ua en ru

Газовий контракт з Росією неможливо розірвати в суді, - Азаров

Автор: RBC.UA
Газовий контракт з Російською Федерацією можна переглянути тільки за допомогою переговорів, а не в суді. Про це на засіданні уряду заявив прем'єр-міністр України Микола Азаров, передає кореспондент РБК-Україна.

Газовий контракт з Російською Федерацією можна переглянути тільки за допомогою переговорів, а не в суді. Про це на засіданні уряду заявив прем'єр-міністр України Микола Азаров (на фото), передає кореспондент РБК-Україна.

"Сьогодні опозиційні політики, які несуть пряму відповідальність за підписання з Росією кабальної газової угоди, поширюють абсолютно неправдиву інформацію, нібито, що влада нічого не робила для розриву кабальної газової угоди. Більш того, ці політичні сили ініціюють позов до Кабінету міністрів про бездіяльність уряду в цьому питанні", - заявив Азаров.

Прем'єр зазначив, що українська сторона всі три роки допомогою переговорів намагалася переглянути газовий контракт.

Читайте також: "Нафтогаз" може скоротити закупівлі російського газу в 2013 р. до 10,5 млрд куб. м

"Я хочу з усією відповідальністю заявити, що всі три роки зустрічі з Президентом Росії, прем'єр-міністром, профільним міністром, починалися і закінчувалися з вимоги української сторони переглянути кабальні угоди Тимошенко (прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко, - ред.). Це головна проблема і подразник і в російсько-українських відносинах", - підкреслив Азаров.

Він також зазначив, що за оцінками юристів і експертів, неможливо розірвати газовий контракт в суді.

"Розірвати контракт, який підписаний на вкрай не вигідних умовах для України, будь-яким методом, окрім переговорів, не вдасться. А оплачувати судові витрати в спробі розірвати контракт, означало б завдати чергового удару громадянам України", - заявив Азаров.

Нагадаємо, раніше директор юридичної компанії Lions Litigate Станіслав Батрін і голова Українського юридичного товариства Олег Березюк звернулися з позовами до Кабміну з вимогою розірвати газові контракти, укладені в 2009 р. між НАК "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром".

Читайте також: Україна закуповує німецький газ по 390 дол., російський - 420 дол./тис. куб. м

РФ і Україна вже більше двох років безрезультатно обговорюють можливість коригування газових контрактів, підписаних в 2009 р. Після зміни політичного керівництва України стала заявляти про кабальність і невигідність цих контрактів, а прем'єр Тимошенко була засуджена до 7 років ув'язнення за підписання угод. Україна наполягає на зміні ціни поставок російського газу в країну. У свою чергу, "Газпром" хотів отримати контроль над українською ГТС. Проте досі сторони так і не змогли прийти до компромісу в цьому питанні.

"Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. Згідно "Харківським угодам", Україні надається знижка в 100 дол./тис. куб.м.

Проте реальна ціна на російський газ для України зараз складає близько 420 дол. за тисячу кубометрів.

Читайте також: Українська ГТС оцінена в межах 26-29 млрд дол., - джерело

Україна в рамках обраної лінії економічної політики, спрямованої на зниження енергозалежності від Росії і її дорогого газу, намагається реалізувати різні енергетичні проекти. Ведуться переговори про закупівлі газу в Європі, Азербайджані, Туркменістані. В Одеській області планується будівництво LNG-терміналу, також можливе спільне з Туреччиною будівництво LNG-терміналу на турецькому узбережжі Середземного моря. Реалізуються проекти з видобутку газу на шельфі Чорного і Азовського морів. Заплановані проекти з видобутку сланцевого газу за участю світових лідерів у сфері енергетики - Royal Dutch Shell і Chevron. Крім того, розглядається можливість збільшення внутрішнього видобутку вуглеводнів, газу, нафти, вугілля. В цих проектах може взяти участь ТНК-ВР. Існує програма заміщення природного газу вугіллям.

Крім того, Україна домовилася з сусідніми країнами про закупівлю газу на західних кордонах.