ua en ru

Фінансова звітність: чому "Креатив" підозрює аудиторів Baker Tilly у причетності до фальсифікацій

Фінансова звітність: чому "Креатив" підозрює аудиторів Baker Tilly у причетності до фальсифікацій Після угоди з продажу "Креативу" розгорівся новий фінансовий скандал
Александра Решмедилова
Александра Решмедилова
Кандидат философских наук, политолог, специально для РБК-Украина
Рік тому народний депутат Станіслав Березкін продав агрохолдинг "Креатив" Артуру Гранцу і Рисбеку Токтомушеву. Незабаром після операції розгорівся фінансовий скандал. Нові власники звинуватили попередніх власників і менеджмент у фальсифікації фінансової звітності (accounting fraud) та незаконному привласненні кредитних ресурсів банків (banking fraud). Банківські кредитори подали численні позови про стягнення боргів і заставного майна.

Рік тому народний депутат Станіслав Березкін продав агрохолдинг "Креатив" Артуру Гранцу і Рисбеку Токтомушеву. Незабаром після операції розгорівся фінансовий скандал. Нові власники звинуватили попередніх власників і менеджмент у фальсифікації фінансової звітності (accounting fraud) та незаконному привласненні кредитних ресурсів банків (banking fraud). Банківські кредитори подали численні позови про стягнення боргів і заставного майна.

Як раніше повідомляли українські видання, на початку червня 2016 року, у відношенні ПРАТ "Креатив" було відкрито провадження у справі про банкрутство. За заявою нового керівництва "Креативу", правоохоронні органи розслідують кримінальну справу за фактами фальсифікації фінансової звітності агрохолдингу (номер кримінального провадження 12016120000000060).


З фабули кримінальної справи випливає, що попередні акціонери і керівництво компанії систематично фальсифікувала фінансову звітність компанії з метою отримання банківських кредитів з їх подальшим привласненням. Більше за всіх постраждали державні "Ощадбанк", "Укрексімбанк", а також синдикат європейських банків на чолі з "Юнікредитом".

Раніше в ЗМІ повідомлялося про сюрвейерську компанію Baltic Control Ukraine, яка була наділена функцією підтверджувати для банків наявність застави на складах "Креативу". Новий менеджмент звинувачує сюрвейера в тому, що Baltic Control Ukraine, у змові з попереднім керівництвом "Креативу", фальсифікував складські довідки.

"При фактичній відсутності на складах заставленого майна попереднє керівництво ПРАТ "Креатив" посадові особи "Балтік Контрол Юкрейн" подавали неправдиву інформацію банку-агенту із забезпечення синдикованого кредиту", - цитує Національну поліцію видання Ділова столиця.

Днями кримінальна справа про фальсифікацію фінансової звітності "Креативу" набула нового відтінку. Новий менеджмент "Креативу" звернувся в національну поліцію з клопотанням про перевірку причетності міжнародної аудиторської компанії Baker Tilly до фальсифікації фінансової звітності агрохолдингу "Креатив".

Справа в тому, що аудитори Baker Tilly підтверджували достовірність фінансової звітності групи "Креатив", починаючи з 2007 року. Baker Tilly підтверджувала міжнародну фінансову звітність, яка носила і офіційний публічний характер. Відповідно, на фінансову звітність, підтверджену аудитором Baker Tilly, покладалися всі кредитори агрохолдингу, включаючи українські державні банки "Ощадбанк" і "Укрексімбанк". Особливий інтерес викликає фінансова звітність "Креативу" за 2013 і 2014 роки, на які випали найбільші кредитні транші від банків.

Міжнародна фінансова звітність агрохолдингу підписувалася Максимом Березкіним від імені "Креативу" і Панікосом Чараламбусом (Panicos Charalambous) від імені Baker Tilly. Панікос Чараламбус є співробітником кіпрського офісу Baker Tilly. Київський офіс Baker Tilly очолює Олександр Почкун.

Фінансова звітність: чому "Креатив" підозрює аудиторів Baker Tilly у причетності до фальсифікацій

На фото: Максим Березкін, колишній директор кіпрської холдингової компанії групи "Креатив"

Фінансова звітність: чому "Креатив" підозрює аудиторів Baker Tilly у причетності до фальсифікацій

Фото: Панікос Чараламбус (Panicos Charalambous), співробітник кіпрського офісу Baker Tilly, який підписав аудиторський звіт по групі "Креатив"

Представники юридичної служби групи "Креатив" стверджують, що є переконливі докази фальсифікації звітності. Суттєво завищували доходи і активи, особливо складські запаси. Не менш істотно занижувалися зобов'язання, включаючи податкові зобов'язання з ПДВ. Юристи стверджують, що фінансова звітність фальсифікувалась з метою ввести в оману банки про справжній стан агрохолдингу.

Швидше за все, це було потрібно, щоб продовжити отримувати кредити, які потім незаконно виводилися з компанії. Новий менеджмент "Креативу" вважає, що насправді, ще з 2014 року агрохолдинг був фактично у банкрутному стані, що ретельно приховувалося за допомогою махінацій з фінансовою звітністю. Новий менеджмент "Креативу" допускає, що аудитори Baker Tilly діяли в змові з попередніми керівниками компанії, надаючи Березкіним сприяння у вступі банків в оману про реальний фінансовий стан агрохолдингу. Примітно, що левова частка безповоротних кредитних ресурсів припадає на державні банки України.

Згідно з заявою в національну поліцію, тільки в 2013 році доходи агрохолдингу були завищені на 220 млн доларів США, складські запаси були завищені на 89 млн доларів США, вартість основних засобів була завищена на 160 млн доларів США, а кредиторська заборгованість була занижена на 328 млн доларів США.

"Очевидно, метою фальсифікацій звітності було: (1) створення враження про задовільний фінансовий стан групи "Креатив", (2) створення враження про кредитоспроможність групи "Креатив" для того, щоб залучати банківські кредити, (3) створення враження про платоспроможність групи "Креатив" для того, щоб уникнути дій з боку банків-кредиторів, спрямованих на повернення кредитів або на звернення стягнення на заставне майно", - йдеться в заяві в поліцію.

Також у своїй заяві юристи "Креативу" займають позицію, що: "фальсифікація звітності стала основним чинником, який зробив можливим, що: (1) група "Креатив" отримала в банках набагато більше кредитів, ніж була в змозі обслуговувати та повернути, (2) значна частина кредитних ресурсів була незаконно привласнена попередніми власниками і керівниками групи "Креатив". У заяві також говориться, що офіційне підтвердження достовірності звітності "Креативу" аудиторами Baker Tilly сприяло введенню в оману численних банківських кредиторів групи "Креатив".

Як правило, будь-який фінансовий скандал супроводжується позовами з боку кредиторів на адресу аудиторів, які допустили крайню некомпетентність, або брали участь в шахрайській змові. Роль аудиторів Baker Tilly у фінансовому скандалі з агрохолдингом "Креатив" тільки потрібно з'ясувати. Однак вже зараз можна припустити, що в світлі величезних збитків банки можуть мати безліч неприємних запитань на адресу Baker Tilly.