Німеччина відмовила Греції в проханні про помилування
Міністр фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле розкритикував Грецію за прохання пом'якшити умови надання фінансової допомоги. Шойбле також додав, що Греція втратила довіру Європи, передає Reuters з посиланням на німецькі ЗМІ.
"Головним завданням нового прем'єр-міністра Антоніса Самаріса стане негайна реалізація програми заходів, узгоджених з Євросоюзом (ЄС), Європейським Центральним банком (ЄЦБ) і Міжнародним валютним фондом (МВФ), а не прохання про нову допомогу Греції", - сказав міністр.
Він також додав, що ініціатива наразі належить грекам: "Тільки вони самі можуть знову завоювати довіру європейців. І зробити це можна тільки через конкретні справи і вчинки", - зазначив Шойбле.
Напередодні стало відомо, що грецький уряд запропонував ЄС і МВФ розглянути перенесення крайнього терміну щодо скорочення дефіциту бюджету, принаймні, на два роки, - до 2016 р. (термін, до кінця якого Греція повинна знизити дефіцит держбюджету до менш ніж 3% ВВП країни). Планується, що з офіційним зверненням грецька влада виступить на саміті в Брюсселі 28-29 червня. Нагадаємо, що новий прем'єр-міністр Греції за станом здоров'я не зможе взяти участь у саміті Євросоюзу. Самарас переніс операцію через відшарування сітківки ока. Не зможе взяти участі в саміті і новий міністр фінансів Вассіліс Рапанос - він також госпіталізований. Грецію представлятиме міністр закордонних справ Дімітріс Аврамопулос.
Уряд пояснив прохання про відтермінування дати свого "іспиту" прагненням уникнути подальших скорочень зарплат і пенсій. Примітно, що до цього новий грецький кабінет стверджував, що готовий прийняти жорсткі вимоги Євросоюзу.
Новий уряд Греції сформували три партії, які пройшли в парламент за підсумками виборів 17 червня - консервативна "Нова демократія", соціалісти і ліві демократи. Прем'єр-міністром став лідер "Нової демократії" Антоніс Самарас.
Варто відзначити, що новий уряд Греції йшов на вибори з обіцянками домогтися часткового перегляду деяких з антикризових умов "трійки" кредиторів. Зараз стало ясно, що поступки, на які воно сподівається, значніші, ніж раніше припускали експерти. У свою чергу, ліворадикали, перемоги яких побоювалися в ЄС, в принципі погрожували відкинути вимоги Заходу "затягнути пояси".
Відповідно до нинішніх умов отримання антикризової кредитної допомоги, Греція зобов'язана скоротити на 150 тис. людей число держслужбовців, переглянути мінімальні зарплати і полегшити можливість скорочень в приватному секторі, знизити податок на додану вартість (ПДВ) у сфері обслуговування з 23% до 13% і т.д.
Єврогрупа планує виділити останню частину допомоги Греції до кінця червня 2012 р.
Нагадаємо, зараз Греція перебуває під сильним міжнародним тиском, що спонукає виконувати умови надання антикризової допомоги, хоча ці непопулярні заходи викликають масове невдоволення всередині країни. Згідно з даними соціологічного дослідження, переважна більшість європейців виступає за збереження єдиної європейської валюти. Однак 78% німців, 65% французів, 51% іспанців і 49% італійців виступають за те, щоб Греція відмовилася від євро. Раніше грецький Центробанк застеріг, що, якщо країна вийде з єврозони, то доходи населення знизяться вдвічі, а гроші знеціняться на дві третини. Побоюючись знецінення євро, греки знімають з банківських рахунків валюту - за один день в тиждень перед виборами населення зняло з рахунків 1 млрд євро.