МЗС України закликає розслідувати інцидент з гуманітарною допомогою для сектора Газа
Міністерство закордонних справ України закликає до проведення ретельного розслідування інциденту з морським гуманітарним конвоєм, призначеним для жителів Сектору Газа. Про це йдеться в коментарі Департаменту інформаційної політики МЗС України, щодо інциденту з морським гуманітарним конвоєм.
"В Україні з глибоким занепокоєнням сприйняли повідомлення про інцидент, який стався 31 травня ц.р. з морським гуманітарним конвоєм, призначеним для жителів Сектору Газа. Особливу стурбованість викликає факт застосування зброї, в результаті чого загинули люди. Висловлюємо щирі співчуття родинам та близьким загиблих, а також побажання одужання пораненим. Закликаємо до проведення ретельного та усестороннього розслідування обставин цього інциденту. Переконані, що скоординовані зусилля з метою врегулювання складної соціально-економічної та гуманітарної ситуації в Секторі Газа унеможливлять повторення подібних трагічних випадків у майбутньому", - йдеться у повідомленні.
Відзначимо, у Раді Безпеки ООН почалися термінові консультації - у зв'язку з інцидентом у берегів сектора Газа.
Консультації скликані на прохання Туреччини, громадяни якої постраждали в зіткненні з ізраїльськими військовими, які намагалися не допустити караван судів з гуманітарними вантажами до берегів Гази. Ізраїль заявляє, що військові відкрили вогонь тільки після того, як на одному з суден зазнали збройного нападу, і називає те, що трапилося, провокацією. Багато держав засудили дії Ізраїлю і зажадали ретельного розслідування інциденту.
Раніше, Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун закликав до детального розслідування цього інциденту. Він також підкреслив, що шокований діями ізраїльських військових, які призвели до загибелі більш ніж 10 осіб.
"Проведення детального розслідування інциденту представляється мені абсолютно необхідним для того, щоб з'ясувати, як подібне кровопролиття могло статися. Я вважаю, що Ізраїль повинен в терміновому порядку надати пояснення того, що трапилося", - заявив Пан Гі Мун.
У свою чергу, Туреччина заявила про відкликання свого посла з Ізраїлю у відповідь на дії Єрусалиму відносно "Флотилії свободи". Стамбул також оголосив, що не має наміру проводити з Ізраїлем заплановані спільні військові навчання.
Турецький прем'єр назвав дії Ізраїлю державним тероризмом проти людства. Він заявив, що у представників гуманітарної місії не було зброї, заяви про зброю - "це чутки і брехня". Усі їхні дії носили тільки мирний характер, вони хотіли надати гуманітарну допомогу мирним жителям. Також Р.Т.Ердоган зажадав від Ізраїлю негайного звільнення арештованого турецького корабля з флотилії.
У той же час Президент Франції Ніколя Саркозі засудив застосування сили Ізраїлем проти "Флотилії свободи". Він заявив, що "необхідно пролити світло на всі обставини цієї трагедії, яка підтверджує необхідність приступити до мирних переговорів".
Тим часом США висловили свої співчуття у зв'язку із загибеллю людей в Середземному морі. Також в Білому домі заявили про те, що американська сторона в даний час вивчає всі обставини трагедії, що відбулася.
Нагадаємо, сьогодні ізраїльські військові в Середземному морі штурмували морську флотилію, яка йшла в сектор Газа з гуманітарним вантажем. У результаті спецоперації, за даними ізраїльських ЗМІ, загинули 19 людей. Влада Ізраїлю заявляє про понад 10 загиблих активістів.
Раніше, 29 травня стало відомо, що військові кораблі Ізраїлю вирушили назустріч семи судам з гуманітарною допомогою для сектора Газа. В Ізраїлі вважають ідею доставити допомогу блокованому регіону провокацією і готові не допустити її, застосувавши силу.
Тоді міністр закордонних справ Ізраїлю Авігдор Ліберман заявив, що держава не допустить прибуття цих семи кораблів "за всяку ціну". За його словами, військові планують затримати кораблі і супроводити до ізраїльської території, де командам кораблів запропонують на вибір депортацію або арешт. Як зауважив політик, ізраїльські військові не хочуть застосовувати силу, але готові це зробити.
Увечері 23 травня сім кораблів з гуманітарною допомогою вирушили від узбережжя Кіпру до сектору Газа. Активісти організували акцію "Флотилія свободи", яка повинна, на їх думку, привернути увагу світової спільноти до 8-річної блокаді Ізраїлем сектора Газа.
На думку учасників акції, після блокади в секторі Газа різко виріс рівень безробіття і впав рівень життя. Кораблі з провіантом і медикаментами спорядили для Гази громадські рухи Ірландії, Греції, Марокко, Туреччини та інших європейських і азіатських країн.
Ізраїль відкидає подібні заяви, відзначаючи, що в секторі Газа сьогодні є більш ніж достатньо їжі, ліків і всього іншого, що необхідно для нормальної життєдіяльності, і що ні якої гуманітарної допомоги ця територія не потребує.