ua en ru

ФРС США оприлюднила план посилення політики у фінансовій системі

Автор: RBC.UA
Федеральний резервний банк США в ніч на середу, 21 грудня озвучив загальний план посилення вимог до найбільшим американським банкам у спробі зміцнити фінансову систему проти майбутніх криз. Про це повідомляє Reuters.

Федеральний резервний банк США в ніч на середу, 21 грудня озвучив загальний план посилення вимог до найбільшим американським банкам у спробі зміцнити фінансову систему проти майбутніх криз. Про це повідомляє Reuters.

Заходи ФРС, необхідність у яких прописана в законі Додда-Франка про фінансовий нагляд, включають нові правила для капіталу та ліквідності банків і будуть реалізовані в два етапи.

Ряд аналітиків сподівалися на більш конкретну пропозицію і сказали, що багато в чому план лише дублює закон. "За великим рахунком, це лише віддзеркалення закону Додда-Франка", - сказав аналітик FBR Capital Markets Пол Міллер.

В основі першого етапу лежить план стрес-тестів, оголошений ФРС ще в листопаді. Американські банки з активами понад 50 млрд дол повинні пройти іспит і довести, що достатність капіталу першого рівня у них не нижче 5%.

Другий етап - реалізація міжнародних банківських стандартів "Базель III", що вимагають частки капіталу першого рівня не нижче 7%, а для ряду фірм зі складною структурою - 9,5%.

"Вони просто слідують інструкціям Базеля про буфери капіталу. Жодних сюрпризів в цьому немає", - сказав банківський аналітик RBC Capital Markets Джерард Кессіді.

Після остаточного ухвалення нові вимоги торкнуться таких гігантів американського банківського бізнесу, як Goldman Sachs Group Inc, JPMorgan Chase & Co і Bank of America.

При цьому більшість великих банків США вже задовольняють вимоги "Базель III", що за планом повністю вступить в силу в 2019 р.

Що стосується вимог до ліквідності, ФРС чекає відповідних рекомендацій від Базельського комітету з банківського нагляду, перш ніж вводити нові вимоги, але американський ЦБ заявив, що на банки США на перших порах буде поширюватися якісний стандарт ліквідності.

За планом ФРС, банки повинні будуть оцінювати, щонайменше, один раз на місяць, скільки їм потрібно ліквідності на 30, 90 днів і на рік вперед в умовах стресів на ринках. Кредитори повинні будуть мати достатньо ліквідності для покриття 30 днів операцій при турбулентності на ринках.

Мета оголошених пропозицій - зробити так, щоб у фінансових компаній було достатньо капіталу і ліквідних активів на "чорний день". В ході кризи 2007-2009 рр.. американський платник податків відстебнув 700 млрд дол на порятунок фінансової системи частково через дотації банкам.

Закон Додда Франка - законодавчий акт (підписаний Президентом США Бараком Обамою 21.10.2010 р.), що передбачає найсерйознішу реформу Уолл-Стріт після Великої депресії 1929 р. Закон вступив в силу 15 липня 2011 р.

Мета закону - забезпечити фінансову стабільність США, за допомогою поліпшення прозорості та обліку, виключення ситуації «too big to fail», коли за порятунок банку платять платники податків, захисту споживачів фінансових послуг від недобросовісної практики банків.

Приводом для виникнення закону стали події 2008 р., коли в результаті багаторічної недобросовісної практики банків вибухнув фінансовий сектор США, а американська економіка втратила 8 млн робочих місць.

У зв'язку з новим регулюванням з 15 липня громадянам США заборонено поза біржею торгувати дорогоцінними металами, в т.ч. золотом і сріблом. Усі позиції в кінці дня будуть примусово закриті. Через 90 днів після вступу в силу закон Додда-Франка забороняє громадянам і компаніям проведення більшості операцій на позабіржовому ринку.

19 грудня Fitch несподівано скоротило список американських банків, які можуть отримати гроші платників податків при погіршенні ситуації на світових фінансових ринках. На думку агентства, великі банки, що не увійшли до списку, будуть переживати кризу і банкрутувати самостійно. На думку Fitch, розраховувати на кошти платників податків у чорний день календаря зможуть вісім банків: Morgan Stanley, Goldman Sachs, Bank of America, Bank of New York Mellon, Citigroup, JP Morgan Chase, State Street і Wells Fargo. Раніше цей список був приблизно в два рази більше.

Зазначимо, що згідно з дослідженням The Boston Consulting Group (BCG) на банки в усьому світі в 2012 р. чекає складне завдання: знайти 354 млрд євро, щоб збільшити частку власного капіталу і відповідати одній з вимог правил "Базель III".

Згідно з результатами дослідження, найбільшу недостачу капіталу відчувають європейські банки. Їм не вистачає 221 млрд євро, щоб досягти мінімального показника співвідношення капіталу до Tier 1 у 7%. І це при тому, що з початку фінансової кризи вони вже наростили капітал на 73 млрд євро.

Американським банкам трохи легше: вони більш чутливі до тиску з боку ринків капіталів, ніж з боку регуляторів, зазначали аналітики BCG.

Нагадаємо, 13 грудня Федеральна резервна система (ФРС) США ухвалила рішення зберегти ключову облікову ставку в діапазоні 0-0,25% річних.

У повідомленні ФРС також говорилося, що на даний момент економіка США зазнає помірного зростання, незважаючи на очевидне уповільнення загальних темпів зростання світової економіки.

Зазначимо, згідно з переглянутими даними, оприлюдненими Міністерством торгівлі США, ВВП США в III кварталі 2011 р. в порівнянні з попереднім кварталом виріс на 2,0% в перерахунку на річні темпи (annual rate).