Німеччина закликає притягнути Асада до відповідальності в кримінальному суді в Гаазі
Німецька влада закликала визнати Президента Сирії Башара Асада злочинцем і притягнути його до відповідальності в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі. З такою заявою виступив сьогодні глава зовнішньополітичного відомства ФРН Гвідо Вестервелле, передає Reuters з посиланням на німецькі ЗМІ.
Вестервелле вважає суд над опальним сирійським лідером "оптимальним варіантом" розвитку подій. Разом з тим міністр зазначив, що "якщо добровільний відхід Асада з займаної посади допоможе припинити кровопролиття, не варто наполягати на його притягнення до суду".
"Пріоритетним є припинення конфлікту, запобігання появи нових жертв та забезпечення фундаменту для мирного, демократичного розвитку Сирії в майбутньому", - сказав глава внешнеполітіческоего відомства ФРН.
Напередодні глава німецької розвідувальної служби BND Герхард Шиндлер висловив думку, що урядова армія Сирії знаходиться на межі розвалу. За інформацією Шиндлера, за 17 місяців масштабних виступів опозиціонерів в Сірії 320-тисячна урядова армія втратила 50 тис. осіб. "Ми бачимо ознаки того, що почався крах режиму. Серед основних причин втрат в армії Башара Асада слід назвати поранених, дерезритів і 2-3 тис. осіб, що перейшли на сторону опозиції зі зброєю в руках", - відзначив Шиндлер. Він додав, що озброєні загони опозиції удаються до партизанської тактики, що робить проблематичною боротьбу з ними урядових військ. "Армія Башара Асада відчуває складнощі при ударах по загонах опозиції через їхню нечисельність. Армію атакують безліч озброєних груп, які використовують гнучку тактику. Рецепт їх успіху - партизанські методи. Вони буквально ламають хребет урядовим військам", - сказав глава розвідувальної служби BND.
Як повідомлялося, сьогодні у Сирії щонайменше 11 осіб загинули в результаті запеклих боїв, які спалахнули в передмісті Дамаску, коли сирійська армія провела танкову атаку, намагаючись відбити територію у бунтівників.
Напередодні режим Асада звинуватив низку країн в підготовці опозиціонерів.
Також 11 серпня державний секретар США Хілларі Клінтонприбула до Стамбулу для переговорів з владою Туреччини щодо ситуації в Сирії. Як заявила Клінтон після переговорів з міністром закордонних справ Туреччини Ахмедом Давутоглу, США і Туреччина розглядають можливість створення безпілотної зони над Сирією. Крім того, Вашингтон і Анкара створять спеціальну комісію для координації дій розвідувальних служб, щоб підвищити ефективність допомоги сирійським опозиціонерам. "У наших розвідувальних служб і військових надзвичайно важлива роль в цьому конфлікті, тому ми створюємо робочу групу для кращої координації зусиль", - сказала Клінтон.
На питання журналістів про те, чи планують США і Туреччина створювати безпілотні зони над Сирією, Клінтон відповіла, що дане питання розглядається, але Вашингтону і Анкарі вимагається більше за дані для аналізу ефективності і своєчасності подібного кроку.
"Одну справу говорити про можливі дії, зовсім інше - ухвалювати продумані рішення. Ми не можемо діяти без глибокого аналізу і розробки докладних планів", - відзначила голова зовнішньополітичного відомства США. На аналогічне питання про створення безпілотної зони над Сирією Давутоглу відповів, що головним завданням міжнародного співтовариства в Сирії є запобігання гуманітарній кризі, зокрема в м. Алеппо, де декілька днів йшли бої урядових військ з опозиціонерами.
Раніше глава Міністерства закордонних справ Великобританії Вільям Хейг заявив, що його країна має намір виділити понад 5 млн фунтів стерлінгів (більше 7,5 млн дол.) на допомогу противникам сирійського Президента Башара Асада. Гроші, асигновані Великобританією, будуть розподілені як між біженцями, так і цивільними активістами, але не дістануться повстанцям.
Збройне протистояння влади і опозиції продовжується в Сирії з березня 2011 р. Опозиція вимагає відставки Президента Асада, звинувачуючи урядові сили в масових звірства по відношенню до мирного населення. Офіційний Дамаск стверджує, що під прикриттям демократичних гасел в країні орудують "банди озброєних терористів", підтримувані зарубіжними радикальними угрупованнями ісламістів.
Організація Об'єднаних Націй останній раз повідомляла в березні ц.р., що в ході сирійського конфлікту загинули більше 9 тис. цивільних осіб, проте з тих пір перестала вважати загиблих. Згідно з поточними оцінками правозахисної організації "Сирійська обсерваторія прав людини", за час конфлікту в Сирії загинули не менше 19 тис. чоловік.