Євросоюз налаштований на розвиток газової взаємодії з Україною
Євросоюз зацікавлений у газових сховищах України, а також e двосторонній торгівлі газом. Про це за підсумками круглого столу про розвиток газового ринку України в Брюсселі заявив єврокомісар з енергетики Гюнтер Еттінгер (на фото - разом зі Ставицьким), передає "5 канал".
Крім того, ЄС готовий надати частину фінансів на реконструкцію української ГТС. Також Євросоюз зацікавлений у реверсних поставках газу.
Еттінгер зазначив, що ЄС до кінця року чекає рішень щодо модернізації української ГТС: "До кінця цього року ми повинні отримати відповіді на всі питання".
У свою чергу міністр енергетики і вугільної промисловості України Едуард Ставицький представив учасникам круглого столу проект реконструкції газопроводу Уренгой-Помари-Ужгород вартістю 540 млн дол. "Загальна вартість проекту 540 млн дол. З них 230 млн дол. власні вкладення і 308,6 млн дол. - інвестиції ЄБРР", - заявив Ставицький.
Читайте також: Реверсні поставки газу з ЄС до України повністю законні, - Єврокомісія
Що стосується реверсних поставок газу, то вчора повідомлялося, що Еттінгер заявив про повну законність таких поставок. "З погляду європейського законодавства ми можемо сказати, що в рамках ЄС і Енергетичного співтовариства газ може текти вільно. Ніщо не заважає державам-членам ЄС встановити фізичні двонаправлені потужності з країнами - не членами ЄС і продавати газ за межами ЄС", - сказав Еттінгер.
Нагадаємо, 30 березня голова правління ВАТ "Газпром" Олексій Міллер під час виступу на російському телебаченні заявив, що схеми, організовувані Україною по отриманню газу в Європі, нагадують шахрайські. Міненерговугілля України незабаром спростувало заяву Міллера.
Читайте також: Схеми поставок газу до України з Європи нагадують шахрайські, - Міллер
Питання про майбутнє української ГТС є дуже важливим в контексті українсько-російських енергетичних взаємин. РФ і Україна вже більше року безрезультатно обговорюють можливість коректування газових контрактів, підписаних в 2009 р. Після зміни політичного керівництва Україна почала заявляти про кабальність і невигідність цих контрактів. Україна наполягає на зміні ціни поставок російського газу в країну. У свою чергу, "Газпром" хоче отримати контроль над українською газотранспортною системою.
Проте до цих пір сторони так і не змогли прийти до компромісу в цьому питанні: Україна заявляє про своє бажання створити трибічний консорціум для управління ГТС за участю Росії і ЄС, тоді як "Газпром" не хоче участі ЄС в цьому проекті. Раніше джерело в "Газпромі" повідомило виданню "Комерсант-Україна", що Росія і Україна приступили до переговорів про створення двостороннього консорціуму з управління українською газотранспортною системою. Проте на саміті Україна-ЄС 25 лютого в Брюсселі був підписаний меморандум про зацікавленість Євросоюзу в українській ГТС. Представники Євросоюзу висловили значну зацікавленість в створенні трибічного газотранспортного консорціуму.
Читайте також: Польща, Угорщина, Італія і Німеччина зацікавлені в ПСГ України, - Ставицький
Прем'єр-міністр Микола Азаров заявляв, що модернізація української ГТС обійдеться в 4,5 млрд євро. При цьому пропускна спроможність ГТС збільшиться приблизно на 30%. Більш того, прем'єр упевнений, що ні "Північний потік", ні "Південний потік" не мають і не можуть мати надійних газосховищ, резерви яких могли б бути задіяні в період особливих низьких температур, а в Україні такі сховища є.