Fitch знизило рейтинги Італії, Іспанії, Бельгії, Словенії та Кіпру
Міжнародне рейтингове агентство Fitch знизило рейтинги відразу 5 держав єврозони - Італії, Іспанії, Бельгії, Словенії та Кіпру. Уникнути рейтингової кари вдалося лише Ірландії: рейтинг цієї держави підтверджений на рівні ВВВ+ з "негативним" прогнозом.
У прес-реліз агентства наголошується, що довгостроковий кредитний рейтинг Італії знижений з А+ А до-, Бельгії - з АА до АА+ , Іспанії та Словенії - з АА- до А, Кіпру - з BBB до BBB-. Прогноз по всіх рейтингах - "негативний".
Таким чином, Fitch стримало свою обіцянку: ще в грудні 2011 р. рейтинги всіх цих держав були поміщені в список на перегляд з можливістю зниження. Fitch мотивував своє рішення у зв'язку з низкою чинників, що впливають на національні економіки. Зокрема, це відсутність чіткої програми реформування єврозони, яка дозволить подолати тривалу боргову кризу. Крім того, в агентстві зазначали, що для порятунку банківської системи державам доводиться докладати все більше ресурсів, що у свою чергу послаблює національні потенціали.
Раніше експерт агентства Едвард Паркер заявляв, що при перегляді рейтингів Іспанії агентство буде брати до уваги нову урядову програму скорочення держвитрат і впровадження реформ. Все ж, на думку Паркера, у країни поки зберігаються серйозні проблеми з державними фінансами і якістю банківських активів, а ринок праці далі паралізований.
Як заявив раніше керуючий директор італійського відділення Fitch Алессандро Сеттіпані, при прийнятті будь-яких рішень про зниження рейтингу Італії буде враховуватися "бюджетний договір", прийнятий на саміті Євросоюзу 9 грудня 2011 р., про посилення бюджетних правил для країн єврозони. Комітет Fitch буде аналізувати рейтинги країни, зважаючи на обсяги рефінансування заборгованості та заходи, що вживаються урядом для підтримки економічного зростання.
Крім того, Fitch зберігає у своїх прогнозах неминучість дефолту Греції. "Це все одно станеться. Греція - неспроможний боржник, вона неплатоспроможна і оголосить дефолт. Це не повинно стати сюрпризом", - заявив 17 січня Едвард Паркер, уточнивши, що мова піде, швидше за все, про контрольований дефолт.
Нагадаємо, 13 січня 2012 р. інше впливове агентство - Standard & Рoor's зробило різні рейтингові зміни відносно 16 країн єврозони, знизивши, зокрема, на два щаблі довгострокові суверенні кредитні рейтинги Італії, Іспанії, Кіпру та Португалії. На один щабель S&P знизило подібні рейтинги Австрії, Мальти, Словаччини, Словенії і Франції.
Зміни відображають думку експертів агентства, що ініціативи керівників країн єврозони і відповідальних органів Євросоюзу не достатні для компенсації негативних наслідків. Основними негативними чинниками, що вплинули на зниження, стали: погіршення умов кредитування, підвищення ризиків для все більшого числа країн єврозони, погіршення прогнозів економічного зростання, а також відсутність у всіх учасників союзу консолідованої позиції щодо подолання кризових явищ.
Довгостроковий "негативний" прогноз по рейтингах Австрії, Бельгії, Кіпру, Естонії, Фінляндії, Франції, Ірландії, Італії, Люксембурга, Мальти, Нідерландів, Португалії, Словенії та Іспанії говорить, що з вірогідністю близько 30% протягом двох років для країн з "гарним" рейтингом і протягом року для країн з "спекулятивним рейтингом", агентство може зробити зміни у бік пониження
Європа вже досить тривалий період часу намагається боротися з борговими проблемами країн-членів, однак значних успіхів у цій боротьбі поки не видно. Першою країною, яка зіткнулася з серйозними проблемами, опинилася Греція. Поки влада ЄС намагалася врятувати одного з членів єврозони і виділяла сотні мільярдів євро Греції, інша, але вже більш значна для Європи одиниця - Італія - виявилася в стані, близькому до грецького. До цього варто додати боргові проблеми Ірландії, Португалії та Іспанії.