G20: Обсяг другого антикризового пакета становитиме майже 2 трлн дол
Міністри фінансів і керівники центробанків G20 розробили механізм створення другого глобального антикризового пакету, який буде покликаний не допустити подальшого розвитку європейської боргової кризи. Агентство Reuters повідомляє з посиланням на чорновий варіант комюніке, яке обговорюється на зустрічі міністрів "двадцятки" в Мехіко, що обсяг пакета становитиме близько 1,95 трлн дол.
Повідомляється, що вже на наступному міністерському засіданні в квітні 2012 р. повинен бути представлений глобальний механізм, який переконає фінансові ринки в своїй здатності запобігти серйозним проблемам для єврозони і не дозволить порушити все ще крихке відновлення світової економіки. Зазначимо, в 2008 р. G20 зібрала 1 трлн дол. для порятунку світової економіки від кредитної кризи.
План полягає в об'єднанні європейського тимчасового і постійного стабілізаційних фондів - Європейського фонду фінансової стабільності (ESFS) і Європейського стабілізаційного механізму (ESM) в одну структуру з фінансовим потенціалом в 1 трлн дол. Другий етап - збільшення ресурсів Міжнародного валютного фонду (МВФ) на 500-600 млрд дол. Зараз фонд має приблизно 358 млрд дол. У підсумку вийде об'єднаний захисний механізм, розміром близько 1,95 трлн дол.
Як очікується, міністри фінансів G20 також визначать позицію, згідно з якою ресурси МВФ можуть бути збільшені лише після того, як Європа зміцнить свій потенціал у боротьбі з кризою суверенних боргів. Зазначимо, голосування по збільшенню обсягу Європейського постійного стабфонду відбудеться в березні. Це питання буде розглядатися на порядку денному саміту Євросоюзу на наступному тижні. Німеччина виступає проти збільшення обсягу стабфонду, оскільки в Берліні бачать помітне поліпшення економічної ситуації в Європі. Однак неєвропейські члени G20 тиснуть на Німеччину з метою переконати її піти на поступки.
Збільшення ресурсів МВФ може бути здійснене через двосторонні кредити і випуск облігацій фонду. Цю стратегію розглянуть на наступному міністерському засіданні в квітні 2012 р. МВФ вже вдавався до двосторонніх угод про купівлю-продаж своїх облігацій після світової фінансової кризи. Так, в 2009 р. Китай придбав облігації МВФ на 50 млрд дол., а навесні 2010 р. Індія і Росія вклали в папери МВФ по 10 млрд дол.
Нагадаємо, на початку 2012 р. МВФ оголосив, що потребує додаткових ресурсів на 500-600 млрд дол. для нейтралізації наслідків європейської боргової кризи. При цьому в зазначену суму входять 200 млрд дол., які країни єврозони в грудні 2011 р. пообіцяли внести до фонду на боротьбу з європейською борговою кризою. Фонд оцінює світові потенційні потреби у фінансуванні в 1 трлн дол. на найближчі роки.
Нагадаємо, на саміті G20 4 листопада 2011 р. країни G20 зобов'язалися забезпечити МВФ достатніми фінансовими ресурсами для виконання своєї системної ролі. Лідери G20 також доручили своїм міністрам фінансів пропрацювати до наступного міністерського засідання (яке зараз проходить в Мехіко) різні способи посилення кредитної потенціалу МВФ, включаючи перерахування коштів МВФ на двосторонній основі, розширення можливостей SDR (розрахункової одиниці фонду) і добровільні вкладення в спеціальні структури під егідою фонду.
У вересні 2011 р. глава МВФ Лагард попередила, що поточні кредитні можливості фонду "тьмяніють порівняно з потенційним обсягом кредитів, які можуть знадобитися в разі ескалації боргової кризи єврозони". У липні розрахунки показували, що за найгіршого розвитку подій обсяг валютного попиту складе 640 млрд дол.
МВФ вже фінансував програми стабілізації в Греції, Ірландії і Португалії, і є серйозні побоювання, що без кредитів МВФ не обійдуться Італії та Іспанія. Не так давно Греція досягла домовленості про новий транш кредиту, хоча це ще далеко не означає, що Афіни зможуть найближчим часом вибратися з кризи. Побоювання з приводу розповзання боргової кризи змусили європейську владу вже навесні запускати постійий стабфонд, який буде тримати руку на пульсі європейських проблем і в разі необхідності виділяти кошти для порятунку окремих економік.