ua en ru

ФРС США оголосила про викуп держоблігацій на суму 600 млрд дол

Автор: RBC.UA
Федеральна резервна система (ФРС) США перевершила очікування експертів. Якщо аналітики очікували, що держава погодиться на купівлю державних облігацій на 500 млрд дол., то відповідно до нової програми облігацій має бути придбано на 600 млрд дол.

Федеральна резервна система (ФРС) США перевершила очікування експертів. Якщо аналітики очікували, що держава погодиться на купівлю державних облігацій на 500 млрд дол., то відповідно до нової програми облігацій має бути придбано на 600 млрд дол., передає РБК.

Як випливає з тексту заяви ФРС, мова йде про щомісячний викуп довгострокових казначейських облігацій на суму 75 млрд дол.

Представники ФРС в числі основних проблем американської економіки назвали збільшення витрат громадян на утримання будинків, яке значно страждає від високого рівня безробіття, слабких темпів зростання прибутку, а також жорстких умов надання кредиту. Зростають також витрати компаній на обладнання та програмне забезпечення, в той час як інвестиції в сектор все ще слабкі. Некомфортна ситуація продовжує складатися також на ринку будівництва нового житла.

Принципове рішення продовжити програму "кількісного пом'якшення" було цілком очікуване. Зростання економіки США в III кварталі склало всього 2%, а рівень безробіття залишається на досить високому рівні. ФРС просто довелося продовжити заходи щодо стимулювання економіки, щоб ситуація не почала погіршуватися.

Передбачається, що тепер у ФРС буде більше 27% всіх державних облігацій (в даний час цей показник складає 12,5%). Скептики побоюються, що таке збільшення негативно позначиться на кредитоспроможності держави. "Подальший викуп з ринку держоблігацій - це угода з дияволом", - заявив раніше президент ФРБ Канзасу Томас Хеніг. Дії ФРС приведуть до подальшого здешевлення долара і росту сировинних ринків.

Що стосується облікової ставки, то вона залишилася без змін - у діапазоні 0-0,25% річних, як і припускали експерти.

Нагадаємо, як відзначав 27 жовтня ц.р. експерт Barclays Capital Масафумі Ямамото, ринок орієнтується на цифру в 1 трлн дол. або навіть більше. «Ми вже були в ситуації, коли це призвело до ослаблення долара. При цьому чутки про менший, ніж очікувалося, обсяг викупу може змусити деяких ринкових гравців закривати короткі позиції по долару", - додав аналітик.

Відзначимо, в кінці червня ц.р. Міністерство фінансів США повідомляло, що державний борг США зросте до 13,6 трлн дол. до кінця цього року і досягне суми приблизно в 19,6 трлн дол. до 2015 р. Держборг США зростає, зокрема, через нещодавню економічну кризу, витрати коштів на запобігання обвалу на Уолл-стріт, воєн в Афганістані та Іраку і заходів економічного стимулювання.

21 вересня ц.р. відбулося засідання комітету по операціях на відкритому ринку (FOMC), на якому ФРС США також ухвалила рішення зберегти ключову облікову ставку в діапазоні 0-0,25% річних.

Ключова ставка ФРС - так звана ставка по федеральних фондах (federal funds rate) - знаходиться на рівні 0-0,25% з грудня 2008р. Федеральний резерв знизив ставку до рекордно низького рівня, для того щоб забезпечити необхідні монетарні умови для швидкого виведення економіки з рецесії.

Нагадаємо, в червні ц.р. ФРС підтвердила свою обіцянку зберігати ключову ставку на виключно низькому рівні протягом тривалого періоду часу у зв'язку з низькою інфляцією і високим рівнем безробіття. Як зазначалося тоді в релізі ФРС, відновлення економіки набирає обертів, поступово поліпшується ситуація на ринку праці та фінансовому ринку.