Галина Янченко: "У Києві на ремонтах і держзакупівлях щорічно розкрадається до 4 млрд грн"
РБК-Україна: Як давно ви займаєтеся боротьбою з корупцією? Розкажіть про основні успіхи.
Галина Янченко: Я розпочала ініціативи у сфері боротьби з розкраданням державного майна близько 4 років тому. Тоді з командою "Демократичного альянсу" ми робили моніторинг по Києву - куди витрачаються виділені кошти, які були призначені для ремонту під'їздів, прибудинкових доріг. Тоді дуже зацікавилася цією темою. Виявилося, що насправді, більшість виділених коштів, у кращому випадку, реалізуються в дуже неякісний продукт, а більше половини розкрадається. У гіршому випадку, і цього не відбувається. Зараз я займаюся питаннями протидії бюджетному розкраданню на професійному рівні у Центрі протидії корупції. Це маленька громадська організація, яка, не маючи ніяких повноважень, зупиняє серйозні процеси розкрадання. Можна сказати, що результатом нашої роботи є повернення понад 1 млрд бюджетних гривень, які чиновники намагалися вкрасти на тендерах.
РБК-Україна: Розкажіть детальніше про це. Ви говорите, що у Центру протидії корупції немає повноважень, тоді який механізм повернення вкрадених коштів у бюджет?
Галина Янченко: Мільярд гривень - це кошти, які намагалися вкрасти різні відомства, починаючи від міністерств, закінчуючи місцевими радами і адміністраціями на державних тендерах. Особисто мій фокус діяльності - це боротьба з корупцією у сфері охорони здоров'я. Там ситуація досить сумна. Наприклад, останнє наше дослідження показало, що з 254 млн гривень, виділених на лікування онкохворих дітей, вкрали щонайменше 27 млн. Це означає, що кожна 9-та дитина, яка потребує лікування, втрачає надію на життя.
Ми вивчаємо тендерну документацію, порівнюємо ціни і оскаржуємо спірні угоди в контролюючих органах, а також ініціюємо розслідування. Можна сказати, що ми робимо роботу Генпрокуратури, яка працює не найкращим чином, ми отримуємо інформацію, її вивчаємо, порівнюємо і висилаємо факти з проханням почати офіційні провадження.
РБК-Україна: Які, за вашими підрахунками, масштаби корупції в Києві? Які сфери комунального господарства найбільш вражені корупційною складовою?
Галина Янченко: За нашими даними, у Києві щорічно розкрадається до 4 млрд гривень. Найбільше крадуть у двох сферах: ремонти і держзакупівлі. Ремонти під'їздів часто не робляться або робляться дуже неякісно, ремонти прибудинкових територій, освітлювальних мереж і т.д.
Друга сфера - це корупція у державних закупівлях. Насправді, той обсяг корупції в Києві, який є - це просто космічна сума. Якщо уявити, що ці 4 млрд гривень не витікали би з бюджету у кишені корупціонерів, то ми могли б щорічно купувати 6 тисяч нових автобусів чи тролейбусів. Буквально за рік можна було б вирішити питання із заміною вікон у дитячих садках і школах по всьому місту, можна було б зробити капітальний ремонт 1,5 тис. кілометрів доріг. Ми чуємо всі ці роки, що немає грошей на дороги - це брехня. Гроші є, але зараз вони вкладаються в джипи для чиновників.
РБК-Україна: Розкажіть про плани "Демократичного альянсу" по боротьбі з корупцією.
Галина Янченко: Ці плани буду реалізовувати особисто я, як людина, яка тривалий час досліджує тему, що зупинила не одну мільйонну схему. Плани досить конкретні і дуже прості. По-перше, ми будемо впроваджувати "бюджет-онлайн". Ми хочемо, щоб кожен киянин мав право бачити, куди витрачаються його гроші, як платника податків. Наше завдання, щоб інформація про кожну комунальну копійку була доступна онлайн. Ми будемо пропагувати максимальну звітність. Наприклад, якщо гроші виділяються на якийсь район чи будинок, то недостатньо про це просто написати в Інтернеті, важливо, щоб кожен житель цього будинку про це знав. Наприклад, коли ми досліджували, скільки грошей місто виділяє на ремонт під'їздів і бачили, що ремонтів там немає, ми почали просто вивішувати інформацію про виділені на під'їзд кошти. Це була одинична ініціатива "Демократичного альянсу", але ми хочемо, щоб це було правилом для міста.
Друга ініціатива - це аудит усіх комунальних і державних підприємств. Більшу частину ресурсу з міста висмоктують саме збиткові і при цьому корупційні підприємства.
Третя ініціатива - це забезпечення повної прозорості інформації про виділення земель під забудову. Останнім часом Київ постійно лихоманить від нових і нових незаконних забудов. Вони ростуть у дворах, як гриби. Ми вважаємо, що неприпустимо віддавати землю, що належить громаді, під незрозумілі забудови. З іншого боку, це несправедливо по відношенню до людей, щоб вони витрачали свій час і ресурси на боротьбу з тим, чого могло б не бути. Ми хочемо, щоб інформація про виділення землі під забудову була донесена до всіх жителів, яких може торкнутися це будівництво. Мешканці повинні мати можливість боротися з явищем до того, як поставили паркан, а не коли там вже вирубані дерева, зник дитячий майданчик і з'явився котлован.
Одна з найцікавіших наших ініціатив - електронна петиція. За час "Євромайдану" українці навчилися писати десятки петицій Обамі, в Білий дім, урядам європейських держав, але ми досі не можемо достукатися до власних чиновників. Тому ми хочемо впровадити електронну петицію на рівні Києва, щоб кожен киянин, який має актуальну проблему, міг би донести це питання до Київради, а Київрада була б зобов'язана розглянути це. З Києва ми плануємо розширити цей проект на всю Україну. Від усіх нас залежить сьогодні, яким буде Київ. А від того, яким буде Київ, залежить, якою буде Україна.