Європейські компанії почали консультації з Іраном про його приєднання до Nabucco
Європейські компанії почали неофіційні консультації з Іраном про його приєднання до проекту Nabucco, повідомив голова Національної газової експортної компанії Ірану (NIGEC) Реза Кесаїзаде, передає Reuters з посиланням на іранські ЗМІ. Як відзначив голова NIGEC, без іранського газу газопровід Nabucco буде нерентабельним, і його реалізація стає неможливою.
Газопровід окупиться тільки в тому випадку, якщо по ньому щорічно поставлятиметься не менше 30 млрд куб. м газу, зазначив Р.Кесаїзаде. Такий об'єм газу планується поставляти по газопроводу після завершення другої черги проекту, початок якого заплановано на 2014 р. Будівництво першої черги Nabucco планується почати в 2011 р., відзначив глава NIGEC.
Nabucco - проектований магістральний газопровід завдовжки 3,3 тис. км. в обхід Росії з Центральної Азії в країни Європейського союзу, перш за все, до Австрії і Німеччини. Його проектна потужність - 26-32 млрд куб. м газу на рік. У консорціумі з будівництва газопроводу беруть участь компанії: OMV Gas GMBH (Австрія), Botas (Туреччина), Bulgargaz (Болгарія), S.n.t.g.n. Transgaz S.a. (Румунія), MOL Natural Gas Transmission Company Ltd. (Угорщина), RWE (Німеччина).
Раніше планувалося, що перша фаза будівництва газопроводу Nabucco почнеться в 2010 р. і включатиме прокладку трубопроводу між Туреччиною і Австрією протяжністю 2 тис. км. Потім протягом двох років будуть задіяні існуючі трубопровідні потужності на кордонах між Туреччиною і Грузією, а також Туреччиною і Іраном. Це дасть можливість ввести трубопровід в експлуатацію в 2013 р. з первинною пропускною спроможністю 8 млрд куб. м газу на рік.
Нагадаємо, що головним конкурентом Nabucco є газопровід «Південний потік». В цілях диверсифікації маршрутів експортних постачань природного газу Газпром спільно з італійським концерном ENI реалізує проект будівництва газопроводу через акваторію Чорного моря в країни Південної і Центральної Європи - "Південний потік".
15 травня 2009 р. Газпром і ENI підписали друге доповнення до меморандуму про взаєморозуміння між «Газпромом» і ENI від 23 червня 2007 р. про подальші кроки з реалізації проекту "Південний потік". Доповнення передбачає збільшення продуктивності морської ділянки газопроводу "Південний потік" з 31 до 63 млрд куб. м на рік, а також регулює питання маркетингу газу в рамках проекту.
Трубопровід "Південний потік" повинен зв'язати Росію з Болгарією, Сербією, Угорщиною, Словенією і Австрією, а також Грецією та Італією. Проект був розроблений в 2007 році та передбачає постачання газу в європейські країни в обхід України. Основним конкурентом "Південного потоку" є газопровід Nabucco, який повинен пов'язати Середню Азію з країнами Центральної Європи. Відзначимо, що Туреччина бере участь і в цьому проекті.
Раніше сьогодні повідомлялось про те, що Росія, Туреччина і Італія підписали угоду про будівництво нафтопроводу Самсун-Джейхан. Зведення цього нафтопроводу почалося в Туреччині в 2007 р., за його допомогою нафта поставлятиметься до Європи в обхід протоки Босфор. Росія вирішила взяти участь в цьому проекті в обмін на підтримку Туреччиною "Південного потоку".