Fitch: Рейтинги шести держав єврозони можуть бути знижені на одну-дві сходинки
Міжнародне рейтингове агентство Fitch бачить ймовірність зниження рейтингів окремих держав єврозони на одну-дві сходинки. Про це повідомив сьогодні експерт Fitch Ед Паркер на прес-конференції в Мадриді, передає Reuters.
Мова йде про шшысть країн, рейтинги яких зараз знаходяться в списку на перегляд. За словами Паркера, зниження рейтингів слід чекати майже всім державам з цього списку.
Крім того, говорячи про Іспанію, експерт Fitch зазначив, що при перегляді рейтингів країни агентство буде брати до уваги нову урядову програму скорочення держвитрат і впровадження реформ. Все ж, на думку Паркера, у країни поки зберігаються серйозні проблеми з державними фінансами і якістю банківських активів, а ринок праці далі паралізований.
За словами Паркера, перегляд рейтингів держав буде завершений до кінця січня ц.р.
Раніше вчора, Fitch повідомило, що може знизити на два щаблі кредитний рейтинг Італії. Як заявив керуючий директор італійського відділення Fitch Алессандро Сеттипани, при прийнятті будь-яких рішень про зниження рейтингу Італії буде враховуватися "бюджетний договір", прийнятий на саміті Євросоюзу 9 грудня 2011 р., про посилення бюджетних правил для країн єврозони. Комітет Fitch буде аналізувати рейтинги країни, зважаючи на обсяги рефінансування заборгованості та заходи, що вживаються урядом для підтримки економічного зростання.
Нагадаємо, в грудні 2011 р. Fitch помістило рейтинги Бельгії, Іспанії, Словенії, Італії, Ірландії та Кіпру в список на перегляд з можливістю зниження, відзначивши, що не бачить прогресу у вирішенні боргової кризи в валютному блоці.
Зараз довгострокові і короткострокові суверенні рейтинги агентства відносно цих країн виглядають наступним чином: рейтинг Іспанії - АА-/+F1, Словенії - АА-/+F1, Італії - A+/F1, Ірландії - ВВВ+/F2, Кіпру - ВВВ/F3. Довгостроковий суверенний рейтинг Бельгії, який підлягає перегляду, в даний час знаходиться на рівні АА+. До приміщення в список на перегляд кожна із зазначених країн мала прогноз - "негативний".
Fitch мотивував своє рішення у зв'язку з низкою чинників, що впливають на національні економіки. Зокрема, це відсутність чіткої програми реформування єврозони, яка дозволить подолати тривалу боргову кризу. Крім того, в агентстві зазначають, що для порятунку банківської системи державам доводиться докладати все більше ресурсів, що у свою чергу послаблює національні потенціали.
Зазначимо, 13 січня 2012 р. Standard & Рoor's зробило різні рейтингові зміни відносно 16 країн єврозони, зокрема, знизило на 2 ступені довгострокові суверенні кредитні рейтинги Італії, Іспанії, Кіпру та Португалії. На один щабель S&P знизило подібні рейтинги Австрії, Мальти, Словаччини, Словенії і Франції.
Таким чином, довгострокові і короткострокові суверенні рейтинги агентства Standard & poor's відносно країн, які Fitch помістило в список на перегляд, мають наступні позиції: Іспанія A/A-1 (AA-/A-1+), Словенія A+/A-1 (AA-/A-1+), Італія BBB+/А-2 ( A/A-1), Ірландія BBB+/А-2, Кіпр BB+/B (BBB/A-3), Бельгія AA/A-1+.
Зазначимо, раніше Міжнародний валютний фонд (МВФ) знизив прогноз зростання економік США і Єврозони і закликав монетарну владу регіонів бути готовими до дій щодо пом'якшення монетарної політики. Економіка єврозони, за прогнозами МВФ, зросте в поточному році на 1,9%, що нижче попередньої оцінки 2,0%. В 2012 р. економіка зони обігу єдиної валюти розшириться на 1,4%, що також менше попереднього прогнозу на 1,7%
Зі свого боку міжнародне рейтингове агентство Standard & poor's Ratings Services вважає, що економіка єврозони уникне повторної рецесії, хоча гальмування економічного зростання в регіоні підвищує ймовірність негативного сценарію. Рейтингове агентство скоротив свій прогноз щодо економічного зростання зони євро до 1,7% в 2011 р. і до 1,5% - в 2012 р. проти 1,9% і 1,8% зростання, що прогнозувалися в липні ц.р.
У коментарі міжнародного рейтингового агентства Мoody's повідомляється, що подальше посилення боргової кризи в єврозоні ставить під удар суверенні рейтинги всіх держав валютного блоку.
Зазначимо, що комісар ЄС з економіки і грошово-кредитної політики Оллі Рен вважає, що реформи внутрішнього ринку Євросоюзу (ЄС) до 2020 р. додадуть 3% до валового внутрішнього продукту (ВВП) союзу. За його словами, Європа повинна докласти всі зусилля і прийняти необхідні заходи для стимулювання економічного зростання.
Європа вже досить тривалий період часу намагається боротися з борговими проблемами країн-членів, однак значних успіхів у цій боротьбі поки не видно. Першою країною, яка зіткнулася з серйозними проблемами, опинилася Греція. Поки влада ЄС намагалися врятувати одного з членів Єврозони і виділяла сотні мільярдів євро Греції, інша, але вже більш значна для Європи одиниця - Італія - виявилася в стані, близькому до грецького. До цього варто додати боргові проблеми Ірландії, Португалії та Іспанії.