ua en ru

Німеччина на виході з кризи: переобрання Меркель і новий уряд

Німеччина на виході з кризи: переобрання Меркель і новий уряд Меркель обіймає посаду канцлера Німеччини з 2005 року - вже 12 років (Фото: flickr.com/worldeconomicforum)

У разі переобрання Меркель може побити рекорд своїх попередників Конрада Аденауера та Гельмута Коля з тривалості перебування на посаді канцлера. І в тому, що Меркель буде переобрана, практично ніхто не сумнівається.

За новий уряд Бундестаг голосуватиме вже 14 березня. Депутати також будуть обирати канцлера. Найімовірніше, главою німецького уряду вже в четвертий раз стане Ангела Меркель. 4 березня члени Соціал-демократичної партії Німеччини підтримали створення "великої коаліції" з правлячим блоком Християнсько-демократичного Союзу і Християнсько-соціального Союзу. Тепер Бундестаг може голосувати за новий уряд. Чи зміниться політика Німеччини після оновлення уряду і переобрання канцлера, і чи чекати тепер змін в українсько-німецьких відносинах, - у матеріалі РБК-Україна.

Парламентські вибори в Німеччині відбулися у вересні 2017-го. Майже півроку фракції, які пройшли до Бундестагу, не могли сформувати коаліцію. Процес затягувався, ключові учасники переговорів змінювалися. Не виключалась навіть можливість перевиборів. На початку лютого стало відомо про укладення коаліційної угоди між правлячим блоком Християнсько-демократичного Союзу (ХДС) Ангели Меркель, Християнсько-соціального Союзу (ХСС) Хорста Зеєнхофера і Соціал-демократичною партією Німеччини, яку до лютого 2018-го очолював Мартін Шульц.

4 березня члени СДПН підтримали створення "великої коаліції" з ХДС/ХСС - "за" проголосували 66% соціал-демократів. Це означає, що тепер немає перепон для формування нового уряду. Крім того, 14 березня Бундестаг голосуватиме за кандидатуру канцлера. Найімовірніше, що на цю посаду буде переобрана Ангела Меркель, кандидатуру якої запропонував президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайер. Варто нагадати, що Ангела Меркель обіймає посаду канцлера Німеччини з 2005 року - вже 12 років.

У разі переобрання Меркель може побити рекорд своїх попередників Конрада Аденауера та Гельмута Коля з тривалості перебування на цій посаді. І в тому, що Меркель буде переобрана практично ніхто не сумнівається.

"Ніяких несподіванок тут бути не може", - упевнений колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко. Дипломат наголошує, що в німецькому Бундестазі діє партійна дисципліна, і тому депутати голосуватимуть у відповідності з рішеннями партії. "Я виключаю будь-яку можливість, що під час голосування хтось буде голосувати не так, як це визначено партійним керівництвом або самою партією. Тому вона (Ангела Меркель, - ред.) буде ще раз канцером. Напевно, вже в останній раз, але все одно буде", - говорить Огризко.

Народний депутат від БПП, голова підкомітету з питань євроатлантичного співробітництва та євроінтеграції Комітету Верховної Ради у закордонних справах Світлана Заліщук підкреслює, що саме Меркель була ключовою персоною для того, щоб "склеїти" санкції проти Росії, коли почалася агресія і окупація Криму і Донбасу. "Вона залишається ключовим політиком в Європейському Союзі, яка утримує цю загальноєвропейську коаліцію по відношенню до підтримки України. Тому я вважаю, що ми можемо розраховувати на продовження такого курсу", - говорить Світлана Заліщук.

Третьою за величиною фракцією в Бундестазі буде право-популістська "Альтернатива для Німеччини". Світлана Заліщук вважає, що у зв'язку з цим Ангелі Меркель буде непросто. "Це, напевно, один з найбільш складних її викликів – як утримати коаліцію і як відповідати", - говорить депутат.

Втім, Володимир Огризко не вважає, що "Альтернатива для Німеччини" може якось вплинути на результати голосування, тому що членів цієї партії в Бундестазі буде порівняно мало.

Новий уряд

14 березня буде обраний новий Кабінет міністрів Німеччини. Представники ХДС і соціал-демократи повинні отримати по 6 міністерських портфелів. Від ХСС буде три нових міністра. Їх імена вже оприлюднили. Глава партії Хорст Зеехофер піде з поста прем'єр-міністра Баварії і стане міністром внутрішніх справ. Колишній генеральний секретар ХСС Андреас Шоєр стане новим міністром транспорту. Міністром економічного співробітництва і розвитку залишиться Герд Мюллер. Доротея Бер буде статс-міністром з питань цифрової інфраструктури.

Голова ХДС Ангела Меркель також представила кандидатів на пости міністрів від своєї партії. Так, на чолі Мінекономіки має стати Петер Альтмаєр, який з 2013 року є головою відомства федерального канцлера. А на колишній посаді його може замінити Хельге Браун. Урсула фон дер Ляйєн залишиться міністром оборони. Пост міністра освіти обійме Аня Карличек, а здоров'я – Йенс Шпан. Міністерство сільського господарства може очолити заступниця голови ХДС Юлія Клекнер. Аннетте Відманн-Мауц стане статс-міністром у відомстві канцлера.

Соціал-демократи отримають кілька ключових відомств. Зокрема, їм дістануться посади міністрів закордонних справ, фінансів та соціальної політики. В СДПН імена нових міністрів поки не називають. Однак підкреслюють, що буде дотримано гендерну рівність.

Інформація про можливий розподіл портфелів у майбутньому уряді Німеччини почала з'являтися ще в лютому, після завершення коаліційних переговорів. Тоді німецькі ЗМІ повідомили, що новим міністром закордонних справ стане вже екс-лідер СДПН Мартін Шульц. Однак незабаром сам Шульц спростував цю інформацію.

Німецькі ЗМІ повідомляють, що посаду глави німецького МЗС може обійняти Хайко Маас, який нині є міністром юстиції. Чинний міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель уже заявив, що в новому уряді не буде обіймати цю посаду.

Чого чекати Україні

Володимир Огризко вважає, що в українсько-німецьких відносинах після оновлення уряду не буде жодних змін, оскільки міністерські портфелі знову дістануться представникам двох ключових партій – блоку ХДС/ХСС та СДПН. Огризко каже, що пріоритети в політиці Німеччини по відношенню до України не повинні змінюватися. "Меркель на чолі уряду буде по-справжньому великим адвокатом всіх наших європейських прагнень і планів. Вона, власне, є гарантом того, що проти Росії зберігаються санкції. І, я вважаю, що це не буде жодним чином змінюватися", - підкреслив дипломат.

Військовий експерт Олег Жданов звертає увагу на те, що ключові посади в уряді обіймуть соціал-демократи. Військовий експерт вважає, що вони будуть проводити більш проросійську політику. "Їм потрібен російський газ у Німеччині, їм потрібно зняття санкцій з Росії для того, щоб повернутися до своїх підприємств. Тому, я думаю, що при даному розкладі можливе погіршення, як для нас, політики щодо України. Вони будуть лобіювати Північний потік в обхід України, і вони будуть лобіювати зняття санкцій з Російської Федерації", - каже Жданов.

Нардеп Світлана Заліщук підкреслює, що не варто вважати політику СДПН в цілому проросійської. "Вони проєвропейські, вони за сильну Європу, вони за сильну Німеччину. І для сильної Німеччини, сильної Європи проросійська позиція є антитезою до їх цілей", - говорить Заліщук. Однак депутат акцентує, що в СДПН є потужне крило Герхарда Шредера, який працює в Росії, і там є багато його кадрів. Світлана Заліщук зазначає, що в цій партії більш помірковані позиції щодо зближення з Росією, присутній вплив бізнесового лобі і крило Шредера намагається впливати на загальну політику партії. Але, як зазначає Заліщук, вони не можуть просувати виключно свою лінію. Члени СДПН, як учасники парламентської більшості, пов'язані зобов'язаннями перед ХДС/ХСС, які займають дуже жорстку позицію.

На думку Заліщук, відносини між Німеччиною та Україною будуть продовжувати ту лінію, яка була і раніше. Депутат нагадує, що вперше в коаліційній угоді згадали Україну, і це є позитивним фактором. "Йшлося (в коаліційній угоді, - ред.), власне, про засудження агресії, підтримку територіальної цілісності. Тобто, Україна посіла певне місце конкретно в політиці, в коаліційній угоді. Це важливий момент", - підкреслила Заліщук.

Володимир Огризко зазначає, що в німецькій коаліційній угоді згадується не стільки дотримання Україною Мінських угод, скільки проведення в Україні реформ. "Цей пасаж з програми є дуже важливим і його треба, безумовно, виконувати", - каже екс-міністр закордонних справ.