ua en ru

Fitch: Референдум в Греції загрожує стабільності єврозони

Автор: RBC.UA
Намір прем'єр-міністра Греції Георгіоса Папандреу провести референдум з питання про економічні та фінансові умови в рамках нової програми допомоги Афінам з боку Євросоюзу (ЄС) і Міжнародного валютного фонду (МВФ), що в тому числі передбачає реструктуризацію грецької заборгованості за участі приватного сектора (PSI ), ставить під загрозу фінансову стабільність єврозони. Відповідна позиція експертів міжнародного рейтингового агентства Fitch міститься в оприлюдненому сьогодні прес-релізі.

Намір прем'єр-міністра Греції Георгіоса Папандреу провести референдум з питання про економічні та фінансові умови в рамках нової програми допомоги Афінам з боку Євросоюзу (ЄС) і Міжнародного валютного фонду (МВФ), що в тому числі передбачає реструктуризацію грецької заборгованості за участі приватного сектора (PSI ), ставить під загрозу фінансову стабільність єврозони. Відповідна позиція експертів міжнародного рейтингового агентства Fitch міститься в оприлюдненому сьогодні прес-релізі.

Можлива відмова від програми ЄС і МВФ, про що активно говорять в грецькому уряді, сильно підвищить ризики вимушеного дефолту Греції та ймовірності виходу країни з валютного блоку. Обидва ці сценарії вкрай негативно позначаться на фінансовій стабільності і життєздатності єврозони, вказує Fitch.

Звістка про референдум в Греції підкреслює необхідність і терміновість створення надійного механізму, що допоможе уникнути дестабілізації ситуації в єврозоні. Невизначеність щодо того, чи прийме Греція умови програми ЄС і МВФ, а також PSI, збільшує нервозність кредиторів, які не знають, які втрати їм доведеться понести.

На думку експертів Fitch, необхідні швидкий прогрес і негайне втілення в життя ініціативи щодо розширення повноважень Європейського фонду фінансової стабільності (EFSF). Крім того, важливо, щоб Європейський центробанк (ЄЦБ) зберігав свою готовність до інтервенцій на вторинному ринку, що необхідні для стримування розвитку негативного сценарію в платоспроможних державах, чиї суверенні облігації можуть втратити ліквідність (мова йде в першу чергу про Італію та Іспанію).

Fitch зазначає, що, серед іншого, нині вкрай важко сказати, які наслідки матиме негативний результат референдуму (тобто відмова від програми ЄС і МВФ), особливо у світлі вкрай непростих переговорів Греції з "трійкою" кредиторів (ЄС, МВФ, ЄЦБ) за новим пакетом фінансової допомоги. Враховуючи боргове навантаження Греції та щільний "розклад" з погашення заборгованості в I кварталі 2012 р., за відсутності фінансової допомоги ззовні на Афіни, ймовірно, чекає дефолт, впевнені в Fitch.

Агентство нагадує, що нездатність європейських лідерів оприлюднити виразну програму виходу з боргової кризи стала причиною погіршення обстановки в регіоні. Відсутність фінансової стабільності сприяє наростанню тиску на рейтинги інших держав єврозони.

Якщо більшість громадян Греції скажуть "ні" новій програмі допомоги республіці, що перебуває на межі дефолту, країна стане банкрутом. Таку думку глава Єврогрупи Жан-Клод Юнкер озвучив в інтерв'ю люксембурзьким ЗМІ. "Прем'єр-міністр Греції прийняв це рішення, не порадившись зі своїми європейськими колегами, - відзначив Юнкер. - Цей крок викликає велике занепокоєння, а також посилює і без того високу нервозність, тоді як нам необхідно спокійно оцінити ситуацію, що склалася" . Відповідаючи на запитання про перспективи банкрутства Греції, у разі якщо громадяни країни відмовляться підтримати нову антикризову програму, Юнкер заявив: "Я не виключаю такого сценарію, але це залежить від формулювання, яке буде приведене у бюлетенях, і того, яку греки дадуть відповідь на запропоновані їм запитання".

Учора прем'єр-міністр Греції Георгіос Папандреу заявив, що в республіці буде проведено референдум щодо нової угоди про борги. Окрім проведення референдуму, Папандреу має намір винести на голосування парламенту питання про довіру уряду і політичний курс, якого вона дотримується.

Нагадаємо, 26 жовтня 2011 р. лідери єврозони погодили з представниками банків і страхових компаній нову схему участі приватного сектора в полегшенні боргового тягаря Греції. Передбачається, що власники грецьких бондів обміняють їх на нові з 50-% дисконтом до номінальної вартості. Це дозволить скоротити держборг Греції з поточного рівня в 160% ВВП до 120% ВВП до 2020р. При цьому члени єврозони, щоб переконати інвесторів обміняти папери, забезпечать інструменти зростання кредитної якості нових грецьких паперів оціночною вартістю до 30 млрд євро. Про які інструментах йде мова, поки невідомо, але, можливо, це буде забезпечення грецьких облігацій у вигляді паперів з найвищим рейтингом AAA.

Зазначимо реалізація рішення саміту ЄС вже призвела до перших жертв. Сьогодні один з найбільших в США брокерських холдингів - MF Global - подав у нью-йоркський суд позов про банкрутство і захист від кредиторів. Керівництво компанії вимушене було піти на крайні заходи через значний обсяг майбутніх списань за європейськими облігаціями. Це породило нову хвилю побоювань щодо того, що європейська боргова криза може перекинутися на світові фінансові ринки.