ru ua

Німеччина підтримує санкції проти країн ЄС з бюджетним дефіцитом, який зростає

Автор: RBC.UA
Німеччина підтримує пропозицію Єврокомісії (ЄК) про застосування санкцій до держав-членів Євросоюзу (ЄС), які не в змозі стримувати свої борги і бюджетні дефіцити в межах законодавчо встановлених обмежень. Таку заяву зробив міністр фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле в листі до своїх колег з ЄС, пише РБК.

Німеччина підтримує пропозицію Єврокомісії (ЄК) про застосування санкцій до держав-членів Євросоюзу (ЄС), які не в змозі стримувати свої борги і бюджетні дефіцити в межах законодавчо встановлених обмежень. Таку заяву зробив міністр фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле в листі до своїх колег з ЄС, пише РБК.

Головне завдання подібних заходів - впливати на країни, які не справляються з контролем над витратами і, тим самим, ставлять під удар ЄС в цілому. За словами В.Шойбле, "сильні спонукальні мотиви" до утримання боргів і дефіциту в допустимих межах повинні зайняти центральне місце в економічному управлінні ЄС.

Свій лист В.Шойбле адресував міністрам фінансів країн ЄС. Сьогодні на робочій зустрічі голови фінансових відомств детально розглянуть передбачувані заходи і правила. А сама ЄК вже 29 вересня офіційно озвучить свої пропозиції. Ці ініціативи покликані запобігати майбутнім кризам держборгу, аналогічним грецькому, коли бюджетні проблеми однієї держави ЄС поставили під питання саме існування загальноєвропейської валюти.

За даними Eurostat, за 2009 р. середній показник дефіциту бюджетів країн єврозони збільшився з 2% до 6,3% ВВП, при тому, за нормами Маастрихтського договору, бюджетний дефіцит країни-члена Європейського співтовариства не повинен перевищувати 3% ВВП. Бюджетний дефіцит Ірландії за рік зріс удвічі і становить зараз 14,3%, у сусідній Великобританії - 11,5%. Норма державного боргу формально теж обмежена - 60% ВВП. Проте борги деяких країн-членів перевищують цей показник майже в два рази. Обсяг держборгу Італії становить 115,8% ВВП.

Нагадаємо, 7 вересня ц.р. на зустрічі міністрів фінансів країн ЄС були схвалені заходи з посилення контролю за держбюджетами членів валютного союзу. Проекти державних кошторисів вирішили спрямовувати на розгляд ЄК і інших європейських урядів. Система почне діяти в 2011 р. Дана ініціатива отримала назву "Європейський семестр".

Раніше голова ЄК Жозе Мануель Баррозу не раз висловлював рішучість прискорити реалізацію механізму корекції надмірних бюджетних дефіцитів шляхом введення санкцій проти держав європейського блоку, які порушують бюджетні вимоги, встановлені Пактом стабільності і зростання. Цієї ж позиції дотримувалися німецькі законодавці, які наполягали, що поправка до конституції Німеччини, що встановлює обмеження на обсяг держпозик, повинна бути введена на загальноєвропейському рівні.

Відзначимо, 13 липня ц.р. на зустрічі міністрів фінансів ЄС було прийнято рішення позбавляти порушників, що перевищують встановлені норми дефіциту держбюджету, субсидій. Голова ЄС Херман ван Ромпей заявив, що планується істотно підсилити контроль за виконанням бюджету, а також розширити арсенал санкцій.