ru ua

Freedom House: Концентрація влади загрожує українській демократії

Автор: RBC.UA
Міжнародна неурядова організація Freedom House повідомила про порушення демократичних прав і свобод в Україні за останній рік і не виключила можливості встановлення авторитаризму в країні. Про це йдеться у звіті організації "Захист демократії в Україні".

Міжнародна неурядова організація Freedom House повідомила про порушення демократичних прав і свобод в Україні за останній рік і не виключила можливості встановлення авторитаризму в країні. Про це йдеться у звіті організації "Захист демократії в Україні", опублікованому на її сайті.

"За один рік президентства Віктора Януковича Україна пережила тривожне зниження демократичної практики та прав людини, і якщо ці тенденції не зупинити, вона може повернутися до авторитаризму, як у період до помаранчевої революції", - йдеться у звіті Freedom House.

Організація зробила такі висновки, беручи до уваги зростаючий тиск на ЗМІ, переслідування представників опозиції, втручання Служби безпеки України в політичне життя, нездатність Верховної Ради притягти до відповідальності органи виконавчої влади, а також критикує процедуру проведення місцевих виборів у жовтні 2010 р., яка, на думку авторів доповіді, не відповідала демократичним стандартам.

"Україна рухається в неправильному напрямку при нинішньому уряді, коли мова йде про демократію і права людини. Сучасні тенденції в Україні приведуть до посилення авторитаризму, і це буде величезним кроком назад для України, а також крахом надій на реформи в Євразії в цілому", - заявив Девід Крамер, виконавчий директор Freedom House.

Нагадаємо, на початку року Freedom House понизила в рейтингу демократичних свобод Україну з категорії "вільних" країн до "частково вільних".

"Близький Схід і Північна Африка, як і раніше залишаються регіонами з найнижчим рівнем свободи, в той час як Україна і Мексика опустилися з категорії "вільних" країн у категорію "частково вільних", - йдеться в повідомленні Freedom House.

"П'ятий рік поспіль Freedom House повідомляє про погіршення в області політичних прав і громадянських свобод в усьому світі", - відзначає група, - "Кількість вільних виборів впала до 115, найнижчий рівень з 1995 р., після максимального в 123 в 2005 р".

Всього, згідно з повідомленням, рівень свободи знизився в 25 країнах: Афганістані, Бахрейні, Бурунді, Камбоджі, Кот-д'Івуарі, Джібуті, Єгипті, Ефіопії, Фіджі, Франції, Гвінеї-Бісау, Гаїті, Угорщини, Ірані, Кувейті, Латвії, Мадагаскарі, Мексиці, Руанді, Шрі-Ланці, Свазіленді, Таїланді, Україні, Венесуелі і Замбії.

Раніше, 10 січня ц.р. комісар Європейського Союзу (ЄС) з розширення Штефан Фюле заявив, що стурбований негативними тенденціями, які свідчать про певне згортання демократії в Україні.

25 листопада 2010 р. Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо ситуації в Україні.

У резолюції, зокрема, говорилось, що Європейський парламент:
- наголошує на своїй стурбованості дедалі більшим числом свідчень та вірогідних повідомлень про те, що демократичні права та свободи, такі як свобода зібрань, свобода вираження та свобода засобів масової інформації, протягом останніх місяців перебувають під тиском.
- висловлює стурбованість суперечливими повідомленнями міжнародних та неурядових організацій про проведення місцевих і регіональних виборів 31 жовтня 2010 р., бере до уваги зауваження про фальсифікації та шахрайства, висловлені деякими лідерами опозиції.
- закликає компетентні органи влади України провести швидке та прозоре вивчення та в належний час зробити відповідні висновки щодо вдосконалення виборчого законодавства, що є неповним і таким, що обмежує права, з огляду на... майбутні вибори.
- закликає українську владу утриматися від будь-якого втручання до майбутніх передвиборчих кампаній, зокрема нереєстрації кандидатів та партій, тиску на опозицію та ЗМІ.
- закликає органи влади повністю розслідувати всі повідомлення про замахи на права і свободи, і засудити будь-яке виявлене насильство, та розслідувати роль СБУ з огляду на втручання до виборчого процесу.
- висловлює стурбованість випадками насильства та залякування журналістів та зникненням журналіста «Нового стилю» Василя Климентьєва 11 серпня 2010 р.; висловлює переконання, що українська влада вживе всіх необхідних заходів для завершення розслідування.
- висловлює стурбованість останніми подіями, що можуть підірвати свободу слова та плюралізм ЗМІ, закликає владу вжити всіх необхідних заходів, щоб захистити ці основоположні ознаки демократичного суспільства та утриматися від будь-яких спроб контролювати, прямо чи опосередковано, зміст повідомлень національних ЗМІ; наголошує на крайній необхідності законодавчого реформування сектору медіа.

5 жовтня 2010 р. Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) ухвалила резолюцію, в якій висловила стурбованість утисками основних демократичних свобод в Україні, на які останнім часом скаржаться політичні сили, неурядові організації і представники українських ЗМІ.