ua en ru

Франція, Італія, Іспанія та Бельгія заборонили короткий продаж фінансових акцій

Автор: RBC.UA
Франція, Італія, Іспанія і Бельгія заборонили короткий продаж фінансових акцій. Деталі заборони варіюються залежно від країни. Про це йдеться в заяві European Securities and Markets Authority (EMSA), передає Reuters.

Франція, Італія, Іспанія і Бельгія заборонили короткий продаж фінансових акцій. Деталі заборони варіюються залежно від країни. Про це йдеться в заяві European Securities and Markets Authority (EMSA), передає Reuters.

Держави зробили цей крок погоджений, намагаючись відновити довіру на ринках, підірвану чутками про поганий стан банків і високою вартістю запозичень. Заборона набуває чинності сьогодні, 12 серпня.

Європейські регулятори раніше відкидали ідею про накладання повної заборони на короткі продажі, під час яких інвестори беруть акції в борг і продають, розраховуючи, що їх вартість впаде і вони зможуть викупити ці акції за нижчою ціною. EMSA заявила, що короткі продажі в сукупності з поширенням чуток створюють очевидні можливості для зловживань. "Сьогодні влада деяких країн вирішила накласти або розширити існуючі заборони на короткі продажі, залежно від країни, - йдеться в її заяві. - Вони зробили це для того, щоб обмежити вигоду, яку можна отримати, поширюючи фальшиві чутки, або для того, щоб домогтися однорідної конкурентного середовища на рівні регуляторів ".

Франція заборонить короткі продажі 11 фінансових акцій на 15 днів, Іспанія захистить 16 акцій на 15 днів, Бельгія заборонить короткі продажі чотирьох фінансових паперів на той же період. Деталі італійського рішення поки невідомі. У числі банків, що потрапили в ці списки, французькі BNP Paribas і Societe Generale та іспанські Santander і BBVA.

Індекс європейських банківських акцій DJ Stoxx звалився на 37% з лютневого піку і зачепив 28-місячний мінімум в четвер. Тільки з початку серпня індекс втратив 17%. "Це один з тих заходів, за які політики хапаються, коли у них немає іншої зброї в арсеналі, - сказав Джеймс Енджел, молодший професор з Університету Джорджтауна, що спеціалізується на регулюванні фінансових ринків. - Все, на що вона дійсно здатна... це показати ринкам, що лідери не знають, що робити з тим, що зараз відбувається ".

Аналітики не впевнені в тому, що заборонні заходи на тлі негативної макроекономічної статистики, що надходить мало не щодня, допоможуть європейській владі стабілізувати ситуацію на фондових ринках. «Немає абсолютно ніякої впевненості в тому, що це призведе до бажаних результатів, - заявив в ефірі телеканалу CNBC глава лондонської аналітичної компанії Carn Macro Advisors Нік Карн .- Цей жест - спроба показати, що проблеми є причиною якоїсь злої змови. Ці заходи є частиною концепції про те, що спекулянти грають на пониження грецьких та італійських боргів. Це спроба створити якийсь клас людей, яких можна звинуватити в ваших власних проблемах».

Відкриття торгів на європейських ринках підтвердило побоювання аналітиків: в першу ж годину торгової сесії французький Cac 40 відразу втратив 1,8%, іспанська Ibex - 1,6%, італійський Italia All-Share - 1,3%, бельгійський Bel 20 - 0, 4%. Біржові індекси інших європейських країн також показали зниження на 1-1,5%.

"Короткий" продаж (short selling-) передбачає продаж акцій, взятих в борг у брокера, з розрахунку на падіння вартості паперів. У разі успіху інвестор повертає брокерові акції, викуплені за нижчою ціною, закриваючи "коротку" позицію з прибутком для себе. Незабезпечені ("голі") "короткі" продажі припускають продаж акцій, навіть не взятих у позику у брокера. Ці операції критикують за дестабілізацію ринку. Греція подібні обмеження ввела ще 8 серпня.