ua en ru

Янгджі Чен: "Ми сподіваємося, що уряд України буде поважати інтереси китайських інвесторів в сонячній галузі"

Автор: RBC.UA
Генеральний директор CNBM NewEnergyEngineeringCo., Ltd (найбільшої Китайської національної групи корпорацій за будівельними матеріалами ( CNBM )) містер Янгджі Чен (Mr. Chen Youngzhi) в інтерв'ю РБК-Україна розповів, що привернуло його компанію в Україні, як може вплинути зниження «зеленого» тарифу, ініційоване урядом і депутатами, на розвиток сонячної енергетики, і чому Україні потрібні «зелені» технології саме зараз. При цьому містер Чен вселив аргументований оптимізм і пояснив, чому виник спір з приводу розміру «зеленого» тарифу має бути дозволений на користь всіх сторін.

РБК-Україна: Залучити в країну такого великого інвестора, як СNBM, хотіли б багато урядів. Чому ви зупинили свій вибір на Україні?

Янгджі Чен: Український уряд висловив зацікавленість в довгостроковій співпраці з нашою компанією. Хоча ми є, перш за все, будівельною корпорацією, але в число наших пріоритетів входить також відновлювальна енергетика.

В Україні показники сонячної активності відстають від китайських, але перевищують показники Німеччини - лідера цієї галузі. Нас зацікавив сприятливий інвестиційний клімат і існуючий на той момент «зелений» тариф. Ми розрахували параметри інвестиційних проектів і отримали запевнення урядів Китаю та України. Після цього наша корпорація прийняла рішення працювати у вашій країні, в тому числі і в сфері сонячної енергетики.

РБК-Україна: Розкажіть детальніше про ваші українські проекти в альтернативній енергетиці. Яка потужність побудованих вами сонячних електростанцій, і який обсяг вкладених інвестицій?

Янгджі Чен: Ми працюємо в Україні упродовж чотирьох років. Займалися постачанням компонентів для електростанцій, кредитуванням проектів, згодом перейшли до прямих інвестицій.

Сьогодні у нас є власні проекти в сонячній енергетиці на півдні України, в Криму, Одесі. Загальна потужність їх складає приблизно 1000 МВт - це і введені в експлуатацію об'єкти, і перебувають у стадії проектування і будівництва. Сумарна вартість наших проектів - близько 1 млрд дол.

РБК-Україна: Вам, звичайно, відомо про ініціативи українського уряду та народних депутатів переглянути «зелений» тариф для сонячних електростанцій, включаючи вже діючі. Українські ЗМІ опублікували лист вашої корпорації, в якому ви просите в.о. Президента Олександра Турчинова приймати рішення після обговорення з експертами та великими інвесторами. Як зниження «зеленого» тарифу відіб'ється на перспективах галузі та ваших інвестиціях?

Янгджі Чен: Так, нам відомо про такі ініціативи. Заявлені зміни можуть поставити під загрозу проекти нашої компанії в Україні. Зниження зеленого тарифу для вже введених в експлуатацію парків є невиконанням зобов'язань уряду України, при яких CNBM увійшов на український енергетичний ринок в якості інвестора.

Різке зменшення «зеленого» тарифу призведе до істотного зниження вартості наших власних активів. Зниження зеленого тарифу для вже побудованих об'єктів може призвести до невиконання цих фінансових зобов'язань. Реалізація подібних планів повністю зупинить розвиток цієї галузі у вашій країні.

РБК-Україна: Враховуючи складну військову, економічну , політичну ситуацію в Україні, чи готові ви сідати за стіл переговорів з українською владою і обговорювати ситуацію, що склалася з «зеленим» тарифом?

Янгджі Чен: Ми звернулися з листами до в.о. Президента Олександра Турчинова і прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. У листах ми висловили сподівання, що уряд буде поважати інтереси інвесторів і збереже обіцяний «зелений» тариф. Кілька разів ми відвідували посольство Китаю.

CNBM - державна компанія, тому ми відповідаємо перед нашим урядом за перспективи китайських інвестицій. І мова йде про захист інтересів держави, а не тільки однієї компанії.

РБК-Україна: Що ви маєте намір зробити, якщо в уряді і парламенті не прислухаються до ваших аргументів?

Янгджі Чен: Звичайно, це будуть великі фінансові втрати для компанії. Тому, ми продовжуватимемо вести переговори з українським урядом, щоб уникнути цього. Якщо це все-таки відбудеться, компанія більше не буде інвестувати в Україну. Більш тог , це відіб'ється на українсько-китайському співробітництві в цілому.

РБК-Україна: Про яку суму збитків йдеться?

Янгджі Чен: Ми все-таки сподіваємося, що переговори з українським урядом пройдуть в позитивному ключі розраховувати суму збитків не доведеться, але як я і відзначив загальна вартість власних активів CNBM становить близько 1 млрд дол.

РБК-Україна: Чи розглядаєте ви можливість звернення до судів, у тому числі, міжнародних?

Янгджі Чен: Так, у нас є таке право, відповідне рішення прийматиме керівництво CNBM. Але така можливість у нас є.

РБК-Україна: Чи зустрічався хтось з посадових осіб Міненерговугілля з вами, щоб обговорити ситуацію, що склалася?

Янгджі Чен: Ні, під час нинішнього візиту до Києва ні з ким з уряду наші представники не зустрічалися. Це були переговори на рівні посольства, банків, клієнтів.

РБК-Україна: Відомо, що Китай в короткі терміни став лідером альтернативної енергетики і, зокрема, в сонячної генерації . Навіщо Китаю стільки сонячних електростанцій?

Янгджі Чен: Якщо ви зараз відвідайте Пекін, ви побачите сильний і густий смог. А сонце пекінцям показують на великих екранах, тому що його не можна побачити через смог. Через прискорений розвиток промисловості та вугільної енергетики забруднення навколишнього середовища стало однією з головних загроз майбутнього.

Китай також є найбільшим у світі споживачем енергоносіїв. Значну їх частину країна змушена імпортувати. Тому, у відновлюваній енергетиці зацікавлений не тільки Китай, а весь світ. Ми просто не стали винятком.

За 5 років (до 2015 р.) наша країна планує вкласти в джерела альтернативної енергії близько 294 млрд дол. - це більше півтора річних ВВП України. Починаючи з 2009 р. наша влада субсидувала ряд великих національних «сонячних» проектів. Програма Solar PV включала в себе 111 проектів, а програма GoldenSun - 275 проектів. Також існує безліч програм місцевої влади.

У 2010 р. Китай випередив США в рейтингу найбільш привабливих країн для інвестування в альтернативну енергетику. Цьому сприяли пільгові кредити центральних і місцевих властей, відшкодування інвестору значної частини інвестицій у створення нового виробництва . Якщо в 2008 р. лише 100 підприємств займалося виробництвом сонячних батарей, то до 2012 р. - понад 500.

Все це дозволило нам за останні десятиліття закрити 80 ГВт брудних і неефективних вугільних станцій і значно зменшити екологічні загрози. У 2013 р. Китай ввів в експлуатацію 12 ГВт потужностей сонячних електростанцій. Ви не знайдете жодної країни , де б так швидко будували сонячні електростанції. На сьогодні у Китаї вже більше 20 ГВт сонячної енергетики. Україна поки досить повільно рухається в цьому напрямку.

РБК-Україна: Чи є в Україні «зелений» тариф завищеним, як про це говорять в уряді?

Янгджі Чен: Я так не думаю - ви можете порівняти тариф з іншими країнами: який був і який став. Наприклад, в Японії Німеччині спочатку «зелений» тариф був досить високим. У Японії він зараз становить 36 центів/КВт-год. У Японії низькі процентні ставки, мінімальний ризик і, тим не менш, високий «зелений» тариф.

РБК-Україна: Це пов'язано з аварією на АЕС «Фукусіма» і бажанням японського уряду освоювати більш безпечні джерела енергії? Для України, яка пережила Чорнобиль, ця проблема теж актуальна.

Янгджі Чен: Так, це одна з причин фокусування Японії на сонячному бізнесі. І там його розвиток відбувається набагато швидше, ніж в Україні.

РБК-Україна: Які фактори гальмують розвиток сонячної енергетики в Україні?

Янгджі Чен: Україна в порівнянні з іншими країнами не настільки інвестиційно приваблива і політично стабільна, як інші країни, щоб інвестор почував себе тут спокійно.

РБК-Україна: Високі процентні ставки за кредитами в Україні теж можна розглядати як фактор, який стримує приплив інвестицій у цю галузь?

Янгджі Чен: Так, якщо залучати на розвиток бізнесу позикові кошти українських банків, то термін окупності проектів буде дуже великий. І вкладати сюди стає не так цікаво. У Японії раніше «зелений» тариф був 48 центів/ КВт-год, а процентні ставки в японському банку набагато нижче в порівнянні з іншими банками. І навіть зараз, коли «зелений» тариф знижено до 36 центів, він все одно залишається досить високим і привабливим.

Тому у нас багато партнерів, які продовжують інвестувати в Японію, а не в Україну, бо там умови набагато краще. І навіть досить високий, за словами деяких представників влади, «зелений» тариф в Україні не компенсує тих ризиків, які тут є.

РБК-Україна: Який середній термін окупності ваших сонячних електростанцій? Як він може змінитися в разі зниження «зеленого» тарифу?

Янгджі Чен: Спочатку планувався термін окупності приблизно близько 10 років. А якщо тариф буде знижено, це може бути і 20, і 30 років - що стає абсолютно непривабливим для інвесторів. Все залежить від того, наскільки тариф буде знижено.

РБК-Україна: Яким ви бачите вихід із ситуації, що склалася в українській сонячної генерації?

Янгджі Чен: Ми дуже сподіваємося, що для тих потужностей, які вже введені в експлуатацію, тариф залишиться колишній. А для тих проектів, які тільки планується побудувати або ввести в експлуатацію, «зелений» тариф можна знизити, але не різко, а зробити це крок за кроком, як це було зроблено в інших країнах. Також необхідно враховувати ризики, які є в Україні: ми чудово знаємо про події, які тут відбувалися, і як вони вплинули на економіку.

В Україні не та ситуація і не ті умови, щоб зробити тут тариф, як у Німеччині. Якщо знизити «зелений» тариф до рівня Німеччини, Іспанії, Греції - близько 12-13 євроцентів/КВт-год, то ніхто не буде інвестувати в Україну при таких ставках. Більшість інвесторів піде у Німеччину, Японію, США . Навіщо інвестувати в Україну, якщо є набагато більш вигідні умови в інших країнах?

Крім України, у нас є сонячні проекти в Японії, Китаї. Але ніде ми не стикалися з прецедентами зниження тарифів, гарантованих державою. Звичайно, ми сподіваємося на позитивний результат переговорів з новим урядом України. Адже саме зараз Україні, як ніколи, потрібні інвестиції і ми готові продовжити співпрацю, створювати в Україні нові підприємства, забезпечувати українців роботою і гідною зарплатою. Але для ведення бізнесу в Україні необхідна стабільність і впевненість у тому, що обіцянки, дані інвесторам, будуть виконуватися.

Якщо умови гри різко і кардинально змінюються, Україна стає інвестиційно привабливою, тому що ніхто не дає гарантій виконання зобов'язань перед інвестором. Для світової громадськості CNBM буде яскравим прикладом того, як в Україні поводяться з інвесторами. Як вчинять з нами, так можуть вчинити і з іншими інвесторами.

РБК-Україна: Ви сказали, що готові і далі інвестувати в Україну, у разі успішного завершення переговорів. Про яку суму вкладень йдеться?

Янгджі Чен: Так, якщо «зелений» тариф залишиться незмінним, ми готові продовжувати інвестувати у відновлювану енергетику. Більше того, ми будемо дотримуватися тих планів інвестицій, про які говорили раніше - близько 2 млрд євро. І це будуть інвестиції не тільки в сонячний бізнес, а й в безпосередньо за основним профілем компанії - будівельним матеріалам.

Час - гроші: щоб не витрачати час на транспортування обладнання, нам набагато вигідніше перенести частину виробництва сюди, надавати послуги, проводити техобслуговування електростанцій безпосередньо в Україні і конкурувати з місцевими виробниками.

РБК-Україна: Тобто, ви бачите потенціал не тільки в будівництві сонячних електростанцій, а й виробництві устаткування для них в Україні?

Янгджі Чен: Так, потенціал великий. Необхідно змиритися з тим фактом, що в Україні величезна нестача енергоносіїв і залежність в цьому плані від Росії. Тому, ми сподіваємося, що уряд України буде підтримувати відновлювану енергетику, яка дозволить цю залежність знизити .

Ми спостерігаємо протягом останніх десяти років, що в Україні йде постійна зміна урядів. Нам неважливо, хто стоїть біля керма, головне - щоб для бізнесу були створені хороші умови. Але те, що ми зараз спостерігаємо - постійну зміну правил гри, це, звичайно, - головний біль.

Спілкувався Василь Артамонов