Європейські монархії: короновані пенсіонери (фото)
Сьогодні в Нідерландах на королівський престол вступить принц Оранський Віллем-Олександр. Після тридцяти років перебування на троні, незадовго до свого 75 - річчя, нідерландська королева Беатрікс оголосила про відмову від корони. Вона сказала, що з великою довірою передасть правління своєму синові, принцу Оранському.
Для багатьох жителів Нідерландів і шанувальників монархії у всій Європі ця заява не стала несподіванкою. Врешті решт і мати, і бабуся королеви Беатрікс теж зреклися престолу, щоб звільнити місце наступному поколінню. В інших королівських сім'ях Європи зараз на троні перебувають монархи, які вже давно досягли пенсійного віку. Deutsche welle представляє сьогодні список престарілих монархів і їх можливих спадкоємців.
Так, бадьорій британській королеві Єлизаветі II, вже 87 років. Її синові Чарльзу - 64 роки. Королеві Данії Маргреті II, яка любить тютюновий дим, вже 73, а крон-принцу Фредеріку - 44 роки. У Норвегії королю Харальду вже виповнилося 76 років, його наступнику Хокона - 40 років. У Швеції на троні продовжує утримуватися, незважаючи афери, "юний" у порівнянні з іншими монархами 68-річний Карл XVI Густав. Його 35-річна донька Вікторія, має велику народну любов, стала б королевою-улюбленицею багатьох.
Нідерланди готуються до передачі трону: королева Беатрікс виступила з прощальною промовою (фото)
У Бельгії королем залишається майже 80-річний Альберт II. Його син Філіп, якому зараз 53 роки, вже перебрав на себе численні повноваження свого батька. Іспанська монархія зараз перебуває в кризі, через можливу причетність до корупційного скандалу короля Хуана Карлоса. Йому 75 років і він вже нагадує власну тінь. Крон-принц Філіп, якому тільки 45 років, міг би замінити на троні свого батька, але "король ніколи не зречеться престолу". Принаймні, так каже його дружина - королева Софія.
Історик і експерт в королівських справах Моніка Вінфорт з університету в Брауншвейгу не вважає, що в якийсь із монархій народ хотів би позбавити трону свого короля. "У мене немає відчуття, що публіка в цих країнах краще бачила б юних монархів", - додає вона.
Разом з тим подальших зречення престолу за прикладом Нідерландів виключати не можна. З юридичної точки зору, кожен король може відмовитися від корони. Те, що може Папа Римський, може також і монарх, вважає історик Рольф-Ульріх Кунце. Однак хоча це і можливо, але малоймовірно, говорить професор. За його словами, дуже складно давати оцінки, оскільки завжди є залежність від дуже особистих обставин, від сімейної ситуації в королівських будинках, яка лише побічно стосується, наприклад, конституційних питань.
Читайте також: Королева Нідерландів відрікається від престолу на користь старшого сина
Нідерланди, як зазначає Кунце, це модель, що відрізняється від британського королівського дому. Тоді як у Нідерландах короля розглядають швидше як главу держави в політичній ролі, британська королева виступає швидше символічною фігурою для національної ідентичності.
У парламентських монархій у семи європейських країнах, на думку Моніки Вінфорт, міцні позиції. "Я вважаю, що більшості громадян країн з монархічною формою правління подобаються їхні монархії. У Нідерландах радісно сприймають передачу трону - як велике народне свято". За її словами, в жодній країні немає серйозних намірів скасувати цю форму правління. Навіть відмова від трону і передача корони не призводять до криз, не враховуючи незначиних протестів налаштованих на республіканську форму правління громадян, зазначає Моніка Вінфорт. "Ці групи завжди шукають можливість взяти собі слово. Але, власне, у них немає ніяких перспектив дійсно досягти зміни монархічної форми правління".
Королівська влада утримується всюди в Європі, де не було революційних переворотів, як, наприклад, у Франції, Італії чи Німеччини. Оскільки майже всі королівські сім'ї мають родинні зв'язки між собою, а в такому випадку завжди є можливість "перебратися" до родичів.
Читайте також: Прощальна промова королеви Нідерландів
Так, наприклад, нідерландський королівський будинок є німецькою сім'єю. "Більш тісного зв'язку бути не може", - відзначає експерт Рольф-Ульріх Кунце. "Ми чуємо це кожен раз, коли виконується національний гімн Нідерландів "Пісня Вільгельма", де йдеться про "Вільгельма німецької крові". Нагадаємо, що батько-засновник династії Вільгельм Оранський-Нассау походив з Ділленбурга - нинішньої федеральної землі Гессен.
Гессенські аристократи успадкували маленьке французьке князівство Оранж, відоме також яка Оранія, створивши таким чином благородну кар'єру. Зв'язок з Німеччиною був дуже тісним. І він завжди залишався завдяки укладанню шлюбів. Чоловіки трьох останніх нідерландських королев всі були німцями. Втім, ця традиція перервалася на новому королі - Віллемі-Олександрі. Його дружина, Максима - походить з простої аргентинської сім'ї.