ua en ru

Євросоюз веде переговори про відхід Росії з Придністров'я і об'єднання Молдови

Автор: RBC.UA
Євросоюз веде переговори про відхід Росії з Придністров'я і об'єднання Молдови, повідомляє РБК. За даними російських ЗМІ, мова про це піде на зустрічі президента Росії Дмитра Медведєва з канцлером Німеччини Ангелою Меркель і президентом Франції Ніколя Саркозі 17-18 жовтня.

Євросоюз веде переговори про відхід Росії з Придністров'я і об'єднання Молдови, повідомляє РБК. За даними російських ЗМІ, мова про це піде на зустрічі президента Росії Дмитра Медведєва з канцлером Німеччини Ангелою Меркель і президентом Франції Ніколя Саркозі 17-18 жовтня.

За словами директора Центру імені Бертольда Бейца при Німецькій раді із зовнішньої політики Олександра Рара, в Євросоюзі йде обговорення того, як вирішувати заморожені конфлікти в Європі. "Німеччина стала членом Ради безпеки ООН і буде і там займатися рішенням територіальних конфліктів. У рамках цієї ініціативи та пропозиції А.Меркель, зробленої Д.Медведєву, - спільними зусиллями вирішувати придністровське питання. Я говорив з депутатами Бундестагу: вони вважають, що придністровський конфлікт вирішити легше, ніж карабахський або конфлікти в Грузії. Тим більше, що це питання європейської безпеки. У разі його рішення, а він передбачає виведення російських військ з Придністров'я, перед Румунією була б поставлене завдання позбутися частини звичайних озброєнь, і з Росією тоді можна було б повернутися до обговорення цієї ж теми. Сьогодні ж Росія сприймається як сторона, що стоїть на стороні Придністров'я і, така, що гальмує врегулювання ", - стверджує А.Рар.

Джерело видання в МЗС Молдови підтвердило, що переговори з цього приводу ведуться як з Кишиневом, так і з Тирасполем. Придністров'ю при цьому обіцяють всілякі економічні пільги, пояснюють, що європейська перспектива обернеться для регіону економічною вигодою. Що конкретно буде запропоновано Росії, невідомо. Експерти впевнені, що ініціативам Д.Медведєва щодо зміцнення європейської безпеки буде дано зелене світло.

На цьому тлі на днях постійний представник ЄС в Молдові Кальман Міжей заявив на засіданні Постійної ради ОБСЄ про те, що Росії необхідно згорнути свою миротворчу операцію в Придністров'ї. А в існуючий переговорний формат щодо врегулювання придністровського конфлікту, іменований "5+2", внести зміни: Євросоюзу і США, які є спостерігачами і проходять в переговорній формулі під цифрою 2, слід підвищити статус до посередників. З 1992 р. посередниками називаються Росія, Україна і ОБСЄ.

Також у зв'язку з цим експерти звертають увагу на останнє потепління позицій сторін. Зокрема, нещодавно молдавський прем'єр Володимир Філат і лідер Придністров'я Ігор Смірнов домовилися відкрити після семирічної перерви рух потягів через придністровську ділянку Молдовської залізниці.

Розглядається також питання про введення в Придністров'ї сил швидкого реагування Євросоюзу.
Офіційні Москва і Тирасполь поки не підтверджують факту подібних переговорів.

Нагадаємо, 27 липня ц.р. в.о. Президента Молдови Міхай Гімпу зазначив, що придністровський конфлікт відрізняється від інших тим, що він не носить етнічного характеру, а є чисто політичним. Це, як сказав тоді М.Гімпу, підтвердила угода, підписана колишніми президентами РФ і Молдови Борисом Єльциним і Мірча Снєгуром, а також рішення Європейського суду з прав людини у справі Іліє Ілашку.

Українські лідери неодноразово заявляли, що є прихильниками ефективного врегулювання придністровського конфлікту з урахуванням принципів територіальної цілісності та суверенітету Республіки Молдова.