ua en ru

Німеччині дозволять запитувати у Швейцарії інформацію про податкових ухильників

Автор: RBC.UA
Швейцарія вирішить податковим органам ФРН запитувати інформацію про податкових ухильників за період з 2011 р. Це дозволить владі Німеччини отримати інформацію про те, куди були переведені гроші зі швейцарських банків після того, як з'явилася інформація про можливість підписання податкової угоди між Берліном і Боном.

Швейцарія вирішить податковим органам ФРН запитувати інформацію про податкових ухильників за період з 2011 р. Це дозволить владі Німеччини отримати інформацію про те, куди були переведені гроші зі швейцарських банків після того, як з'явилася інформація про можливість підписання податкової угоди між Берліном і Боном, передає Reuters з посиланням на німецькі ЗМІ.

У квітні 2012 р. ФРН і Швейцарія досягли угоди, за якою Німеччина отримала право оподатковувати вклади своїх громадян в швейцарських банках. Можливі поправки до договору, які дозволять швейцарським властям розкрити частину банківської таємниці, можуть бути прийняті протягом найближчих місяців. Вони не вимагатимуть внесення змін або заміни існуючого податкового угоди.
Нині опозиційна Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН) погрожує накласти вето на угоду зі Швейцарією в тому випадку, якщо швейцарська сторона не внесе до неї зміни. Один з високопоставлених партійних чиновників СДПН Йоахім Поссе пригрозив швейцарським банкам позбавленням ліцензії на діяльність в Німеччині та Євросоюзі, якщо Швейцарія відмовиться співпрацювати з податковими органами ФРН.

Іншою обставиною, яка ускладнює ратифікацію податкового договору, є набуття владою Німеччини конфіденційних даних про вкладників швейцарських банків. При цьому 62% німців виступають за отримання вкрадених даних про податкових ухильників. У ФРН серед видних супротивників використання таких даних необхідно відзначити віце-канцлера і главу МЗС Німеччини Гідо Вестервелле.

Зазначимо, що тиск на банківський сектор Швейцарії посилило і Міністерство юстиції США і Великобританія. Швейцарські банкіри попереджають, що безперервний тиск з боку податківців США, а також Німеччини та Великобританії найближчим часом призведе до серйозних негативних наслідків для всього банківського сектора країни, який вже зіткнувся з відтоком закордонних клієнтів. Згідно з останніми підрахунками Швейцарської банківської асоціації, під управлінням місцевих компаній на кінець 2011 р. перебувало близько 2,7трлн франків (2,79 трлн дол), що належать закордонним клієнтам. Це близько 51% від сукупного обсягу активів швейцарських фінансових організацій. У той же час ця частка скорочується четвертий рік поспіль - в 2008 р. вона становила 55%.

У найближчі роки тенденція "вилову" податкових ухильників тільки посилиться, і їм доведеться шукати більш затишні місця для своїх заощаджень, ніж Швейцарія. За підрахунками віце-президента Cap Gemini Херберта Хенслі, одні тільки західні європейці можуть незабаром вивести зі своїх рахунків в цій країні близько 15% коштів, тобто близько 140 млрд дол.

Сукупний обсяг активів, що потрапляють до групи ризику, становить, на думку голови ради директорів Benedict Hentsch & Cie Бенедикта Хентша, близько 1 трлн франків (1,03 трлн дол) - приблизно таку суму ховають у Швейцарії податкові ухильники з інших країн. Враховуючи поступове зниження валового прибутку в секторі, настільки масштабне втеча капіталу може дорого обійтися банкам. На думку генерального директора Vontobel Holding Зено Штаубе, в найближчі п'ять років свого існування може припинити кожен третій банк у Швейцарії, тобто близько ста кредитних організацій.

Швейцарія прийняла закон про банківську таємницю, яка гарантує конфіденційність відомостей про вклади у швейцарських банках, ще в 1935 р. Тим часом Євросоюз і США чинять тиск на цю країну, наполягаючи на забезпеченні більшої прозорості діяльності банків та вимагаючи розкриття інформації про ряд громадян, які використовують рахунки в швейцарських банках для ухилення від сплати податків.