ua en ru

Європейські лідери підводять підсумки саміту (відео)

Автор: RBC.UA
Канцлер ФРН Ангела Меркель виступила з підтримкою досягнутої за підсумками першого дня саміту Євросоюзу (ЄС) в Брюсселі угоди про надання фінансової допомоги країнам - боржникам зони євро за рахунок наділення ESM правом безпосередньо фінансувати банки цих країн.

Канцлер ФРН Ангела Меркель виступила з підтримкою досягнутої за підсумками першого дня саміту Євросоюзу (ЄС) в Брюсселі угоди про надання фінансової допомоги країнам - боржникам зони євро за рахунок наділення ESM правом безпосередньо фінансувати банки цих країн, передає BBC.

Також Меркель назвала компромісним рішення заснувати єдиний наглядовий орган, що здійснюватиме контроль за банківською системою валютного блоку, оскільки створення подібної організації дасть платникам податків гарантію збереження їхніх грошей, що використовуються стабілізаційними фондами ЄС.

За підсумками першого дня саміту європейські лідери прийшли до єдиної думки, що єдиний існуючий в ЄС Стабфон - Європейський фонд фінансової стабільності (EFSF) - буде надавати фінансову допомогу країнам-боржникам до тих пір, поки не буде ратифікований покликаний замінити його Європейський стабілізаційний механізм (ESM ), причому ESM, що почне функціонувати в липні 2012 р., зможе рекапіталізувати банки безпосередньо. Крім того, стабфонди будуть наділені повноваженнями викуповувати боргові зобов'язання Іспанії і Італії з метою знизити вартість запозичень цих країн і уникнути повторення грецького сценарію.

Колега Меркель по правлячій партії Німеччини - Християнсько-демократичного союзу - Норберт Бартл заявив, що рішення дозволити ESM фінансувати банки безпосередньо стане новим важливим інструментом фінансової допомоги, що має додатково підштовхнути німецький парламент ратифікувати ESM. Причому ратифікація повинна відбутися незабаром, оскільки лідери ЄС домовилися втілити в життя запропоновані на саміті заходів до 9 липня поточного року.

Варто зазначити, що голова Європейської ради Херман ван Ромпей назвав проривом прийняте на саміті рішення дозволити стабілізаційним механізмам єврозони виділяти кошти банкам безпосередньо.

Зазначимо також, що сьогодні виступив Президент Франції Франсуа Олланд. Лідер французьких соціалістів прибув до Брюсселя з проектом "Пакту росту Європи". Як заявив сьогодні Олланд, дана пропозиція отримала підтримку серед європейських лідерів і його реалізація призведе до швидких результатів.

Прокоментував Олланд і введення податку на фінансові операції. Як зазначив Олланд, ця угода планується повністю узгодити і почати реалізовувати в ряді країн до кінця 2012 р. Зокрема, французький Президент додав, що цей податок твердо підтримує Німеччина. Разом з тим, як підкреслив Олланд, питання про розмір податку на фінансові операції все ще обговорюється.

Виступив сьогодні прем'єр-міністр Італії Маріо Монті. Італійський уряд вже домовився прийняти делегацію з Німеччини на чолі з Меркель наступного тижня, а саме, 4 липня. Сьогодні ж Монті заявив про те, що у нього немає впевненості в серйозному впливі нинішнього саміту ЄС на фінансові ринки. Глава кабінету міністрів Італії побоюється, що ухвалених угод може виявитися недостатньо для того, щоб стабілізувати ринки.

У той же час, Монті зазначив, що економіка Італії як і раніше залишається під загрозою. Монті підкреслив, що італійській владі може знадобитися порція допомоги в тому випадку, якщо прибутковість облігацій для країни продовжить рости. Тим не менш, італійський прем'єр додав, що поки Рим не збирається цього робити.

Нагадаємо, що за підсумками першого дня саміту ЄС лідери блоку затвердили Пакт зростання та зайнятості Євросоюзу. Лідери ЄС також погодили пакет заходів вартістю близько 120 млрд. євро, що сприятиме економічному зростанню. Вони зобов'язалися збільшити капітал Європейського інвестиційного банку на 10 млрд євро, що має підвищити загальний обсяг кредитування на 60 млрд і фонду допомоги вразливим країнам. Ще 55 млрд євро "нашкребли" з невикористаних фондів ЄС і призначених для малих і середніх підприємств та зайнятості молоді.

В ході саміту лідери європейських країн також дійшли згоди про створення єдиного для єврозони органу з нагляду в банківському секторі. Також прийняте рішення за допомогою нового контрольного механізму щодо прямої рекапіталізації проблемних банків за рахунок коштів фондів фінансової допомоги.

Ідея цього проекту - змусити банки самостійно платити за свої проблеми, не залучаючи кошти платників податків.

Нагадаємо, вчора в Брюсселі стартував саміт ЄС. Це 19-я зустріч ЄС на вищому рівні з грудня 2009 р., коли почалася грецька криза, що дала поштовх економічним потрясінням зони євро.