Fitch Ratings знизило довгостроковий кредитний рейтинг Кіпру
Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings знизило довгостроковий суверенний кредитний рейтинг Кіпру з ВВВ-до ВВ + з "негативним" прогнозом, ідеться в повідомленні агентства.
Кредитний рейтинг Кіпру вже вдруге не витримав пильної оцінки міжнародних агенцій. 14 червня ц.р. Moody's знизило довгостроковий кредитний рейтинг Кіпру на два щаблі з Ва1 до Ва3. Разом з тим, новий рейтинг відразу помістили на перегляд з можливим пониженням. Подальші дії щодо зниження можуть бути здійснені протягом трьох найближчих місяців. Рейтинг Ва3 в градації Moody's є спекулятивним і відображає суттєвий кредитний ризик.
Основним приводом для зниження рейтингу республіки стало посилення ризику виходу Греції з єврозони. У разі реалізації зазначеного сценарію уряду Кіпру доведеться надавати значну фінансову допомогу національним банкам. Обсяг ризиків кіпрських банків за грецькими інвестиціями дорівнює 23 млрд євро.
У Moody's підкреслювали, що за їхніми розрахунками, для рекапіталізації банківської системи Кіпру потрібна сума, яка перевищує 10% національного ВВП.
Відзначимо, що, за неофіційною інформацією, Кіпрська Республіка, яка має гострий брак фінансових коштів для порятунку банківського сектора, наразі схиляється до того, щоб звернутися за допомогою до окремих країн, таких як Китай чи Росія, ніж до загальноєвропейського антикризового механізму. Зокрема, 13 червня ц.р. стало відомо про те, що уряд Кіпру має намір звернутися до РФ за кредитом в розмірі 5 млрд євро. Наприкінці 2011 р. Росія і Кіпр підписали угоду про надання острівній республіці кредиту на 2,5 млрд євро. Кредит був перерахований трьома траншами, ставка - 4,5% річних, термін - 4,5 роки.
Раніше Moody's знизило рейтинги двох кіпрських банків.
Нагадаємо, 6 червня в ЗМІ з'явилася інформація, що Кіпр стане черговою країною єврозони, яка запросить фінансову допомогу у сусідів. Нагадаємо, сьогодні уряд Іспанії офіційно звернувся до ЄС по фінансову допомогу.
Влада Кіпру вже відкрито говорить про серйозні фінансові проблеми країни. Як і в Іспанії, проблеми відчувають провідні банки. Голова Центробанку Кіпру Панікос Демітріадес заявив, що до кінця червня країні потрібно знайти мінімум 1,8 млрд євро для рекапіталізації другого найбільшого в країні Cyprus Popular Bank. Другий за величиною банк Кіпру може бути націоналізований, якщо не зуміє знайти 1,8 млрд євро для відповідності новим банківським нормам Tier 1. При цьому уряд Кіпру може зіткнутися зі складнощами при націоналізації банку через брак коштів.
Економічні проблеми Кіпру пов'язані з борговою кризою в Греції і неправильними рішеннями Центрального банку країни. Колишнє керівництво ЦБ Кіпру відкидає всі звинувачення і вважає, що в кризі винний сам уряд.
Кіпрська економіка перебуває в рецесії. ВВП знижується вже три квартали поспіль, в I кварталі 2012 р. економіка скоротилася на 0,3%. При цьому, за попередніми оцінками 2011 р., ВВП на душу населення у вигляді купівельної спроможності на Кіпрі склало 92% від середнього показника в ЄС.