Fitch: Україні необхідно піднімати тарифи на газ
Україні необхідно піднімати тарифи на газ для того, щоб вийти на показник дефіциту бюджету 2012 р. у розмірі 2,5%. Про це в ході конференції міжнародного рейтингового агентства Fitch Ratings заявив директор аналітичної групи Fitch по суверенних емітентах Чарльз Севіль, передає кореспондент РБК-Україна.
"Державні фінанси знаходяться в консолідованій формі. Бюджет на 2012 р. досить перспективний. Бюджетний дефіцит за нашими прогнозами, становитиме 3,5% в 2011 р., і досить складно буде вийти на дефіцит 2,5% у зв'язку дефіцитом НАК "Нафтогаз" близько 1%. Необхідно піднімати тарифи на газ, щоб вийти на цю цифру", - сказав Севіль.
Він також зазначив, що для України поки що закритий ринок єврооблігацій. "В Україні є дефіцит з фінансами. Міністерство фінансів не довиконало план за показниками і тому ринок єврооблігацій для України поки закритий", - сказав Севіль.
Севіль вважає, що зростання економіки України може сповільнитися через скорочення кредитування у зв'язку з нестабільністю в єврозоні. Він зазначив, що у зв'язку з нестабільністю в єврозоні, материнські структури банківських установ не будуть збільшувати вливання у філії в Україні. "Це означає, що сповільниться кредитування і, отже, сповільниться економічне зростання", - підкреслив Севіль.
За його словами, зростання банківської системи України незначне. "Банківська система України продемонструвала зростання депозитів і виданих кредитів, також досягнута стабільність за рівнем безнадійних кредитів. Але це зростання незначне, хоча в цілому банківська система поліпшила своє становище", - сказав Севіль.
Також він зазначив, що Україні необхідно підтримувати співробітництво з МВФ і підписати договір про ЗВТ з ЄС. "На гривню чиниться серйозний тиск, очікується зниження за форвардними контрактами. Постраждали золотовалютні резерви НБУ, які знизилися до 35 млрд дол. Але поки все не так погано. На даний момент Україна працює в звичному режимі з МВФ. Уряд має не відступати від наміченої мети. Негативним фактором також є тривале підписання договору про Зону вільної торгівлі з ЄС. ЗВТ з ЄС - це зростання для економіки України", - сказав Севіль.
Також він відзначив, що дефіцит поточного рахунку погіршився і в 2011 р. він складе 4,5% від ВВП і за прогнозами агентства ця цифра збережеться і в 2012 р.
Нагадаємо, зараз в Україні працює місія МВФ, яка прибула 25 жовтня в Київ для переговорів про надання Україні двох траншів кредиту. По приїзду фахівці фонду приступили до вивчення виконання в Україні раніше погодженої програми співпраці. МВФ вимагає від України підвищити тарифи на газ для населення, як умову для отримання нового траншу кредиту. Зазначимо, що в січні-вересні Київ втратив можливість отримати від МВФ три квартальних кредити в розмірі приблизно 1,5 млрд дол. кожен в рамках програми stand-by загальним обсягом 15,5 млрд дол. через порушення узгоджених з фондом термінів проведення пенсійної реформи (набрала чинності з 1 жовтня) і підвищення тарифів на газ.
Нинішня програма співпраці України і МВФ, схвалена в липні 2010 р., передбачає виділення Україні кредиту на суму 15 млрд 150 млн дол. під ставку 3,5% річних. Термін дії програми становить 2,5 року. Одразу після схвалення програми співпраці Україна отримала перший транш у розмірі 1 млрд 890 млн дол. Рішення про виділення другого траншу в розмірі 1 млрд 500 млн дол. рада директорів МВФ ухвалила 22 грудня 2010 р.
25 жовтня прем'єр-міністр України Микола Азаров повідомив журналістам, що уряд виходить з тієї позиції, що вдасться знайти порозуміння з МВФ і не підвищувати в даний момент тарифи на газ і теплову енергію для населення. Прем'єр-міністр розраховує на успішне завершення газових переговорів з Російською Федерацією, що разом з реалізацією програм енергоефективності та енергозбереження дозволить не підвищувати тарифи для населення. Азаров підкреслив, що всі пункти програми співпраці з МВФ виконуються, і він очікує позитивних результатів роботи місії МВФ в Україні. Сьогодні Азаров повідомив, що переговори про видачу кредитів МВФ Україні повинні відбутися 28 і 31 жовтня.
Нагадаємо також, 18 жовтня ц.р. Президент України Віктор Янукович в інтерв'ю західним журналістам повідомив, що Україна підвищить ціни на газ для населення, якщо не домовиться з Росією. "Все, чого ми хочемо - це середня європейська ціна за імпортний газ. Якщо ми цього не доб'ємося, то будемо змушені підняти внутрішні ціни", - заявив він.
Зазначимо, в IV кварталі базова ціна на газ для України повинна скласти 564 дол. Раніше міністр енергетики і вугільної промисловості України Юрій Бойко відзначав, що ціна на імпортований з Росії газ для України в четвертому кварталі 2011 р. складе 398 - 402 дол. за тисячу кубометрів.
Перший віце-прем'єр, міністр економічного розвитку і торгівлі України Андрій Клюєв заявляв, що ціна на російський газ в 2012 р. коливатиметься від 414 до 416 дол. за тис. куб. м.