ua en ru

Футбол звичайний або українське нещастя в Катманду

Футбол звичайний або українське нещастя в Катманду "Українське нещастя в Катманду" не коментує ні міністр МВС, ні прем'єр, ні Президент
Операція "Катманду" триває вже сьомий день. Українці з трепетом очікують повернення своїх земляків на Батьківщину, а найбільше тепер вже культового очільника ДСНС Зоряна Шкіряка. Шкіряк поїхав особисто проконтролювати як рятуватимуть українців від землетрусу, але тепер рятувати треба і рятувальників, і його самого.

Операція "Катманду" триває вже сьомий день. Українці з трепетом очікують повернення своїх земляків на Батьківщину, а найбільше тепер вже культового в.о. очільника ДСНС Зоряна Шкіряка. Шкіряк поїхав особисто проконтролювати як рятуватимуть українців від землетрусу, але тепер рятувати треба і рятувальників, і його самого.

Про деталі цієї унікальної подорожі українців регулярно, наскільки це можливо інформують журналісти, які застрягли за тисячі кілометрів від Батьківщини разом із очільником ДСНС. Саме завдяки їх свідченням вдається отримати хоча б якусь інформацію. В той же час у Києві, де немає ні землетрусу, ні проблем зі зв'язком отримати будь-яку інформацію вкрай важко. Два відомства, які залучені до операції, а саме ДСНС та Міноборони фактично відмовчуються і перекидають відповідальність одне на одного.

Прояснити ситуацію, яка склалася з українськими рятувальниками в ДСНС відмовляються. "Цю інформацію, може коментувати тільки перша особа відомства, а він зараз знаходиться в літаку", - повідомили в прес-службі ДСНС.

На запитання про те, коли літак прибуде до України, в прес-службі ДСНС тільки повідомили про те, що літак отримав дозвіл на виліт. Детальніше повідомити про ситуацію в прес-службі ДСНС відмовились і чітко наголосили на тому, що всі питання слід ставити Міністерству оборони. "Ми не знаємо чи відремонтований він (літак- ред.), чи не відремонтований, дзвоніть в Міноборони, це не наш, а їхній літак", - емоційно пояснили РБК-Україна в прес-службі.

В прес-службі Міноборони все пояснювали значно спокійніше, але кілька разів наголосили на тому, що операція по евакуації відбувається саме під керівництвом очільника ДСНС. "Літак Міноборони, це як складова операції з евакуації, а керівництво операції здійснює Державна служба України з надзвичайних ситуацій", - наголосив РБК-Україна керівник прес-центру Повітряних сил ЗСУ Роман Юрчило. Протягом розмови він неодноразово повторював тезу, що керівництво операцією здійснює ДСНС.

Юрчило не зміг відповісти за чий рахунок фінансується рятувальна операція і в яку суму вона обійшлася державі, попри те, що військовий літак належить Міноборони.

Юрчило не зміг також прояснити ситуацією із повторною доставкою деталей для ремонту літака, про що повідомляли журналісти.

"В мене є інформація про те, що та деталь, яку прислали, була встановлена відразу в літак. Потім була перевірка двигуна", - переконував він.

На запитання про те, чи відправляли деталь двічі, Юрчило відповів: "Я не можу вам сказати чи відправляли двічі деталь. В мене такої інформації немає", - пояснив він. Він також додав, що екіпаж літака вже пройшов митний контроль і очікує вильоту в Катманду.

"Наш літак був задіяний до виконання цієї операції і він цю задачу виконує. На даний час льотний екіпаж пройшов митний контроль і очікує вказівку керівника операції на виліт в Катманду", - розповів Юрчило. Більш того, він переконує, що український військовий літак був повністю готовий до вильоту ще 4 травня о 17:00.

Уся ця інформація розходиться зі свідченнями журналістів, які перебувають із Зоряном Шкіряком безпосередньо на місці подій. Журналісти пишуть про те, що спочатку для літака доставили не ту деталь, повідомляли про те, що літак ще і не починали ремонтувати в той час, коли Міноборони інформувало, що літак вже готовий до вильоту, писали про опцію доставки чартером. Але в Києві жодне з двох відомств цю інформацію ані не підтверджує, ані не коментує. На короткий час зник із соціальної мережі Facebook і сам Зорян Шкіряк, можна тільки час від часу побачити як він "лайкає" пост про рятувальну операцію в Непалі того чи іншого журналіста.

Про "українське нещастя в Катманду" не висловлюється ні міністр МВС Арсен Аваков, ні прем'єр Арсеній Яценюк, ні Президент Петро Порошенко. З самого ранку "РБК-Україна" звернулося по коментар даної ситуації до прес-служби Адміністрації Президента. В прес-службі АПУ пообіцяли, що до кінця дня (5 травня, - ред.) з'явиться офіційна позиція з цього приводу, але її досі немає.

РБК-Україна звернулося за коментарем до колишнього міністра з надзвичайних ситуацій Нестора Шуфрича. Коментувати діяльність свого наступника нардеп відмовляється, але вважає, що зламаний літак треба було відразу замінити на інший, адже це дозволило б суттєво скоротити час операції.

"Спроба його ремонту була необґрунтована з точки зору терміновості поставлених завдань по евакуації наших громадян", - сказав Шуфрич.
Він вважає, що винними в цій ситуації має зайнятися Кабмін і ГПУ. "Винних нехай шукає Кабінет міністрів України і прокуратура", - сказав Шуфрич. На думку Шуфрича, така ситуація виникла з тих причин, що в рамках люстраційного процесу з міністерства було звільнено кваліфікованих спеціалістів.

"Я би рекомендував сьогодні берегти кожного спеціаліста, який знає свою справу, а не піаритись на люстрації і особистій присутності незрозуміло де. Взагалі керівник такого рівня повинен перебувати недалеко від командного пункту і віддалятись від центру оперативного управління не більше ніж на 2-3 години перельоту. Далі керівник служби ДСНС віддалятися від місця прийняття стратегічних рішень немає права", - вважає Шуфрич.

За останніми данними літак ІЛ-76 Міноборони України з евакуйованими українцями о 23:25 за київським часом злетів з аеропорту Катманду в Делі. Тож саме в цей час розпочалася реальна рятувальна операція українців від землетрусу, через сім днів після її офіційного старту. Хто буде покараний за її зрив, і чи буде хто покараний взагалі наразі невідомо. Свого слова поки не сказали ні прем'єр, ні Президент. І попри те, що Зорян Шкіряк лише в.о. очільника ДСНС соціальні мережі вже обговорюють його відставку.