ua en ru

Fitch знизило довгостроковий РДЕ Іспанії та Італії

Автор: RBC.UA
Міжнародна рейтингова агенція Fitch Ratings знизила довгостроковий рейтинг дефолту емітента (РДЕ) Іспанії в місцевій і іноземній валюті з АА + до АА- та Італії з АА- до А +, говориться в повідомленні агенції.

Міжнародна рейтингова агенція Fitch Ratings знизила довгостроковий рейтинг дефолту емітента (РДЕ) Іспанії в місцевій і іноземній валюті з АА + до АА- та Італії з АА- до А +, говориться в повідомленні агенції.

Крім того, короткостроковий рейтинг дефолту емітента Іспанії в іноземній валюті підтверджено на рівні F1 +. Прогноз - "негативний". Рейтинг Італії також знижений - з F1 + до F1. Прогноз по довгостроковому рейтингу "негативний".

Зокрема, що стосується Італії, аналітики Fitch повідомили, що причина зниження рейтингів полягає в тому, що економіка країни все сильніше відчуває вплив боргової кризи. Як і раніше, в агенції відзначають, що країна зіткнулася з комплексною проблемою - крім фінансового аспекту, вона відчуває наслідки серйозних політичних протиріч, які проходять на тлі посилення громадського тиску. У Fitch також вважають, що залучення нових інвесторів можливе лише в тривалій перспективі після вирішення накопичених проблем.

У число основних вразливих місць італійської економіки, на думку агенції, входять: слабкий ріст, великий обсяг державного боргу, слабоеффектівні системи оподаткування та бюджетного виконання, зберігаються бар'єри в сфері конкуренції, відсутність гнучкості на ринку праці і суттєва різниця між доходами бідних і багатих. Все це також робить країну дуже сприйнятливою до ситуації на зовнішніх ринках, зазначають в Fitch.

"Негативний" прогноз відображає очікування агентства подальшого посилення фінансової кризи в єврозоні, а також можливе недоотримання всього обсягу податкових надходжень і проблеми з розміщенням державних облігацій.

Нагадаємо, що раніше кредитні рейтинги Італії понизили агенції S&P і Moody's. Обидві дали негативний прогноз, підкресливши слабкості фіскальної системи і велику ймовірність подальшого посилення негативних ефектів через боргову кризу.

В останні місяці Італія стала об'єктом підвищеного занепокоєння інвесторів з-за застою в економіці і великого держборгу. У відповідь на це влада Італії переглянула пакет заходів суворої економії для скорочення бюджетного дефіциту і стимулювання економічного зростання.

Зниження рейтингів Іспанії експерти агенції пов'язують насамперед з двома чинниками: борговою кризою в єврозоні, що набирає обороти, а також ризиками з виконанням прибуткової частини бюджету, зокрема, отриманням податкових надходжень в окремих регіонах країни. Окрім цього, агенція знижує свій прогноз по темпах зростання економіки Іспанії в середньостроковій перспективі - менше 2% до 2015 р.

Бюджет Іспанії прийнятий з відчутним дефіцитом, країна має великий обсяг зовнішніх запозичень (чистий зовнішній борг складає 91% від ВВП) - все це, на думку аналітиків агенції, робить процес відновлення дуже крихким і схильним до впливу зовнішньої негативної дії. Проте уряд країни дотримується політики скорочення бюджетного дефіциту впродовж останніх 4 років.

Ще одним вкрай негативним чинником, як відзначають в Fitch, залишається великий рівень безробіття в країні, який на даний момент складає близько 20%.

Разом з тим, рейтинг АА- показує, що країна має і дуже сильну диверсифіковану економіку і виробляє продукт з високою доданою вартістю, що додатково підкріплюється гарною політичною обстановкою. Політика влади відносно виникаючих проблем відповідає всім критеріям відповідальності, констатують в агенції.

"Негативний" прогноз відображає ризики, пов'язані з подальшим погіршенням ситуації з борговою кризою в єврозоні, а також недоотриманням очікуваного обсягу податкових надходжень. При цьому експерти відзначають позитивну динаміку по виконаних заходах, пов'язаних з реструктуризацією банківського сектору країни.

Нагадаємо, Італія та Іспанія входять до числа країн єврозони, що зазнають фінансових труднощів і відносяться до групи PIIGS, до якої входять також Португалія, Ірландія та Греція. Саме ці держави доставляють найбільші проблеми своїм партнерам по валютному блоку, оскільки мають великий зовнішній борг і мало можливостей для його погашення (в основному через недостатнє зростання економіки).

Раніше сьогодні Міжнародний валютний фонд підтвердив, що не збирається скуповувати суверенні облігації країн зони євро, зокрема Італії та Іспанії, щоб допомогти подолати боргову кризу. Проте організація буде шукати шляхи для надання допомоги європейським банкам. З відповідною заявою виступив сьогодні в Москві глава Європейського департаменту МВФ Антоніо Боргес.

"На даний момент МВФ не може приступити до скуповування держоблігацій, проте фонд зробить все можливе для того, щоб відновити довіру інвесторів до іспанських та італійських банків", - сказав Боргес.

Відзначимо, вчора міжнародна агенція Moody's знизила рейтинги великих італійських банків слідом за рішенням про зниження довгострокового суверенного рейтингу країни з рівня Аа2 до А2.

Нагадаємо, раніше, 3 жовтня ц.р. Fitch знизила прогноз по зростанню ВВП країн з розвиненою економікою на 2011-2013 рр. у зв'язку з тим, що їх показники за II квартал 2011 р. виявилися гірше очікувань. Зростання економік, що розвиваються в 2011-2013 рр. буде також набагато більш помірним, ніж прогнозувалося раніше, але все ж досить сильним.

У цілому Fitch переглянула прогноз по зростанню світової економіки в бік зниження.

Згідно з оприлюдненими оцінками агенції, зростання світової економіки в 2011 р. складе 2,6% проти прогнозованого раніше рівня в 3,1%, в 2012 р. світовий ВВП зросте лише на 2,7% проти 3,4%, в 2013 р. - на 3,1% проти 3,4%.