ua en ru

Філат: Україна і Молдова домовилися про приєднання до газової системи Румунії

Автор: RBC.UA
Молдова і Україна домовилися про реалізацію спільних проектів у сфері енергетики для зниження залежності від поставок російського природного газу. Як повідомили РБК в молдовському уряді, про це заявив прем'єр-міністр Молдови Володимир Філат, підбиваючи підсумки переговорів з вищим керівництвом України в ході свого офіційного дводенного візиту до Києва.

Молдова і Україна домовилися про реалізацію спільних проектів у сфері енергетики для зниження залежності від поставок російського природного газу. Як повідомили РБК в молдовському уряді, про це заявив прем'єр-міністр Молдови Володимир Філат, підбиваючи підсумки переговорів з вищим керівництвом України в ході свого офіційного дводенного візиту до Києва.

Він зазначив, що Молдова і Україна вважають важливим для себе диверсифікувати джерела поставок природного газу і планують приєднатися до реалізації регіональних енергопроектів, що дозволить знизити залежність від поставок блакитного палива російським "Газпромом".

Філат зазначив, що, Кишинів і Київ домовилися про концептуальний підхід до моделі співпраці в майбутньому в області розвитку регіонального енергетичного ринку і диверсифікації поставок енергоресурсів. За його словами, зокрема, Молдова і Українавивчають можливість приєднання до газової системи Румунії для отримання газу від альтернативних постачальників в рамках міжнародних енергопроектів з постачання енерогоресурсов з Каспійського регіону до Європи. Філат заявив, що, як планується, Україна разом з Молдовою розробить проект з підключення до газової мережі Румунії з метою забезпечення енергетичної безпеки двох країн.

Філат підкреслив, що Молдова вивчить пропозицію України про приєднання до її проекту будівництва в Одесі терміналу з прийому скрапленого газу, відзначивши, що існують і інші проекти, де можлива співпраця з українською стороною. Зокрема, влада Молдови обговорює з Азербайджаном і Румунією можливість приєднання до проекту AGRI (Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnector), який передбачає організацію поставок азербайджанського зрідженого природного газу (СПГ) в Європу за допомогою газопроводів через Чорноморське узбережжя Грузії, де цей газ зріджуватиметься на спеціальному терміналі, після чого танкерами поставлятися на термінал у румунському порту Констанца. Далі зріджений газ буде приводитися в стан природного газу і поставлятися в Румунію та інші європейські країни. Проект реалізують Азербайджан, Грузія, Румунія та Угорщина в особі компаній Romgaz (Румунія), SOCAR (Азербайджан), GOGC (Грузія), MVM (Угорщина).

Філат підкреслив, що у Молдові та Україні однакові цілі щодо розвитку регіонального енергетичного ринку, і вони зацікавлені в реалізації спільних проектів у контексті інтеграції молдавської та української енергосистем в ENTSO-E - Європейську мережу системних операторів передачі електроенергії.

Раніше повідомлялося, що Україна має намір збільшити обсяг експорту електричної енергії в Молдавію і здійснювати її транзитні поставки далі в країни Європейського союзу. Про це заявив прем'єр-міністр Україна Микола Азаров під час зустрічі 2 лютого 2012 р. у Києві з головою уряду Молдови Філатом. Він відзначив зацікавленість української сторони в нарощуванні поставок електрики до Молдови, а також підкреслив необхідність завершення робіт для можливості синхронного об'єднання українських та молдавських енергосистем в європейське об'єднання ENTSO-E - Європейську мережу системних операторів передачі електроенергії. За словами українського прем'єр-міністра, це створить додаткові можливості для збільшення поставок української електроенергії в Молдавію і далі транзитом до країн ЄС. Азаров зазначив, що це буде вигідно обом країнам.

Зазначимо, зараз "Газпром" звинувачує Україну в тому, що вона відбирає газ, призначений для європейських споживачів. В Києві заявляють, що Україна виконує свої зобов'язання щодо транзиту в повному обсязі, а поставки скоротила Москва. Міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко заявив, що зниження поставок газу в Європу пов'язане зі зменшенням заходу газу в Україну з Росії.

Нагадаємо, Україна раніше заявляла про намір скоротити закупівлі російського газу в 2012 році з передбачених контрактом 52 млрд куб. м до 27 млрд куб. м. 11 січня ц.р. Бойко заявив, що Київ зменшить закупівлю дорогого газу в РФ в два рази.

У першому кварталі 2012 р. ціна на російський газ для України зросла до 416 дол. за 1 тис. куб. м. з 400 дол. в четвертому кварталі минулого року. У бюджет 2012 р. також закладена ціна 416 дол., проте переговори ще не завершені.