ua en ru

Європейські енергетичні холдинги продають мільярдні активи

Автор: RBC.UA
Європейські енергетичні компанії переживають не найкращі часи. Великі енергохолдинги змушені продавати бізнес, щоб скоротити витрати і розрахуватися з боргами. Першою сумна доля спіткала грецьку газову компанію DEPA. Уряд країни виставив її на продаж, чим хоче скористатися "Газпром", що бажає встановити монополію на грецькому газовому ринку. І ось сьогодні стало відомо, що найбільший енергетичний концерн Німеччини - E.ON - і італійська енергетична компанія Enel мають намір продати активи в сумі на 8 млрд євро, щоб утриматися на плаву під час кризи.

Європейські енергетичні компанії переживають не найкращі часи. Великі енергохолдинги змушені продавати бізнес, щоб скоротити витрати і розрахуватися з боргами. Першою сумна доля спіткала грецьку газову компанію DEPA. Уряд країни виставив її на продаж, чим хоче скористатися "Газпром", що бажає встановити монополію на грецькому газовому ринку. І ось сьогодні стало відомо, що найбільший енергетичний концерн Німеччини - E.ON - і італійська енергетична компанія Enel мають намір продати активи в сумі на 8 млрд євро, щоб утриматися на плаву під час кризи.

Enel планує розпродати активи на 6 млрд євро і зменшити витрати в спробі знизити борг і утримати кредитний рейтинг за часів рецесії і боргової кризи в єврозоні, які негативно відображаються на прибутках компанії. Про це італійська група повідомила в опублікованому сьогодні прес-релізі, в якому оприлюднила плани розвитку компанії на 2013-2017 рр. Enel, якій належить 92% акцій іспанської енергетичної компанії Endesa, уточнила, що розпродаж активів на 6 млрд євро дозволить скоротити борг до 37 млрд євро до 2014 р. проти 42,9 млрд євро в 2012 р.

Читайте також: "Газпром" готовий купити грецьку газову DEPA за 1,9 млрд євро

Enel є однією з найбільш обтяжених боргами компаній в Європі. У спробі знизити борг Enel планує провести програму скорочення витрат, насамперед, за рахунок скорочення інвестицій у проекти на "зрілих ринках", зокрема в Італії та Іспанії. За рахунок цього Enel заощадить близько 4 млрд євро і перемкне свою увагу на ринки, що розвиваються, швидко зростаючі ринки Східної Європи і Латинської Америки, повідомила сьогодні компанія. Крім цього Enel планує розмістити гібридні облігації (які можуть бути використані як привілейовані кумулятивні акції), що принесе італійській групі ще близько 5 млрд євро.

За підсумками 2012 р. виручка італійської енергетичної групи Enel виросла на 6,8% в річному вирахуванні - до 84,9 млрд євро. Показник EBITDA скоротився на 5,1% і склав 16,7 млрд євро. Чистий фінансовий борг досяг 42,9 млрд євро порівняно з 44,6 млрд євро в 2011р. (зниження склало 3,8%). Чистий прибуток скоротився на 79% через списання гудвілу в розмірі 2,575 млрд євро за операціями підрозділу Endesa.

Читайте також: "Газпром" сподівається завершити переговори з італійською Enel по входженню в її електроенергетичні активи

Коментуючи результати групи, генеральний директор Enel Фульвіо Конті (на фото) заявив, що в 2012 р. групі Enel знову вдалося досягти поставлених завдань за показниками EBITDA і чистого боргу, раніше оголошених інвестиційному співтовариству, незважаючи на досить несприятливі макроекономічні умови та регулятивні норми. "Ми очікуємо, що ці економічні тенденції збережуться протягом 2013 р. переважно в Італії та Іспанії", - відзначив глава компанії. Enel очікує, що базова прибуток групи в поточному році знизиться до 16 млрд євро проти 16,7 млрд євро в минулому році. Enel очікує, що цей показник залишиться на цьому рівні і в 2015 р.

Enel - одна з найбільших у Європі енергетичних компаній. Вона виробляє і постачає електроенергію і газ в Європі, Північній Америці та Латинській Америці. Штат Enel налічує понад 58 тис. чоловік.

E.ON, найбільший енергетичний концерн Німеччини, планує залучити більше 2 млрд євро протягом найближчих двох років за рахунок продажу регіональних підрозділів і частки у спільному проекті з Urenco по обробці ядерного палива.

Читайте також: США можуть перешкодити "Газпрому" встановити газову монополію в Греції

За словами головного виконавчого директора Йоханнеса Тіссена, продаж активів дозволить продовжити скорочувати борг і залучити капітал для розвитку бізнесу на ринках, що розвиваються, включаючи Бразилію і Туреччину. Чистий фінансовий борг компанії зараз скоротився приблизно на 50% у порівнянні з піком в 30 млрд євро в кінці 2008 р.

E.ON підтвердила січневий прогноз, згідно з яким доходи до вирахування відсотків, податків, зносу і амортизації в цьому році складуть 9,2-9,8 млрд євро, тобто показник знизиться з рівня 10,8 млрд євро в 2012 р. Тіссен заявив, що компанія, можливо, буде змушена закрити газові електростанції в Німеччині, якщо тільки їх не підтримають політики, оскільки E.ON втрачає гроші.

Німецька компанія E.On є найбільшим в Європі приватним електроенергетичним і газовим концерном. Концерн співпрацює з ВАТ "Газпром" в проекті газопроводу Nord Stream ("Північний потік"). Для його реалізації "Газпром", німецькі E.On і BASF створили в грудні 2005 р. компанію - оператора будівництва газопроводу Nord Stream AG.

Читайте також: Показник EBITDA концерну E.On за 2012 р. виріс на 16% - до 10,8 млрд євро

Європейські комунально-енергетичні компанії сильно постраждали від спалаху в Європі боргової кризи, що негативно позначилося на попиті на електроенергію в регіоні і помітно зменшив прибутковість бізнесу. Стратегія Євросоюзу, спрямована на підвищення енергоефективності та поступовий перехід на поновлювані джерела енергії, також вплинула на показники компаній сектора.