G8: Греція повинна залишитися в єврозоні
В американському Кемп-Девіді 19 травня завершився саміт "Великої вісімки" (G8). У підсумковій декларації світові лідери висловили свої спільні погляди на ряд глобальних проблем економічного і політичного характеру. У саміті взяли участь Президент США Барак Обама, новообраний Президент Франції Франсуа Олланд, прем'єр Великобританії Девід Кемерон, канцлер Німеччини Ангела Меркель, прем'єр-міністр Італії Маріо Монті, глава уряду Канади Стівен Харпер, а також прем'єр-міністр Японії Йосіхіко Нода. Президент Росії Володимир Путін проінформував Обаму, що не поїде на саміт країн "великої вісімки" в Кемп-Девід, і замість нього Росію представляв прем'єр Дмитро Медведєв. Саміт відкрився в п'ятницю ввечері неформальній трапезою.
За підсумками зустрічей Обама заявив, що учасникам зустрічі керівників країн "Великої вісімки" в Сполучених Штатах дійсно вдалося досягти прогресу в справі пошуків шляхів виходу з економічної кризи, зокрема в Європі. У своєму виступі після зустрічі в Кемп-Девіді американський лідер заявив, що зараз головними завданнями повинні бути досягнення економічного зростання та створення нових робочих місць. Однак Меркель наполягає на тому, для країн єврозони головне - дотримуватися режиму суворої економії з тим, щоб добитися скорочення бюджетного дефіциту.
У декларації саміту "Великої вісімки" учасники зустрічі торкнулися найважливіших глобальних питань, зокрема, проблем світової економіки і міжнародної політики.
Країни-учасниці висловили намір працювати над створенням нових робочих місць, направити зусилля на відновлення світової економіки, а також активізувати боротьбу з фінансовими стресами. Країни підтримують курс на структурні реформи і інвестиції в галузі освіти та інфраструктуру, перехід на використання нових видів палива замість неекологічних джерел.
Країни G8 стурбовані ситуацією в єврозоні. Держави підтвердили свою зацікавленість в збереженні Греції в єврозоні, а також висловили підтримку лідерам єврозони в їх рішучості у зміцненні зони. "Ми погодилися, що в справі відновлення міжнародної економіки і забезпечення глобальної стабільності, збереження цілісності єврозони є вкрай важливим чинником. Ми підтверджуємо нашу загальну зацікавленість в участі Греції в єврозоні на умовах дотримання своїх зобов'язань", - йдеться в заяві учасників.
Країни "великої вісімки" мають намір продовжувати надавати допомогу країнам Африки в рамках зобов'язань, даних в італійському Аквілі. Роль Африки в світовій економіці постійно зростає, відзначили політики, однак проблеми бідності і продовольчої безпеки вимагає спільного рішення на засадах партнерства.
У питанні Афганістану країни G8 займають колишню позицію: лідери будуть надавати Кабулу підтримку в процесі переходу до суверенної, мирної і стабільної держави, а також в справі розбудови громадянського суспільства. Країни також будуть надавати підтримку в розвитку державних інститутів в Лівії.
Країни G8 висловили заклопотаність іранською ядерною програмою. Політики закликали Тегеран скористатися своєю можливістю і відновити переговори з Європейським союзом і міжнародними організаціями. Дії КНДР також не зустріли схвалення у світових лідерів: програми Пхеньяна загрожують стабільності в регіоні, заявили учасники зустрічі.
Наступний саміт "великої вісімки" відбудеться в 2013 р. у Великобританії. Деталі наступного саміту, зокрема час і місце його проведення, будуть визначені і озвучені пізніше.
"Група восьми" - неофіційний форум лідерів провідних промислово розвинених країн, в які входять США, Великобританія, Канада, Японія, Італія, Франція, Німеччина і Росія. G8 не є міжнародною організацією - вона не заснована на міжнародному договорі, не має статуту і секретаріату. Рішення "вісімки" носять політичний, а не юридичний характер.
На частку країн-учасниць G8 доводиться 49% світового експорту, 51% промислового виробництва, 49% активів МВФ. В рамках "вісімки" здійснюється узгодження підходів до актуальних міжнародних проблем.