ua en ru

Європейські соціал-демократи мають намір припинити співпрацю з ПР

Автор: RBC.UA
Голова фракції соціал-демократів у Європарламенті Ханнес Свобода хоче розірвати співпрацю з Партією регіонів (ПР), якщо в Україні не припиняться переслідування опозиційних політиків.

Голова фракції соціал-демократів у Європарламенті Ханнес Свобода хоче розірвати співпрацю з Партією регіонів (ПР), якщо в Україні не припиняться переслідування опозиційних політиків. Про це політик повідомив в інтерв'ю Deutsche Welle.

Коментуючи рівень співпраці з Партією регіонів на основі меморандуму 2010 р. представників Прогресивного альянсу соціал-демократів у Європарламенті, Свобода зазначив:

"І я, і Мартін Шульц усвідомлювали ризики, пов'язані з підписанням цієї угоди. Але тоді нашу ініціативу підтримувало багато людей, у тому числі посли багатьох країн, які на той момент працювали в Україні. Гадаю, спробувати було варто. Але дотепер я не бачив суттєвої готовності української сторони дослухатися до наших зауважень і пропозицій. Де-факто, ця угода заморожена. Якщо протягом наступних місяців не відбудеться радикальних змін в Україні, я виступаю за розірвання цієї угоди... Я напишу листа Партії регіонів, в якому дам зрозуміти, що співпраця була надто односторонньою: ми робили пропозиції, які Партія регіонів не приймала. Вже цієї середи у мене буде зустріч з прем'єр-міністром Азаровим. Я дам йому зрозуміти, що ми не готові компрометувати себе діючою угодою, яка може бути використана Партією регіонів як опосередкована підтримка. Ця підтримка може стосуватися лише демократизації країни і забезпечення верховенства права".

Свобода додав, що "правосуддя має бути відкритим і прозорим. Йдеться також про готовність українського керівництва обмежити вплив олігархів і запустити процес демократичних перетворень".

Він підкреслив, що діалог з українською владою переривати не можна, а також додав, що економічні відносини України з ЄС будуть продовжуватися.

"Ми вже не раз намагалися досягнути за допомогою економічної співпраці змін у країнах, які були й значно менш демократичними за нинішню Україну. Ми не хочемо відштовхувати Україну до ще більш авторитарних країн, ми хочемо залишатися стратегічними партнерами. Але Україна має визначитися, чи вона хоче привілейованого партнерства чи просто економічних відносин", - повідомив Свобода.

Коментуючи можливий бойкот європейськими політиками Євро-2012, Свобода зазначив, що є важливим, аби чемпіонат відбувся. "Але присутність європейських політиків на матчах в Україні треба виключити", - додав євродепутат.

Нагадаємо, прем'єр-міністр України Микола Азаров 15-16 травня має відвідати Брюссель, аби зустрітися з керівництвом Єврокомісії та депутатами Європарламенту.

Варто відзначити, що подібну заяву Свобода вже робив раніше. Так в інтерв'ю італійській Lombardi nel Mondo 18 січня ц.р. він заявив, що європейські соціал-демократи можуть розірвати угоду про співпрацю з Партією Регіонів (ПР) через засудження екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко.

Ситуація, що склалася навколо дотримання владою України прав людини, переслідування опозиційних політиків, а також ситуація з Юлією Тимошенко в останні тижні сильно загострила відносини України та ЄС. Все більше країн заявляють про бойкот Євро-2012 в Україні, з вимогами розібратися в ситуації в Качанівській колонії і дотримуватися права людини.

11 травня ц.р. Президент Литви Даля Грібаускайте заявила, що Україні загрожує ізоляція через ситуацію з колишнім прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко. Вона також додала, що європейська перспектива України буде залежати від вирішення справи Юлії Тимошенко та інших політичних в'язнів.

10 травня німецький канцлер Ангела Меркель заявила, що в Україні та Білорусі громадяни страждають від "диктатури й репресій". Прем'єр-міністр України Микола Азаров назвав це висловлювання некоректним.

9 травня президент Європейської Ради Херман ван Ромпей заявив, що прем'єр-міністру України Миколі Азарову не варто відвідувати Брюссель для участі в засіданні Ради з питань співробітництва Україна-ЄС, що відбудеться 15 травня. За словами ван Ромпея, Європа не бажає бачити Азарова в Брюсселі через Тимошенко.

Раніше Євросоюз призупинив ратифікацію угоди про асоціацію ЄС з Україною. Ініціаторами цього кроку виступили Німеччина, Великобританія та Чехія. Ці країни вимагають звільнення лідерів опозиції.

Крім цього європейські політики вирішили бойкотувати саміт держав Центральної Європи, що мав відбутися 11-12 травня 2012 р. в Ялті. Від участі в Ялтинському саміті відмовилися президенти Болгарії, Естонії, Австрії, Чехії, Німеччини, Італії, Чорногорії і Словенії та інших країн. У зв'язку з цим, Україна перенесла Ялтинський саміт на більш пізній термін.