ua en ru

Генеральний директор Понінківської картонно-паперової фабрики: ми виступаємо за екологію, а не проти неї

Генеральний директор Понінківської картонно-паперової фабрики: ми виступаємо за екологію, а не проти неї Фото: Сергій Коренєв
За останні два місяці навколо Понінківської картонно-паперової фабрики (ПКПФ), яка знаходиться в Хмельницькій області, розгорівся скандал. Одне з найбільших підприємств у картонно-паперовій промисловості на території України звинувачують у забрудненні навколишнього середовища і вказують на його причетність до оголошеної в Житомирській області надзвичайної ситуації.

За останні два місяці навколо Понінківської картонно-паперової фабрики (ПКПФ), яка знаходиться в Хмельницькій області, розгорівся скандал. Одне з найбільших підприємств у картонно-паперовій промисловості на території України звинувачують у забрудненні навколишнього середовища і вказують на його причетність до оголошеної в Житомирській області надзвичайної ситуації.

Щоб розібратися в ситуації, ми звернулися до генерального директора ТОВ "ПКПФ" Сергія Коренєва.


РБК-Україна: Розкажіть, з чого, власне, почався весь процес звинувачень фабрики?

Сергій Коренєв: Вперше ми про це дізналися на початку березня, коли на офіційному сайті Барановської міської ради з'явилася інформація про засідання круглого столу з питань забруднення басейну річки Случ, де в числі головних винуватців була названа Понінківська паперова фабрика. Далі було створення ініціативної групи "Патріоти – за чистий Случ".

У процесі їх засідань і прийнятих рішень питання провини фабрики піднімалось постійно, виходячи на рівень ЗМІ різних рівнів. Це підривало авторитет нашого підприємства, тисячного колективу працівників. На останньому засіданні ініціативної групи в Понінці готувалось питання про закриття фабрики до повного відновлення роботи очисних, хоча ніхто не цікавився реальною картиною, не було детального обстеження берегів річок та інспектування, розташованих на них підприємств і приватного сектора.

РБК-Україна: Засідання круглих столів, нехай навіть з радикальними рішеннями, не змогли б привести до режиму надзвичайної ситуації?

Сергій Коренєв: Ми знаємо, що в сусідній області введено режим НС, яка пов'язана з масовою загибеллю риби. Але з впевненістю хочу заявити, що причиною цього є не робота нашої фабрики. На нашому підприємстві отримано дозвіл на скиди, встановлені гранично допустимі величини по цих скидах, ми робимо щоквартальні аналізи, які всі в нормі.

Зі ЗМІ нам стало відомо, що без нашого відома були відібрані проби води і зроблені аналізи риби, що всплила. Ми дали запити в ці інстанції, але досі офіційної відповіді немає, хоча посадова особа з Житомирської інспекції, апелюючи нібито цими результатами, в телевізійному сюжеті звинуватила фабрику в ситуації, що склалася. Як могла вплинути фабрика або Хомора з дуже низькою водотоннажністю на Случ, який раз у 5-6 за водотоннажністю перевищує ту ж саму Хоморою, незрозуміло. При цьому за течією річки Хомора мор риби не спостерігався. Цікавий факт, що фабрика в ці дні була на плановому ремонті. Це питання теж залишається відкритим.

Ми серйозно стурбовані тими екологічними подіями, що мають місце в сусідньому районі, і готові до конструктивної співпраці.

РБК-Україна: Чи є у вас припущення щодо того, кому це може бути вигідно?

Сергій Коренєв: Не маючи офіційних доказів, я не хотів би когось звинувачувати. Є багато різних домислів, і кожен з них має право на життя. Як, наприклад, зацікавленість деяких чиновників виграти європейські гранти для своєї громади, а екологічний напрям – найбільш ймовірний.

Дійсно, проблема забруднення річки існує, а підприємство, яке працює на її руслі – вагомий аргумент. Відкрите питання активізації деяких політичних сил. Не хотілося б говорити про якісь рейдерські моменти, хоча останнє мало місце на сусідній Миропільській паперовій фабриці.

РБК-Україна: Ви зверталися в профільні відомства із заявами за фактом таких дій відносно підприємства?

Сергій Коренєв: Ми написали звернення до багатьох інстанцій з проханням розібратися в ситуації. Хотілося б отримати відповідь від телеканалів, які однобоко виклали цю ситуацію, хоча деякі знімальні групи приїжджали за даним фактом три рази за два тижні.

Дивно, але досі немає офіційної відповіді та відповідних документів про проведені засідання ініціативних груп від Барановської міськради. Поки що немає відповідей з Житомирських екологічної та рибінспекцій.

РБК-Україна: Ви вже зробили що-небудь для врегулювання ситуації з геоекологічної ситуацією річок вашого регіону, з введенням надзвичайного стану і по факту мору риби?

Сергій Коренєв: Роботою з поліпшення екологічного стану ми займаємося постійно. У спадщину від радянської економіки нам дісталися потужні очисні споруди, подібних є лише одиниці по всьому регіону. Конкретно по даній ситуації нами створена робоча група, яка детально вивчає дане питання, збирає необхідні матеріали і доказову базу.

Вже є факти виведення каналізаційних стоків домогосподарств прямо в річки, незаконного розорювання прибережних смуг по притоках річки Случ, але ми будемо діяти тільки в рамках чинного законодавства, із залученням до вирішення цих питань відповідних служб і органів. Із залученням громадськості ініціювали проведення позапланової перевірки та відбору проб води обласними екологічними та санітарно-епідеміологічними структурами, з конструктивними пропозиціями зустрічалися з представниками Баранівського району.

РБК-Україна: Які ваші прогнози ходу подій відносно ситуації, яка склалася навколо фабрики?

Сергій Коренєв: Мені не хотілося б думати про якісь страшні прогнози. Але всі розсудливі люди повинні розуміти, що не буде мовчати тисяча працівників, їхні сім'ї. Вирішення сформованої ситуації повинне відбутися в рамках закону, щоб попередити соціальний конфлікт, внесення дестабілізації в роботу підприємства і життєдіяльність громади.

РБК-Україна: Поясніть сам процес паперового виробництва на ПКПФ. Наскільки це безпечно?

Сергій Коренєв: Ми виробляємо папір і картон виключно з вторинної сировини - макулатури, переробляємо щорічно до 90 тисяч тонн. Фактично, ми є підприємством, яке за місією, метою – екологічне. Якщо перевести всі ці тонни макулатури в кубічні метри лісу, то суму треба просто помножити на 4.

У процесі виробництва, крім макулатури, використовується харчовий крохмаль, він може бути кукурудзяний, картопляний. Треба врахувати і той момент, що у більшості наша продукція замовляється харчовою промисловістю, що само собою передбачає жорсткий контроль і підвищені вимоги до складових, не допускаючи при цьому застосування шкідливих речовин і домішок. Крім того, у нас встановлені також очисні споруди на самому виробництві.

РБК-Україна: В якому стані зараз фабрика?

Сергій Коренєв: За 4 роки ми збільшили штат працюючих з двохсот до тисячі осіб, які мають повний соціальний пакет і гідну зарплату. Повністю відновили виробництво, побудували два нових цехи.

На даному етапі забезпечуємо близько 10% українського ринку картоном і папером. Ми маємо великі перспективи і плани, з питань екології відкриті і готові до конструктивної співпраці.

Розмовляла Христина Смачило