ua en ru

Газовий бум в США: зростання видобутку позбавило інвесторів прибутку

Автор: RBC.UA
У той час як газовий бум в США привів до позитивних змін у житті більшості американців і компаній, інвестори, що вкладають кошти в розробку родовищ, втрачають величезні кошти. Зазнають збитків і компанії, що розробляють родовища сланцевого газу.

У той час як газовий бум в США привів до позитивних змін у житті більшості американців і компаній, інвестори, що вкладають кошти в розробку родовищ, втрачають величезні кошти. Зазнають збитків і компанії, що розробляють родовища сланцевого газу, повідомляє "Росія 24" з посиланням на New York Times.

На родовищі Haynesville залишилося всього дві діючі бурові установки Chesapeake, а під час газового буму кількість установок компанії становило 38, а всього на багатому газом родовищі, що розташоване на території Луїзіани і Техасу, налічувалося близько 1200 бурових установок. Аналогічна ситуація складалася і на інших родовища в Оклахомі і Пенсільванії завдяки легким грошам з Уолл-стріт.

Читайте також: Україна в 2013 р. планує знизити споживання газу на 12%

В результаті більша частина території країни отримала найдешевший газ. Почалося заміщення вугілля газом, компанії і муніципалітети переводили транспорт, вантажний і громадський, на газ, знижуючи залежність країни від імпорту нафти. При цьому компанії, що використовують газ як сировину, раптово виявили, що США - привабливе місце для розміщення заводів, так як газ там дешевше, ніж в Азії в 4 рази. Dow Chemical, яка використовує природний газ в якості матеріалу для виготовлення пластмас, представила список з 91 нового виробничого проекту, які дозволять створити до 3 млн робочих місць і припускають інвестиційний потенціал в 70 млрд дол.

Читайте також: Ціна на газ для України в І кварталі 2013 р. складе близько 432 дол

Але для компаній, що добувають газ, і інвесторів, які вкладали кошти в розробку, все це обернулося величезними втратами. Були пробурені дуже багато газових свердловин і добувалося дуже багато газу із застосуванням технологій, які дозволили знизити ціну на газ до мінімального рівня. Через складні фінансові схеми і лізингові угоди, які виробники активно укладали під час буму, знизити видобуток вчасно було дуже складно, тому від зниження цін на природний газ, який втратив в ціні 60% з 2008 р., збитки виявилися більшими.

Хоча банкіри від таких угод отримали непоганий прибуток, та й деякі компанії встигли заробити багато на піку, більшість підприємств виявилися у важкій ситуації і змушені продавати активи та переходити до видобутку нафти.

Читайте також: Газ неросійського походження з'явиться на ринку України наприкінці 2013 р. або у 2014 р

Також як і кредитний бум, газовий бум і спад в галузі пов'язані в значній мірі з величезними інвестиціями в десятки мільярдів доларів з боку інвестиційних банків, таких як Goldman Sachs, Barclays і Jefferies & Company.

Тепер газові компанії змушені витрачати на видобуток газу значно більше, ніж вони зможуть заробити на його продажу, а вартість їхніх акцій і кредитні рейтинги впали вниз. Компанії змушені звертатися за допомогою для того, щоб утриматися на плаву. У свою чергу, віце-президент інвестиційного банку Jefferies & Company вважає, що ціни на газ відновляться, і робить гроші, виділяючи кошти компаніям та інвесторам для того, щоб вони могли діяти в умовах низьких цін. "Ці сланцеві активи вічні. Виробництво тут буде протягом сотень років", - вважає він.

Читайте також: Україна за 8 міс. знизила споживання газу до 35,06 млрд куб. м

У той же час, згідно з дослідженням консалтингової групи Бостона (Boston Consulting Group), падіння цін на газ в США посприяє створенню від 2,5 до 5 млн робочих місць до 2020 р. Аналітики відзначають, що завдяки покладам сланцевого газу вартість палива в США буде на 50-70% менше, ніж у країнах ЄС або Японії (у квітні 2012 р. ціна на газ в США опустилася до мінімуму за 10 років і коштувала більше 71 дол. за 1 тис. куб. м).

Експерти консалтингової групи Бостона очікують, що до 2020 р. США зможуть відбрати 2-4% експортного ринку у 4 європейських країн, у Японії - 3-7%. Це, за оцінками групи, принесе Америці додаткові 90 млрд дол. на рік.

Читайте також: РФ залишиться найбільшим експортером газу в середньостроковій перспективі, - МЕА

При цьому, витрати на робочу силу в майбутньому скоротяться на 20-45%, що нижче середнього показника інших розвинених економік. Крім того, зростання випуску продукції та створення нових робочих місць матимуть позитивний вплив на американську економіку. Виробничі потужності, стверджують експерти, повернуться назад до США. В кінцевому підсумку до 2015 р. виробничі витрати США стануть менші, ніж в Італії, на 23%, Японії - на 21%, Німеччині та Франції - на 15%, Великобританії - на 8%.

Що стосується "газової ситуації" в Україні,за даними "Укртрансгазу", Україна за січень-серпень 2012 р. скоротила імпорт газу на 34% - до 21,5 млрд куб. м. Воночас за даними Державної служби статистики, видобуток природного газу в Україні в січні-вересні 2012 р. до аналогічного періоду 2011 р. зменшився на 0,3% - до 14,3 млрд куб. м.

У свою чергу прем'єр-міністр України Микола Азаров вважає, що Україна може повністю відмовитися від імпорту російського газу через завищену ціну. Раніше він висловив переконання, що Україна через 10 років (до 2023 р.) зможе повністю забезпечити себе власним газом і нафтою.