ГФС не відкидає тінь: чому Роман Насиров блокував відшкодування ПДВ
Після втручання прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, Державна фіскальна служба розблокувала відшкодування ПДВ. У п'ятницю, 8 липня, вранці реєстри підприємств на повернення податку були передані в Держказначейство. За весь червень бізнес зміг отримати лише близько 100 млн гривень, в той час як раніше середньомісячний обсяг повернення в 2016 році становив понад 7 млрд гривень. А в останньому реєстрі, за даними РБК-Україна, підтверджені суми сягали 5,8 млрд гривень. У Мінфіні вже заявляють про порушення законодавства. А також розцінюють дії податківців, як опір проведенню перевірок низки аграрних компаній, зокрема, "Кернел-трейд" і "Каргілл". Є підозри, що отриманий ними з початку року 5 млрд гривень ПДВ, відшкодована незаконно.
Податок є, реєстрів – немає
Протистояння між керівництвом Мінфіну та Державної фіскальної служби перейшло в публічний формат. ГФС, проігнорувавши норми законодавства, заблокувало відшкодування ПДВ в червні. Реєстр підприємств так і не був переданий в Держказначейство.
30 червня - останній день подання зведеного реєстру - у казначействі заявили, що до 17.00 узагальненої інформації від ГФС на відшкодування податку не надійшло. А обсяг ПДВ, який повернули бізнесу протягом місяця склав 97,3 млн гривень. При тому, що середньомісячні суми відшкодування в 2016 році перевищували 7 млрд гривень, зазначає заступник міністра фінансів Євген Капінус.
"Зведений реєстр подається ГФС, як правило, в останній день - у червні це був минулий четвер. Факт передачі ми контролюємо, як факт, - говорить співрозмовник РБК-Україна в уряді. -Тоді ввечері і дізналися про фактичної неподання, і вранці перевірили в казначействі. Після були різні доручення "доповісти". Взагалі Мінфін не є учасником цього процесу, списки з ним не погоджуються і на їх формування він теж не впливає. Казначейство також відшкодовує всі і всім, хто в списках ГФС".
Після втручання прем'єр-міністра Володимира Гройсмана фіскальна служба розблокувала процедуру відшкодування, і то не відразу. Ще в середу, 6 липня, на засіданні уряду Гройсман доручив "негайно передати реєстр в казначейство і компенсувати ПДВ, як того вимагає закон, і поставити на цьому крапку ". Всі документи ГФС передала тільки в п'ятницю вранці - о 9.40. Про це РБК-Україна заявив міністр фінансів Олександр Данилюк. Хоча в центральному апараті фіскальної служби ще напередодні видання запевнили, що всі передано в казначейство: "Розібралися і подали".
Проблема виникла ще кілька місяців тому. У парламентському комітеті з питань податкової та митної політики виникли сумніви, що ряд підприємств, які потрапляють в реєстри, отримують ПДВ на законній підставі. "Більше двох місяців я звертаю увагу на те, що відшкодовуються з бюджету величезні суми—понад 7 млрд гривень, і, на мій погляд, незаконно відшкодовуються, - заявила на засіданні уряду голова комітету ВР з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна. - Я уважно послухала ваші прохання, ваші обговорення постанов про те, щоб не збільшувати дефіцит бюджету, але прошу звернути увагу, можливо за нашими плечима відбувається порушення законодавства. Я не можу "на копійки" вносити зміни в законодавство, коли кілька мільярдів йдуть з бюджету".
Мова йде про аграрних компаніях, зокрема "Кернел-трейд" і "Каргілл", які, за її даними, з початку року отримали понад 5 млрд гривень ПДВ.
Депутати сумніваються з кількох причин. Компанії закрили угоди 2015 роком, коли ще діяв спецрежим з ПДВ, і податок аккумулировался на рахунках бізнесу. Нульову ставку ПДВ, що дає право на відшкодування, агропідприємства отримали лише 1 січня 2016 року. "А ПДВ відшкодовується за 2015 рік. Той ПДВ, який ніким не сплачено в бюджет!", - обурена Южаніна.
Крім того, компанії уклали ф'ючерсні договору на врожай. А оскільки ПДВ платитися за принципом першої події - або поставка, або оплата, підприємства на підставі це подали заявки на відшкодування, оскільки стався факт оплати. "В інспекціях перевіряють, ф'ючерси знімають і немає можливості пред'явити до відшкодування,-- розповідає член комітету Тетяна Острикова. - Точно сказати, яка частка з продажу 2015 року і по ф'ючерсах і визначити законно/незаконно, може перевірка. До цього потрібно було зупинити відшкодування саме цим компаніям. А те, що робить голова ГФС Роман Насиров, це - безпрецедентний випадок в історії. І робиться це навмисно, щоб загострити ситуацію до такої межі, коли Гройсман скаже - відшкодувати всім. І таким чином, відповідальність він з себе знімає".
За даними Мінфіну, за 5 місяців 2016 року, експортери зернових та технічних культур подали заявок на відшкодування в обсязі 10,4 млрд гривень. "Держказначейство здійснює відшкодування у відповідність з узагальненою інформацією про суми відшкодування, сформованих ГФС, - пояснює Євген Капінус. - Мінфін не має необхідних повноважень і, відповідно, документів для того, щоб оцінити ступінь законності заявлених до відшкодування сум".
Щоб убезпечити себе, ГФС звернулася до Мінфіну з проханням дати право на перевірку. Все це повинно бути зафіксовано в рішенні Кабміну з конкретним переліком підприємств. "Ніяких додаткових рішень, щоб ГФС робила перевірки, не треба. Всі повноваження виписані в законодавстві, - заявив Данилюк. - Але ми пішли назустріч, і вирішили дати добро на перевірки. Але отримали відповідь, де ГФС говорить про недоцільність обмежувати перелік підприємства і пропонує внести туди 2,1 тис. компаній. Я не буду вносити такий перелік, та підтримувати його не буду".
В результаті Володимир Гройсман доручив скласти такий перелік підприємств, по яких у Южаниной є сумніви, профільному комітету. Але обмежитися невеликою кількістю підприємств.
"Якщо є питання по зловживань, то конкретно розглядайте ці підприємства, не треба ставити всіх під одну гребінку. Зазначені компанії не можуть бути предметом конкретної перевірки. Нехай це будуть 5, 10, 20 компаній, але треба зробити це швидко", - резюмував прем'єр. Через кілька днів після засідання уряду податковий комітет так і не подав звернення в Кабмін. За словами Ніни Южаниной, ГФС блокує надання інформації.
Рішення у перевірці?
На даний момент так і не відомо, чи є в реєстрі, після оприлюднення спірної інформації, зазначені аграрні компанії. У ГФС РБК-Україна так і не надали відповідь на запит, Роман Насиров також не коментує ситуацію - він знаходиться у відрядженні в Бухаресті.
Але, за словами Южаниной, "начебто цих компаній там немає". Варто відзначити, що в реєстрі, який був заблокований (є в розпорядженні РБК-Україна), "Кернел-трейд" повинен був отримати 538,35 млн гривень, "Каргілл" - 12,4 млн гривень. Всього обсяг відшкодування у червні повинен був скласти майже 5,8 млрд гривень.
Згідно з даними реєстрів заявок, публікуються ГФС, з початку року "Кернел-трейд" претендував на 320 млн гривень в режимі автоматичного відшкодування, "Каргілл" - на 586,17 млн гривень.
У другому реєстрі, де значаться підприємства, що не підпадають під критерії оперативного повернення ПДВ, перша компанія зробила заявок майже на 4 млрд гривень, друга - на 735,5 млн гривень.
Примітно, що 5%-ною часткою в "Кернел-трейд" володіє депутат Віталій Хомутинник, який і поставив умову збереження Романа Насирова на посаді глави ГФС в обмін на підтримку парламентської коаліції голосами депутатів групи "Відродження" по ключових законопроектах. У "Кернел-трейд" також не змогли прокоментувати РБК-Україна скандал, в якій фігурує компанія.
"В індустрії кажуть, що немає підтверджених фактами і документами порушень, - зазначає виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації Ганна Дерев'янко. - Якщо у Мінфіну є документи, то компанії визнають помилку. Якщо ні, то в уряді повинні вибачитися. Але ГФС повинна була перевіряти і не чекати інструкцій і зупиняти відшкодування всім. Компанії були в шоці".
За її словами, агрокомпанії попередили, що все, що недоотримали у вигляді відшкодування ПДВ, закладуть у вартість закупівлі зерна. Тобто, фактично, мова йде про зниження закупівельних цін на 20%, в результаті чого постраждають виробники. Однак Олександр Данилюк на засіданні Кабміну запевнив, що вказівок зупиняти відшкодування Мінфін не давав і чому так зробили в ГФС він не знає. "Не подача - це опір спробам змусити їх провести перевірки щодо можливих зловживань, - говорить РБК-Україна міністр фінансів. - Хотіли довести ситуацію до абсурду: якщо перевіряти, то всіх, а поки заблокуємо теж для всіх. Розблокували - нагадав про кримінальну відповідальність за такі дії".
У Мінфіні керівництво ГФС звинувачують у порушенні законодавства. Ні Податковим кодексом, ні постановами Кабміну не передбачено право податкових органів і територіальних підрозділів не передавати в Держказначейство висновки та зведену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування. "Але в червні, всупереч нормам чинного законодавства, ГФС вперше за багато років не переслала на виконання в казначейство реєстри", - говорить РБК-Україна Євген Капінус. В результаті цього активний залишок невідшкодованого ПДВ протягом червня виріс на 8,5 млрд гривень і склав 21,7 млрд гривень. В цілому, додає Капінус, сума неповернення на рахунки платників податку, в тому числі і того, що знаходиться в судах, на 1 липня перевищує 28 млрд гривень.
За підрахунками Федерації роботодавців, з початку 2014 року заборгованість держави перед бізнесом з ПДВ збільшилася на 13,3 млрд гривень, з початку 2015 року - на 8,9 при рекордних обсягах відшкодування у 68,4 млрд гривень.
При цьому прострочений борг перевищує 10 млрд гривень. Але не варто забувати і про переплати—їх уже понад 42 млрд гривень. Таким чином, підприємства безкоштовно кредитує держава в обсязі 88 млрд гривень. "Я був кілька днів у Берліні, зустрічався з депутатами Бундестагу, експертами, бізнесом. Вони мене питають, чи правда, що у нас не працює Податковий кодекс і податкові органи заблокували реєстр на відшкодування? - розповідає заступник голови ради ФРУ Дмитро Олійник. - Як таке може бути, неможливо пояснити потенційним інвесторам. Це злочин, це вбиває інвестклімат. Тому повинно бути проведено службове розслідування і зроблені організаційні висновки".
А поки Романа Насирова в Україні критикує і бізнес, і уряд він знаходиться у відрядженні на засіданні Генасамблеї Організації податкових адміністрацій (ІОТА), Більше того, там його обрали президентом організації. У той же час, за неофіційною інформацією, Мінфін буде ініціювати службове розслідування щодо факту перевищення службових повноважень та на час Насиров може бути відсторонений від виконання обов'язків голови ГФС.
Поки що Капінус говорить про можливу дисциплінарної відповідальності. Про звільнення мови бути не може. Керівник центрального органу виконавчої влади призначається і знімається з посади Кабміном за рекомендаціями комісії з питань вищого корпусу держслужби. Тепер такі нові правила в рамках закону "Про держслужбу".
Співрозмовник РБК-Україна в уряді додає, що в кращому випадку ця комісія сформується до зими: "Ми звертаємося до Кабміну, Кабмін повинен до неї, а її немає. І коли буде, ніхто точно не знає. Головдержслужба щось формують, але чому так все довго, інше питання".