ua en ru

Фондові ринки очікують звіт глави ФРС США

Автор: RBC.UA
Безпрецедентна монетарна політика ФРС США в останні кілька років привела до того, що у випадку погіршення економічної ситуації в країні фінансові ринки розраховують виключно на фінрегулятора.

Безпрецедентна монетарна політика ФРС США в останні кілька років привела до того, що у випадку погіршення економічної ситуації в країні фінансові ринки розраховують виключно на фінрегулятора, щоразу чекаючи від нього нової підтримки.

Економічна рецесія в США завершилася ще в червні 2009 р. Проте зростання найбільшої економіки світу, що триває з тих, пір ніяк не можна назвати стабільним. У зв'язку з цим інвестори і учасники ринків все частіше задаються питанням - а чи можливо взагалі збільшення американського ВВП без державного стимулювання.

Саме з цієї причини вся увага ринків зараз прикута до голови Федеральної резервної системи Бена Бернанке - сьогодні він виступить на щорічному з'їзді ФРС в Джексон Хоул, штат Вайомінг. На цьому заході рівно рік тому Бернанке натякнув на можливість початку нового раунду кількісного пом'якшення, а через два місяці після з'їзду ФРС запустила програму викупу активів на 600 млрд дол. Цілком можливо, що цього року події розвиватимуться за схожим сценарієм, відзначають експерти і учасники ринку.

Перш за все, необхідно розібратися, що таке програма кількісного пом'якшення (QE, quantitative easing). Суть QE зводиться до того, що ФРС США вкачує в економіку величезну кількість свіжих грошей, скуповуючи з ринку держоблігації й інші види цінних паперів. Таким чином, Федерезерв досягає відразу кількох цілей: наповнює фінансову систему ліквідністю і утримує ставки по Treasuries (державні облігації Мінфіну США) на низькому рівні.

Правда, у цієї медалі є й зворотний бік - програма кількісного пом'якшення розганяє інфляцію і є однією з причин формування нових "бульбашок" на світових ринках, у тому числі, сировинних. Більш того, поки що жоден раунд QE (а всього їх було два) не приніс американській економіці полегшення. Навіть навпаки: слідом за збільшенням грошової маси в липні цього року річне зростання споживчих цін у США склало 1,8% порівняно з 0,9% роком раніше.

Що стосується зростання ВВП (саме його і повинна була простимулювати програма викупу держоблігацій), то про це говорити взагалі не доводиться. Якщо відразу після запуску нового раунду кількісного пом'якшення в листопаді минулого року темпи зростання найбільшої економіки світу кілька прискорилися (+2,3% за підсумками IV кварталу 2010 р.), то на початку цього року США знову опинилися на порозі рецесії. За підсумками I кварталу 2011 р., за переглянутими даними, ВВП зріс лише на 0,4%.

За такої жалюгідної економічної статистики, а також на тлі загального уповільнення світової економіки, інвестори знову завмерли в очікуванні дива від ФРС США. Розмірковуючи на тему сьогоднішнього виступу Бена Бернанке, економісти малюють три можливі сценарії розвитку подій: негайний запуск програми QE3, натяк на можливість даної програми у разі погіршення стану економіки та відсутність будь-яких згадок про новий раунд скупки держоблігацій. При цьому перший і останній варіант розвитку подій більшість експертів оцінюють як вкрай небажані.

Заява про негайний початок нового раунду програми кількісного пом'якшення може стати для ринків великим сюрпризом і спровокувати вкрай агресивну реакцію. Проти такого варіанту розвитку подій говорять як мінімум два фактори - прискорення інфляції в країні і прийдешні в США вибори.

"Базова інфляція прискорюється, - наводить агентство Reuters думку глави GLC Стівена Белла. - Вона поки що низька, але збільшується". Додатково сприяє зростанню інфляції низька облікова ставка - з грудня 2008 р. вона знаходиться на рекордній позначці в 0-0,25% річних. Раніше цього місяця керівник ФРС вже застав зненацька інвесторів, пообіцявши зберегти відсоткові ставки на цьому ж рівні, щонайменше, до 2013 р.

Крім того, проти нового раунду QE3 виступила політична опозиція. Губернатор Техасу Рік Перрі, який висунув свою кандидатуру на пост Президента, вже заявив, що включення Центробанком "друкарського верстата" до виборів 2012 р. він буде розглядати "як зраду" з боку Бена Бернанке.

Експерти у свою чергу вважають, що в опозиції є всі підстави висловлювати невдоволення: попередні два раунди скупки держоблігацій - QE1 і QE2 не допомогли відновитися ні ринку праці, ні ринку нерухомості. "Правда в тому, що 600 млрд дол., витрачених на скупку держоблігацій, нічого не змінили в економіці США", - вважає аналітик RCM Ніл Дуейн. "Таке відчуття, що Центробанк і уряд намагаються лікувати синдроми, а не саму хворобу", - вторить колезі експерт Harris Private Bank Джек Еблін.
Не можна виключати і прямо протилежного розвитку подій - нудного виступу керівника ФРС, без найменших натяків на QE3. Відсутність згадок про подальше пом'якшення монетарної політики США, швидше за все, не кращим чином позначиться на ринках, але може викликати короткострокове ралі долара.

При цьому стратег D.A. Davidson & Co Фред Діксон взагалі вважає, що навіть без третього раунду кількісного пом'якшення грошова політика США залишається досить м'якою. Так, крім обіцянки утримувати на низькому рівні ставку рефінансування, ФРС пообіцяв реінвестувати доходи від активів з терміном придатності. "Виходить, що вони вже мають прихований QE3 напоготові", - додає експерт.

Нарешті, останній (і найбільш ймовірний) варіант розвитку подій - натяк на майбутній старт програми кількісного пом'якшення, без вказівки точних термінів і сум. Як раніше відзначав глава ФРБ Сент-Луїса Джеймс Буллард, "ФРС готовий збільшити скупку держоблігацій, якщо економіка стане ще слабшою, але час для такого кроку ще не настав".

"Очікуючи виступу Бернанке в Джексон Хоул, люди готуються до різкої зміни напряму монетарної політики. Однак ми вважаємо, що ситуація на фінансових ринках повинна серйозно погіршитися для запуску QE3", - висловлює свою точку зору голова відділу валютних досліджень в Bank of New York Mellon Саймон Деррік.

При цьому малоймовірно, що Бернанке взагалі утримається від згадки нового раунду скупки держоблігацій. "Ми вважаємо, інвестори будуть дуже здивовані, якщо під час виступу Бернанке не згадає про програму скупки облігацій", - відзначає стратег з Goldman Sachs. "Думаю, ми все ж побачимо QE3, оскільки американській економіці потрібне зростання, але сумніваюся, що ми отримаємо це вже в п'ятницю", - вторить колезі експерт RCM Ніл Дуейн.

Вкрай цікаво буде поспостерігати і за реакцією ринків на виступ голови ФРС США. Частіше за все, інвестори починають скуповувати все підряд, як тільки з'являється натяк на прийдешні дії Центробанку. Так, після торішнього виступу Бена Бернанке індекс S&P 500 почав ралі, піднявшись до початку травня 2011 р. на 25%. В даний час ринки акцій все ще на 15% нижче показників липня, а долар бореться з опором, що чиниться основними валютами. Якщо ФРС США дасть впевнені сигнали подальших дій, ринки можуть продовжити зростання.

Крім того, більшість експертів сходяться на думці, що в разі старту нового раунду викупу держоблігацій різке зростання можуть продемонструвати високоприбуткові сировинні валюти, у тому числі і російський рубль. Наприклад, після торішнього з'їзду ФРС валюти сировинних держав відчутно підросли: в липні 2011 р. австралійський долар піднявся до 29-річного максимуму, канадський долар піднявся до 3,5-річного піку, а російський рубль повернувся на рівні кінця 2008 р.