Генсек ООН: Влада Сирії порушує зобов'язання перед світовою спільнотою
Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун виступив із спеціальною заявою, в якій піддав різкій критиці дії режиму Президента Сирії Башара Асада, передає Reuters.
У заяві генсека наголошується, що "уряд Сирії веде дії проти власних громадян в порушення зобов'язань перед світовою спільнотою". "Крайній термін припинення бойових дій, призначений на 10 квітня, не може служити виправданням для продовження атак проти мирних людей, включаючи жінок і дітей", - наголошується в заяві.
Також, згідно з текстом, "влада Сирії несе повну відповідальність за порушення прав людини та міжнародних правових норм". На закінчення Пан Гі Мун закликає владу Сирії "негайно припинити всі військові дії проти мирних громадян країни".
У своїх ранніх заявах Пан Гі Мун зазначав, що вбивства і насильство в Сирії потенційно можуть бути кваліфіковані як злочини проти людяності. "Ми бачимо, як безладно обстрілюють житлові райони, лікарні використовують для тортур, десятирічних дітей вбивають і порушують їх права. Все це тягне на злочини проти людяності", - сказав він.
Нагадаємо, заява генсека ООН прозвучала на тлі недавніх домовленостей з Дамаском, згідно з якими влада Сирії до 10 квітня зобов'язана вивести з міст війська і припинити використання важкого озброєння. Протягом наступних 48 годин такі ж кроки повинна зробити опозиція. Після закінчення даного терміну, згідно із заявою, обидві сторони повинні припинити будь-яке насильство.
Раніше, 4 квітня, сірійська влада заявила, що приступила до виведення своїх військ з міст. "Військові підрозділи почали залишати всі міста, з відносно спокійних вони повертаються в місця постійної дислокації. У населених пунктах, де влада стикалися з найбільш запеклим опором, підрозділи будуть зосереджуватися на околицях", - повідомив тоді представник сирійського уряду.
Декількома днями раніше офіційний Дамаск заявив, що революція в Сирії завершилася, і опозиція залишила спроби повалити уряд. Асад раніше заявив, що приймає план мирного врегулювання, запропонований Аннаном. Однак, незважаючи на заяву Президента, бойові дії в країні тривали.
Жорстку позицію по Сирії займають США. 1 квітня в Стамбулі на зустрічі "Друзів Сирії" Державний секретар США Хілларі Клінтон оголосила про збільшення американської допомоги сирійської опозиції в два рази - до 12 млн дол. Також США ввели санкції проти членів сирійського уряду.
В Сирії з березня 2011 р. продовжується протистояння влади й опозиції, яке загрожує перерости в повномасштабну громадянську війну. Сирійська опозиція, яку координує так звана "Сирійська національна рада", що базується за кордоном, вимагає відставки Президента країни Башара Асада, звинувачуючи урядові сили в масових звірствах по відношенню до мирного населення.
Офіційний Дамаск стверджує, що під прикриттям демократичних гасел в країні орудують "банди озброєних терористів".
Через нездатність Дамаску зупинити кровопролиття Євросоюз і США раніше розширили економічні санкції проти Сирії. Центральний банк країни практично позбавлений можливості проводити операції валютного обміну. Це, у свою чергу, значно ускладнює всі експортно-імпортні операції. Також введено в дію ембарго на імпорт нафти з Сирії, а ЛАД призупинила членство країни в цій організації.
За останніми оцінками Організації Об'єднаних Націй, за час конфлікту в Сирії загинули вже понад 9 тис. цивільних осіб.