ua en ru

Fitch: Із запуском "Північного потоку" виручка "Нафтогазу" знизиться на 20%

Автор: RBC.UA
Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings заявило, що із запуском першої гілки газопроводу "Північний потік" обсяги транспортування газу і виручка компанії НАК "Нафтогаз України" знизяться приблизно на 20%, починаючи з 2012 р., що негативно позначиться на фінансових показниках компанії.

Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings заявило, що із запуском першої гілки газопроводу "Північний потік" обсяги транспортування газу і виручка компанії НАК "Нафтогаз України" знизяться приблизно на 20%, починаючи з 2012 р., що негативно позначиться на фінансових показниках компанії.

ВАТ "Газпром" ("BBB"/прогноз "Позитивний"), як очікується, отримає переваги за рахунок додаткової диверсифікації маршрутів транспортування газу в Західну Європу на додаток до трубопроводів, що проходять через Україну (а потім через Словаччину) і Білорусь (а потім через Польщу). Передбачається, що вартість газопроводу "Північний потік" складе близько 7,4 млрд євро, і кошти будуть надходити за рахунок проектного фінансування з обмеженим впливом на кредитоспроможність "Газпрому".
Новий газопровід, буде мати негативні наслідки для Slovensky Plynarensky Priemysel, a.s. (далі - "SPP", "A"/прогноз "Негативний"). Існуючі газопроводи, що проходять через територію України і Словаччини, до теперішнього часу забезпечували транспортування близько 2/3 об'єму газу, який Росія поставляє в Західну Європу.

Fitch відзначає, що в світлі переговорів щодо цін на газ та обсягів транспортування між "Нафтогазом" і "Газпромом" не можна повністю виключити можливість нових перебоїв у поставках газу, аналогічних тим, що мали місце в 2006 і 2009 рр. Наявність альтернативного маршруту експорту газу в Західну Європу може посилити позиції "Газпрому" на переговорах з "Нафтогазом". Даний підвищений подієвий ризик значною мірою вже врахований в поточних рейтингах "Нафтогазу" і SPP.

Для "Нафтогазу" фактори невизначеності також включають плани реорганізації, які уряд країни буде розглядати в 4 кварталі 2011 р. Рейтингує Fitch облігації "Нафтогазу" на суму 1 млрд 595 млн дол. на рівні "B", що відповідає суверенному рейтингу, завдяки наявності безумовної та безвідкличної гарантії від уряду України. Агентство не очікує, що потенційна реорганізація "Нафтогазу" вплине на гарантію.

"Північний потік" - газопровід, що з'єднує Виборг в Росії і Грайфсвальд в Німеччині, прокладений по дну Балтійського моря і має сукупну плановану пропускну здатність в 55 млрд куб. м. Комерційні постачання першої гілки газопроводу (27,5 млрд куб. м.), як очікується, почнуться в 4 кварталі 2011 р. Здача в експлуатацію другої гілки, що подвоїть пропускну здатність Північного потоку, планується в кінці 2012 р. Будівництво газопроводу "Північний потік" веде Nord Stream AG - спільне підприємство, власниками якого є "Газпром", BASF SE ("A+"/прогноз "Стабільний")/Wintershall Holding GmbH, E.ON Ruhrgas AG (дочірня структура E.ON AG), Gasunie і GDF Suez SA.

Хоча фінансовий стан «Нафтогазу» покращився (чистий прибуток в I півріччі склала 490,9 млн грн), оцінювати фінансове становище держмонополіста на тлі постійного збільшення вартості російського газу оцінювати позитивно складно (354 дол./тис. куб.м в III кварталі і 388 дол./тис. куб.м в IV кварталі).

Ще більше сильно по держмонополісту б'є відмова Нацкомісії регулювання електроенергетики від підвищення ціни на газ для населення до 2012 р., що було вимогою МВФ. Це потребуватиме до кінця поточного року направити 10-12 млрд грн. на покриття дефіциту «Нафтогазу». Нагадаємо, що чистий збиток НАК за 2010 р. склав 21,43 млрд грн.
Фінансова позиція "Нафтогазу" була істотно ослаблена після втрати 11,2 млрд грн в результаті рішення арбітражного суду на користь RosUkrEnergo AG в червні 2010 р.

11 березня ц.р. прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що дефіцит фінансових ресурсів НАК "Нафтогаз України" уряд України планує скоротити до 8,5 млрд грн в 2011 р., а в 2012 р. звести до нуля. Він зазначив, що дефіцит фінансових ресурсів НАК "Нафтогаз Україна" в 2010 р. склав 60 млрд грн.

За підрахунками Інституту енергетичних досліджень, враховуючи таку ситуацію, дефіцит бюджету "Нафтогазу" вже цієї зими досягне 15 млрд дол., які майже вдвічі більше, ніж раніше розраховувала сама компанія.

Сума боргу НАК підсумками 2010 р. склав 3,5 млрд. дол, в т.ч.12 млрд грн, влитих до статутного фонду "Нафтогазу" урядом, 3 млрд грн., Позичених у комерційних банків і 3,2 млрд грн (400 млн дол) у VTB Capital. Крім того дочірні підприємства «" Чорноморнафтогаз "і"Укргазвидобування "позичили ще близько 2 млрд грн.

Незважаючи на те, що українське рейтингове агентство "Кредит-Рейтинг" підтвердило довгостроковий кредитний рейтинг НАК "Нафтогаз України" на рівні uaА зі стабільним прогнозом (висока кредитоспроможність), ще на початку 2011 р. Fitch Ratings підтвердило довгострокові рейтинги дефолту НАК в іноземній і національній валюті на рівні "CCC" ("сміттєва" шкала рейтингу). При цьому міжнародний рейтинг куди більше значить для інвесторів, ніж оцінки за національною рейтинговою шкалою.

НАК "Нафтогаз України" є вертикально інтегрованою нафтогазовою компанією, яка здійснює повний цикл операцій з розвідки та розробки родовищ, експлуатаційного і розвідувального буріння, транспортування та зберігання нафти і газу, постачання природного і скрапленого газу споживачам. Понад 90% нафти і газу в Україні видобувається підприємствами НАК. "Нафтогаз" здійснює переробку газу, нафти та конденсату на п'яти газопереробних заводах, виробляючи на них скраплений газ, моторні палива та інші типи нафтопродуктів. Компанія також має власну мережу автозаправних станцій.