на це питання.

Роман Насиров: А у нас є мільйон питань, які цікавлять нас. По кожному платнику податків, з кожного регіону і кожного пункту пропуску.

РБК-Україна: По конкретному платнику - Петру Порошенку, які питання є у ГФС?

Роман Насиров: От мені задавали питання по конкретному підприємству, я не пам'ятаю всієї інформації по кожному платнику податків.

РБК-Україна: Але це - незвичайний платник податків.

Роман Насиров: Для вас президент – незвичайний платник податків, а для мене він просто платник. У мене є платники, які у сотні разів більші і більш важливі, з іншими питаннями та проблемами. Тому кожного платника податків особисто я не торкаюся, для цього є департаменти, підрозділи.

РБК-Україна: Депутати рекомендували в ГФС запитати, де ж все-таки зареєстрована корпорація "Рошен". В Україні, Нідерландах, на Кіпрі, на БВО?

Роман Насиров: Я не знаю.

РБК-Україна: Який обсяг податкових платежів щомісяця відраховує компанія президента?

Роман Насиров: Я вам сказати не зможу. Це ви можете запитати у самої компанії, це інформація платника податків, ми її не можемо розкривати. Як і будь-якого іншого підприємства.

РБК-Україна: Юристи, експерти кажуть, що практично весь український бізнес використовує офшори. Який обсяг коштів знаходиться в офшорах, який обсяг був виведений в такі юрисдикції?

Роман Насиров: Це ви у Нацбанку можете запитати, який обсяг коштів пішов в офшорні юрисдикції. Ми цього не бачимо. Ми бачимо сплату від резидента до бюджету Україні - місцевий, загальний.

Розмовляла Наталія Непряхіна