ФБР і Microsoft розкрили мережу шахраїв, які викрали 500 млн дол. в 80 країнах
ФБР провело масштабну операцію спільно з корпорацією Microsoft і представниками фінансових компаній. Вони відключили кримінальну мережу Citadel, члени якої займалися розкраданням коштів з банківських рахунків.
Злочинці вкрали понад 500 млн дол. з рахунків 5 млн осіб в 80 країнах, передає Reuters з посиланням на американські ЗМІ. Жертвами злочинців стали клієнтів таких банків, як Citigroup, Bank of America, HSBC, JPMorgan Chase. Злочини були здійснені в останні 18 місяців.
Силовики знешкодили понад 1 тис. бот-мереж, кожна з яких об'єднувала декілька тисяч комп'ютерів. Вирахувати та затримати організаторів злочинної мережі поки не вдалося. Тим не менш, силовики відзначають, що ця операція стане для "поганих хлопців ударом в живіт".
Microsoft вже подала позов в окружний суд Північної Кароліни проти "невстановлених осіб", суд вже санкціонував закриття бот-мереж. За версією експертів, за злочином може стати Джон Доу на прізвисько Aquabox. Саме йому IT-фахівці відводять роль ватажка угруповання.
Читайте також: У США викрили платіжну систему, яка "відмила" більше 6 млрд дол
Нагадаємо, раніше прокуратура Нью-Йорка прийняла рішення заблокувати електронну платіжну систему Liberty Reserve. Цей віртуальний сервіс дозволяв злочинцям зберігати і відмивати кошти, отримані незаконним шляхом. За допомогою системи з 2006 р. були здійснені 55 млн незаконних транзакцій і відмиті понад 6 млрд дол.
Платіжна система Liberty Reserve заснована в 2006 р. в Коста-Ріці і дозволяла користувачам анонімно переводити кошти у будь-яку точку світу за невелику комісію. За даними влади США, практично вся її діяльність пов'язана з криміналом, а з приблизно 1 млн користувачів 200 тис. припадає на США.
Компанія стягувала плату в розмірі до 2 дол. 99 центів кожний раз, коли клієнт переводив гроші іншому користувачеві. За додаткову плату в 75 центів клієнт міг заховати номер свого рахунку в компанії, в результаті чого транзакція робилася практично безслідною.
За словами американських прокурорів, Liberty "додавала ще один рівень анонімності", забороняючи клієнтам переводити їй гроші безпосередньо, наприклад, через кредитні карти. Вона оперувала віртуальними грошима, а реальну валюту клієнти мали переводити стороннім "обмінникам", звідки вони також отримували гроші. За словами прокурорів, обмінники здебільшого перебували в країнах, де влада недостатньо строго контролює систему грошових переказів - наприклад, у Малайзії, Росії, Нігерії та В'єтнамі. Використання обмінників дозволяло Liberty уникати отримання будь-якої інформації про клієнтів через банківські перекази або інші транзакції, які залишають за собою паперовий слід.
Читайте також: У світових офшорах зберігається щонайменше 18,5 трлн дол
Прокуратура Південного округу Нью-Йорка оголосила про це лише зараз, хоча п'ять фігурантів з семи були арештовані ще 24 травня. Всім їм теоретично загрожує до 20 років в'язниці за змову з метою відмивання грошей і до п'яти років за переказ коштів без належної ліцензії.