ua en ru

Генасамблея ООН ухвалила компромісну резолюцію про Косово

Автор: RBC.UA
Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй без застережень схвалила в четвер резолюцію, яка закликає до діалогу між Сербією і Косовом.

Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй без застережень схвалила в четвер резолюцію, яка закликає до діалогу між Сербією і Косовом, повідомляє радіо «Свобода».

За текстом документа, зокрема, Генеральна Асамблея «бере до уваги» дорадчий висновок Міжнародного суду, що одностороннє самопроголошення незалежності Косова від Сербії не містило порушень міжнародного права.

Міністр закордонних справ Сербії Вук Єремич, який представив резолюцію, наголосив при цьому, що його країна «ніколи» не визнає самопроголошеної незалежності Косова.

Резолюція була подана як спільний документ Сербії і 27 країн-членів Європейського Союзу.
Напередодні Сербія на вимогу ЄС значно пом'якшила первісний текст її проекту. Зокрема, з нього забрали згадку про «неприйнятність» одностороннього самопроголошення незалежності Косова.

Водночас у тексті немає й згадки про нинішній статус Косова, що його у Приштині вважають незалежною Республікою Косово, а в Белграді сепаратистським автономним краєм Сербії Косово і Метохія.

Розгляд проекту резолюції в четвер у Нью-Йорку затримався на дві з половиною години, коли представники Сербії виявили в залі засідань президента, прем'єр-міністра і міністра закордонних справ Косова, яке не є членом ООН.

В.Єремич заявив, що, оскільки Косово не є суверенною державою, вони не мають права бути присутні. Зійшлися врешті на тому, що косовські представники перебували на сесії не як урядовці Республіки Косово, а як «гості» Великої Британії, Італії, Німеччини, США і Франції.

Резолюцію ухвалили за процедурою «загального схвалення» делегаціями всіх 192 країн-членів ООН без голосування. Резолюції Генеральної Асамблеї ООН, на відміну від резолюцій Ради Безпеки ООН, не обов'язкові до виконання.

Незалежність Косова як окремої держави наразі визнає 71 держава-член ООН зі 192.

Нагадаємо, 28 липня Сербія представила на розгляд Генеральної Асамблеї ООН проект нової резолюції по Косово, в якому пропонується розпочати нові переговори між Белградом і Пріштіною. Питання про проблему статусу Косова в документі не зачіпається.

Напередодні сербський парламент знову не визнав незалежність Косово, незважаючи на рішення Міжнародного суду в Гаазі, котрий ухвалив, що міжнародне право "не містить заборон на декларації про незалежність" і, таким чином, автори косовської декларації не порушили загального міжнародного права і резолюції 1244 Ради Безпеки ООН від 1999 р.

Відзначимо, відділення Косова, що послідувало за кровопролитною війною 1998-1999 рр. і майже десятиріччям зовнішнього управління цією тоді ще провінцією у складі Сербії, викликало розкол у світовому співтоваристві.