Freedom House: З 2006 р. Україна має статус вільної країни
Напередодні міжнародна організація Freedom House опублікувала звіт про політичну свободу та громадянські права у світі за 2009 р. У звіті говориться, що Україна з 2006 р. має статус вільної країни, пише «Комерсант-Україна».
У документі Україна названа "демократією, що найбільш динамічно розвивається в регіоні, де цінуються фундаментальні права і свободи людини".
Аналітики Freedom House відзначають, що в 2009 р. підтримати статус вільної держави Україні допомогли затримання головного підозрюваного в організації вбивства журналіста Георгія Гонгадзе Олексія Пукача і зняття заборон на трансляцію російських телеканалів.
У документі зазначені й негативні аспекти української демократії. До них експерти Freedom House віднесли зростання рівня корупції в країні, утиск журналістів на місцевому рівні і гендерну дискримінацію. Правозахисники вважають, що на роботу мас-медіа негативно вплинули президентські вибори, що відбулися в цьому році.
Відзначимо, за оцінкою правозахисників, 89 держав (46% населення планети) з вивчених ними 194 є вільними, 58 (20%) - частково вільними та 47 (34%) - невільними. Найгірші показники зафіксовані в Екваторіальній Гвінеї, Еритреї, Лівії, М'янмі, Північній Кореї, Сомалі, Судані, Тибеті, Туркменії та Узбекистані.
Нагадаємо, згідно з доповіддю Freedom House, оприлюдненою в кінці квітня ц.р. Україна посіла 117 місце в рейтингу свободи преси за підсумками 2009 року. Всього в списку Freedom House 195 країн. Список очолює Іслендія, а замикає Північна Корея. Одні з останніх місць у списку займають Білорусь (188), Узбекистан (199) і Туркменістан (194).
Раніше, на початку 2010 р. правозахисна організація оприлюднила результати досліджень, згідно з якими ситуація із громадянськими свободами в світі продовжила погіршуватися в 2009 р.
Freedom House визначила країни, де найчастіше порушуються політичні і громадянські свободи. Державні режими Freedom House оцінювала за 7-бальною шкалою, де 1 - максимальний рівень свобод, а 7 - максимальні обмеження прав людини. При цьому права розділені на дві категорії: політичні і громадянські. За цими показниками країни розділялися на три групи - "Невільні", "Вільні" і "Частково вільні".
Так, в 2009 р. число "невільних" країн поповнили Бахрейн, Йорданія, Ємен, Казахстан і Киргизія, а їх загальна кількість зросла до 47 з 42 у 2008 році. У той час як, число демократичних держав, згідно зі звітом Freedom House, зменшилося з 119 до 116 - найнижчого показника з 1995 року.
Варто відзначити, що Росія була віднесена до групи "авторитарних", "невільних" країн, у зв'язку з ситуацією у сфері цивільних і політичних свобод.
Україна отримала 3 бали за політичні свободи і 2 бали за цивільні. Таким чином, зведений рейтинг нашої країни склав 2,5 бали, що є мінімальним значенням, при якому країна відноситься до "вільної".
Показники України є одними з кращих для країн пострадянського простору. Вище піднялася Прибалтика: по одному балу - у Естонії і Литви, у Латвії - 1,5 бали. Після України з країн колишнього СРСР найбільш вільною є Грузія з 4 балами. При цьому Freedom House не маркувала її як "виборну демократію".