ua en ru

Фюле: ЄС наполягатиме на дотриманні права Тимошенко на захист

Автор: RBC.UA
Євросоюз продовжить уважно стежити за апеляцією екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко. Про це заявив комісар ЄС з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле у своїй офіційній заяві за підсумками візиту до України, передає прес-служба представництва ЄС в Україні.

Євросоюз продовжить уважно стежити за апеляцією екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко. Про це заявив комісар ЄС з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле у своїй офіційній заяві за підсумками візиту до України, передає прес-служба представництва ЄС в Україні.

"Я був радий можливості приватної розмови з Юлією Тимошенко, поговорити з нею про її стан здоров'я і про розвиток її справи. Я повідомив їй про стурбованість ЄС щодо цього процесу, і запевнив її, що ми будемо продовжувати уважно стежити за її апеляцією і будемо наполягати на тому, щоб її права були дотримані, щоб вона могла захищатися під час справедливого судового процесу", - йдеться в заяві Фюле.

Він заявив про серйозну стурбованість Брюсселя з приводу нещодавніх випадків вибіркового правосуддя в Україні, зокрема у випадку з Юлією Тимошенко і через відсутність прогресу по важливих для України реформах, зокрема в конституційній та судовій сферах.

Комісар ЄС стверджує, що метою його візиту була підготовка до саміту Україна-ЄС, запланованого на 19 грудня. Він зустрівся з Президентом України Віктором Януковичем, віце-прем'єром Андрієм Клюєвим і міністром закордонних справ Костянтином Грищенком. Крім того, Штефан Фюле обговорював економічні питання, серед них і забезпечення справедливої ​​і ринкової ціни на газ для повного дотримання Україною своїх зобов'язань і обов'язків як члена Енергетичного співтовариства.

Сьогодні Апеляційний суд Києва розглядає апеляцію Тимошенко на вирок винесений їй 11 жовтня 2011 г, Печерський районним судом м. Києва.

Вчора Штефан Фюле зустрічався в Києві з Президентом України Віктором Януковичем. Зустріч тривала майже три з половиною години в закритому режимі.

Варто зазначити, що візит Фюле в Україну відбувається на тлі критики з боку ЄС, ситуації, що склалася в країні, напередодні саміту Україна-ЄС 19 грудня, на якому очікується підписання угоди про асоціацію з Європейським союзом. Зокрема, європейські чиновники неодноразово висловлювали стурбованість падінням рівня демократії, судовими справами проти лідерів опозиції і рівнем корупції.

Сьогодні Фюле також провів зустріч з Генеральним прокурором України Віктором Пшонкою. Вони обговорювали реформування в Україну кримінальної юстиції, проект нового Кримінально-процесуального кодексу, а також стан дотримання законності при проведенні розслідування і підтримки державного обвинувачення у кримінальних справах, які представляють особливий суспільний інтерес.

Що стосується апеляції Юлії Тимошенко, то на попередньому засіданні 1 грудня суд не прийняв до розгляду апеляції, які учасники процесу в Печерському районному суді Києва заявляли паралельно з апеляцією на вирок екс-прем'єр-міністра. Разом з тим, суд не задовольнив клопотання захисту про зміну або скасування Тимошенко запобіжного заходу, а також клопотання про допуск Власенка і Титаренка до процесу в якості захисників. Також суд не відновив судове слідство через відсутність підстав.

Тобто сьогодні суд розглядає апеляції захисту колишнього прем'єра щодо обвинувального вироку, який виніс Печерський райсуд.
Нагадаємо, 11 жовтня Печерський райсуд Києва засудив Тимошенко до 7 років ув'язнення із забороною займати певні державні посади протягом ще 3 років за перевищення службових повноважень при підписанні газових угод з Росією. Також суд зобов'язав Тимошенко виплатити "Нафтогазу України" 1,516 млрд грн.

8 грудня Шевченківський райсуд Києва прийняв рішення у справі корпорації ЄЕСУ обрати для екс-прем'єр-міністра Тимошенко запобіжний захід у вигляді арешту. Таке рішення суд прийняв на виїзному засіданні в Лук'янівському СІЗО.

Слід додати, що Головне слідче управління Служби безпеки України (СБУ) об'єднало справи за екс-прем'єру в одне провадження і створило загальну слідчу групу. Згідно з повідомленням, Генпрокуратура України вирішила, що підслідність по всіх справах Тимошенко, будуть встановлювати слідчі СБУ.

У провадженні СБУ знаходиться кримінальна справа за обвинуваченням у вчиненні в 1996-2000 рр.. замах на розтрату коштів держбюджету Україні в 405,5 млн дол. Крім того, у провадженні головного слідчого управління Державної податкової служби України перебуває кримінальна справа за обвинуваченням в організації приховування валютної виручки в сумі понад 165 млн дол, незаконного відшкодування бюджетних коштів та ухилення від сплати податків на загальну суму понад 47 млн ​​грн шляхом запровадження фінансової схеми розрахунків за товарно-матеріальні цінності корпорацією ЄЕСУ та приховування отриманих від підконтрольних їй офшорних компаній доходів, які використані для особистого збагачення.

26 листопада, Генпрокуратура Україна звинуватила екс-прем'єра у черговому злочині. За словами заступника генпрокурора України Рената Кузьміна, Тимошенко причетна до вбивства депутата Верховної ради Євгена Щербаня в 1996 р. Гроші, які отримали кілери за вбивство Щербаня, нібито надійшли з рахунків фірм, що належать Тимошенко і Павлу Лазаренку, який займав тоді пост глави уряду.

Справа Тимошенко погіршило відносини України з Заходом, оскільки європейські та американські політики побачили в ній ознаки політичного переслідування опозиції. Українська влада відкидає звинувачення у тиску на суд або в упередженості, стверджуючи, що мова йде про боротьбу з корупцією. Втім, Президент Віктор Янукович ще раніше визнав, що справа Тимошенко може завадити підписанню угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі ЄС з Україною.

10 грудня посол ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра заявив, що якщо ситуація в Україні не зміниться, Угода про асоціацію 19 грудня підписана не буде.