ua en ru

Freedom House: ситуація з громадянськими свободами в світі в 2009 р. погіршилася

Автор: RBC.UA
За результатами щорічного дослідження американської правозахисної організації Freedom House ситуація із громадянськими свободами у світі продовжила погіршуватися в 2009 році.

За результатами щорічного дослідження американської правозахисної організації Freedom House ситуація із громадянськими свободами у світі продовжила погіршуватися в 2009 році, повідомляє Reuters.

Freedom House визначила країни, де найчастіше порушуються політичні і громадянські свободи. Державні режими Freedom House оцінювала за 7-бальною шкалою, де 1 - максимальний рівень свобод, а 7 - максимальні обмеження прав людини. При цьому права розділені на дві категорії: політичні та громадянські. За цими показниками країни поділялися на три групи - "Невільні", "Вільні" та "Частково вільні".


Так, в 2009 р. перелік "не вільних" країн поповнили Бахрейн, Йорданія, Ємен, Казахстан і Киргизія, а їх загальна кількість зросла до 47 з 42 в 2008 році. У той час як, кількість демократичних держав, відповідно до звіту Freedom House, зменшилася з 119 до 116 - найнижчого показника з 1995 року.
Варто відзначити, що Росія була віднесена до групи "авторитарних", "не вільних" країн, у зв'язку з ситуацією у сфері громадянських і політичних свобод.
"Авторитарні держави, включаючи Іран, Росію, Венесуелу і В'єтнам стали більш репресивними. Менше свободи стало й у країнах, в яких у минулі роки спостерігався позитивний тренд, в тому числі в Бахрейні, Йорданії, Кенії та Киргизії", - вважає правозахисна організація.
Вісімдесят дев'ять держав потрапили до категорії "вільних", 58 країн - до категорії "частково вільних".
За даними дослідження дана тенденція з громадянськими і політичними свободами зберігається останні чотири роки - вперше з моменту початку ведення таких спостережень у 1972 році.
Не обійшли стороною автори доповіді проблеми з цивільними свободами в Китаї.
На думку доповідачів, Китай, не дивлячись на зростаючу економічну і військову потугу, веде себе так, "наче знаходиться під облогою власного населення".

Між тим, у доповіді йдеться, що ситуація із громадянськими свободами в Азії помірними темпами змінюється на краще. Однак це не стосується Афганістану, де "президентські вибори розхитали вже й так нестабільну ситуацію з безпекою і показали масову корупцію в уряді".

Україна отримала 3 бали за політичними свободами і 2 бали за громадянськими. Таким чином, середній рейтинг нашої країни склав 2,5 бали, що є мінімальним значенням, за якого країна відноситься до "вільних".

Показники України є одними з найкращих для країн пострадянського простору. Вище піднялася Прибалтика: по одному балу - в Естонії та Литви, а у Латвії - 1,5 бали. Після України з країн колишнього СРСР найбільш вільною є Грузія з 4 балами. При цьому Freedom House не маркував її як "виборну демократію".