Німеччина виступила проти переговорів про вступ Туреччини в ЄС
Німеччина заблокувала початок переговорів Євросоюзу з Туреччиною про вступ останньої в ЄС через агресивну реакцію турецького уряду на демонстрації. Деякі турецькі політики вже висловилися, що такий поворот справ може призвести до розриву відносин з Брюсселем. Про це повідомляє The Financial Times.
Заява прозвучала в день, коли турецька ліра знизилася до історичного мінімуму по відношенню до долара. Цьому посприяла заява ФРС США про можливе згортання програми кількісного пом'якшення. Того дня Стамбульська фондова біржа закрилася падінням на 7%.
На дипломатичній зустрічі в Брюсселі Німеччина офіційно заявила, що виступає проти намічених на цей місяць переговорів з Туреччиною. Ці переговори повинні були стати черговим кроком Туреччини у напрямку до вступу в ЄС. Окрім Німеччини, проти переговорів з Туреччиною виступила Голландія.
"Німеччина просто не була готова підтримати ці переговори. Очевидно, це через протести, що продовжуються", - заявив один з брюссельських дипломатів.
Зазначимо, сьогодні Міністерство закордонних справ Німеччини викликало турецького посла для "консультацій" у зв'язку з критикою на аресу канцлера Німеччини Ангели Меркель (на фото), яку висловив міністр з відносин Туреччини з Євросоюзом Егемен Багіс.
Раніше Багіс заявив, що висловлювання Меркель про те, що дії уряду Туреччини по відношенню до демонстрантів "нажахали її", були зроблені тільки для того, щоб "набрати очки в передвиборній гонці у себе на батьківщині".
Слова Багіса стосуються позиції партії Меркель з питання вступу Туреччини до Євросоюзу. Зокрема, партія діючого канцлера Німеччини виступає проти вступу країни в ЄС (і збирається підтримати цю позицію на виборах у вересні 2013 р.), відзначаючи, що приєднання Туреччини до блоку негативно відіб'ється на його економіці. Крім того, в Німеччині проживають 1,66 млн громадян Туреччини, які активно виступають за захист своїх прав. Логічно, Німеччина боїться, що при вступі Туреччини в ЄС турецька діаспора збільшиться в рази, що автоматично поставить під удар робочі місця для корінних німців.
Представник німецького МЗС Андреас Пешке сказав, що коментарі Багіса "неприйнятні".
Нагадаємо, антиурядові протести продовжуються в Туреччині вже більше двох тижнів. Нагадаємо, що масові протести в Туреччині почалися на площі Таксим з мирного мітингу на захист парку Гезі, який міська влада збирається реконструювати, а на його території побудувати торговий центр. В результаті дій поліції більше 100 демонстрантів отримали поранення, ще близько 80 були затримані. Поведінка правоохоронців призвела до того, що виступи поступово набули форму протесту проти режиму Ердогана, який узяв курс на подальшу ісламізацію країни.
Сам Ердоган використовує риторику, знайому багатьом, хто стежить за конфліктом у Сирії або протестними виступами в Росії. "Ці демонстранти - неосвічений натовп, вони займаються насильством і грабежами, сіють хаос і спалюють урядові автомобілі. Будь-яка акція протесту, яка наносить утрату стабільності Туреччини, не є мирною. Ми не дозволимо нікому змусити нас робити речі, які є незаконними", - заявив турецький прем'єр в ході виступу в парламенті.