ua en ru

ФРС США залишила базову облікову ставку без змін

Автор: RBC.UA
Федеральна резервна система (ФРС) США знову залишила базову облікову ставку без змін на рекордно низькому рівні - 0,0% -0,25% річних.

Федеральна резервна система (ФРС) США знову залишила базову облікову ставку без змін на рекордно низькому рівні - 0,0% -0,25% річних, передає ВВС.

Відзначимо, базова облікова ставка тримається на мінімальному рівні вже два роки.

ФРС також підтвердила, що планує викупити з ринку держоблігації на суму 600 млрд дол в рамках другого етапу зі стимулювання економіки.

Нагадаємо, 3 листопада ц.р. ФРС заявила, що відповідно до нової програми, витратить 600 млрд дол.. на купівлю держоблігацій. Як випливає з тексту заяви ФРС, мова йде про щомісячний викуп довгострокових казначейських облігацій на суму 75 млрд дол.

Тоді, представники ФРС в числі основних проблем американської економіки назвали збільшення витрат громадян на утримання будинків, яке значно страждає від високого рівня безробіття, слабких темпів зростання прибутку, а також жорстких умов надання кредиту. Зростають також витрати компаній на обладнання та програмне забезпечення, в той час як інвестиції в сектор все ще слабкі. Некомфортна ситуація продовжує складатися також на ринку будівництва нового житла.

Принципове рішення продовжити програму "кількісного пом'якшення" було цілком очікуване. Зростання економіки США в III кварталі склало всього 2%, а рівень безробіття залишається на досить високому рівні. ФРС просто довелося продовжити заходи щодо стимулювання економіки, щоб ситуація не почала погіршуватися.

Передбачається, що тепер у ФРС буде більше 27% всіх державних облігацій (в даний час цей показник складає 12,5%). Скептики побоюються, що таке збільшення негативно позначиться на кредитоспроможності держави. "Подальший викуп з ринку держоблігацій - це угода з дияволом", - заявив раніше президент ФРБ Канзасу Томас Хеніг. Дії ФРС приведуть до подальшого здешевлення долара і росту сировинних ринків.

Що стосується облікової ставки, то вона залишилася без змін - у діапазоні 0-0,25% річних, як і припускали експерти.

Нагадаємо, як відзначав 27 жовтня ц.р. експерт Barclays Capital Масафумі Ямамото, ринок орієнтується на цифру в 1 трлн дол. або навіть більше. «Ми вже були в ситуації, коли це призвело до ослаблення долара. При цьому чутки про менший, ніж очікувалося, обсяг викупу може змусити деяких ринкових гравців закривати короткі позиції по долару", - додав аналітик.

Відзначимо, в кінці червня ц.р. Міністерство фінансів США повідомляло, що державний борг США зросте до 13,6 трлн дол. до кінця цього року і досягне суми приблизно в 19,6 трлн дол. до 2015 р. Держборг США зростає, зокрема, через нещодавню економічну кризу, витрати коштів на запобігання обвалу на Уолл-стріт, воєн в Афганістані та Іраку і заходів економічного стимулювання.

21 вересня ц.р. відбулося засідання комітету по операціях на відкритому ринку (FOMC), на якому ФРС США також ухвалила рішення зберегти ключову облікову ставку в діапазоні 0-0,25% річних.

Ключова ставка ФРС - так звана ставка по федеральних фондах (federal funds rate) - знаходиться на рівні 0-0,25% з грудня 2008р. Федеральний резерв знизив ставку до рекордно низького рівня, для того щоб забезпечити необхідні монетарні умови для швидкого виведення економіки з рецесії.

Нагадаємо, в червні ц.р. ФРС підтвердила свою обіцянку зберігати ключову ставку на виключно низькому рівні протягом тривалого періоду часу у зв'язку з низькою інфляцією і високим рівнем безробіття. Як зазначалося тоді в релізі ФРС, відновлення економіки набирає обертів, поступово поліпшується ситуація на ринку праці та фінансовому ринку.