ua en ru

Європейські банки допомагають російському бізнесу експортувати товари з окупованого Криму на світові ринки

Європейські банки допомагають російському бізнесу експортувати товари з окупованого Криму на світові ринки Порт Севастополя працює як перевалочна база для російських зернотрейдерів - всупереч міжнародним санкціям проти РФ
Група найбільших європейських банківських груп ось-ось опиниться в центрі чергового гучного політичного скандалу. Незважаючи на режим санкцій, які були введені проти Російської Федерації, а також міжнародне ембарго на експорт товарів із Криму, який став "сірою зоною" внаслідок його анексії, західні фінансові групи підтримують і фінансують величезні обсяги експорту зернових з території спірного півострова на міжнародні товарні ринки.

Група найбільших європейських банківських груп ось-ось опиниться в центрі чергового гучного політичного скандалу. Незважаючи на режим санкцій, які були введені проти Російської Федерації, а також міжнародне ембарго на експорт товарів із Криму, який став "сірою зоною" внаслідок його анексії, західні фінансові групи підтримують і фінансують величезні обсяги експорту зернових з території спірного півострова на міжнародні товарні ринки.

Вкрадене зерно з вкраденого в України Криму, під виглядом продукції російського походження, тече на світовий ринок за фінансової підтримки швейцарських банків BCP і BCV, а також французької транснаціональної групи Societe Generale.

Режим санкцій щодо Росії, а також ембарго на експортні поставки з Криму, зобов'язують західних фінансистів стежити за походженням своїх клієнтів і блокувати їх операції.

Але європейські банкіри не помічають, або роблять вигляд, що не помічають очевидного: компанія російського походження з Об'єднаних Арабських Еміратів у величезних обсягах поставляє на світовий ринок зерно, вирощене в "сірому прикордонні" на анексованому півострові Крим. Просте перевантаження зерна із судна на судно дозволяє трейдеру приховати походження свого товару.

Так прості логістичні хитрощі в портах дозволили непрозорій "темній конячці" увірватися в топ-3 рейтингу російських експортерів зерна. Ще рік тому мало хто знав про існування ростовської компанії "Торговий дім "Риф". Сьогодні ця компанія - експортер №1, якому вдалося обійти великі транснаціональні компанії.

Російські ЗМІ прозоро натякають: компанія має серйозних покровителів у російської влади. Інакше вона не змогла б так швидко розгорнути експорт з сумнівної території, а також чітко, як по годинах, отримувати повернення експортного ПДВ.

Навіть пильну увагу російських ділових ЗМІ до власної "сірої конячки" зернового ринку і потенційний гучний міжнародний політичний скандал не зупиняють ні "чорного експортера", ні його європейських банків-партнерів, які підтримують очевидно сумнівні торгові операції.

Зокрема, свіжі документи про логістичні фокуси в портах з кримським санкційних зерном торгового дому "Риф" датовані вже початком серпня. Втім, "Васька, слухає, та їсть!".

Але найцікавіше в цій історії - вся інформація є у відкритому доступі. У нашому розслідуванні ми її лише систематизували і зіставили.

Санкції не для всіх: "Риф", Крим і "Кавказ"

Отже, несподіваний лідер експорту російського зерна, ростовський торговий дім "Риф", - непрозора компанія з темним минулим і, як стало відомо РБК-Україна, темним справжнім.

2015 рік

12 червня. Судно Petra I (Panamax, вантажопідйомність - 42 263 тонни) стало на рейд в порту "Кавказ".

19 червня. Євросоюз продовжив термін дії санкцій, прийнятих роком раніше у зв'язку з анексією Криму. Зокрема, було продовжено заборону на імпорт товарів кримського походження в країни ЄС і будь-яке обслуговування таких торговельних операцій. До цього ембарго приєдналися Японія, США, Норвегія, Австралія, Швейцарія та інші країни.

20 липня. За підсумками сільськогосподарського року 2014/2015 МГ, повідомило агентство Bloomberg, перше місце в рейтингу найбільших експортерів зерна зайняв мало кому досі відомий торговий дім "Риф" з Ростова-на-Дону. Він випередив багаторічного лідера галузі "Міжнародну зернову компанію", філія відомого світового трейдера Glencore.

24 липня. Судно Petra II (Panamax, вантажопідйомність - 42 284 тонни) стало на рейд в порту "Кавказ".

Темне минуле

На сайті дубайської зернотрейдингової компанії GTCS Trading, тексти на якому написані російською та англійською з величезною кількістю граматичних помилок, є розділ "Досягнення і нагороди".

Цей розділ містить три грамоти подяки. Одна - від компанії BestandOnly, тобто від самих себе.

Інші дві - від компанії "Промэкспедиция", якій належить великий зерновий термінал на Азові, а також торгового дому "Риф". Обидві організації дякують зерновим трейдерам з ОАЕ за плідну співпрацю.

Ніде більше на сайті, в тому числі, в розділі "Партнери", "Промэкспедиция" і "Риф" не фігурують. Правда, в розділі "Інфраструктура" свого сайту GTCS пише про співпрацю з "великими портами в Азові, Ростові-на-Дону та Керчі".

Проте гравці і експерти російського ринку прекрасно знають: "Промэкспедиция", "Риф" і GTCS - практично одна і та ж компанія.

Наприклад, у публікаціях часто зустрічаються "здвоєні" назви, що позначають найбільшого російського експортера зерна:

- "Торговий дім "Риф" ("Промэкспедиция")", - авторитетний ресурс "Русагротранс", липень 2015 року;

- "ТД "Ріф" (GTCS Trading JLT)", - спеціалізований індустріальний ресурс "АгроАМ", квітень 2015 року;

- "GTCS (RIF)", - швейцарський зерновий трейдер СвитунСтилл, липень 2015 року.

По факту, це частини поступово розширеного вже мультинаціонального холдингу, який чомусь дуже соромиться зізнатися в тому, що він - холдинг.

Почалася історія зерноторгового конгломерату (для зручності назвемо так цю групу компаній) в 2002 році, коли в Азові (Ростовська обл.) було засновано ТОВ "Промэкспедиция" - для занять вантажно-розвантажувальними і транспортно-експедиційними роботами та послугами.

У 2004 році компанія прийшла в зерновий бізнес - побудувала термінал на 30 тис. тонн в Азовському порту.

У 2010 році в Ростові-на-Дону був заснований торговий дім "Риф". Згідно з даними офіційного сайту компанії, основні напрями його роботи - закупівля та експорт пшениці, кукурудзи, ячменю, а також бобових і олійних культур.

У 2012 році з'явилася приватна зернотрейдінговая компанія Best&Only зі штаб-квартирою в Дубаї (ОАЕ). Згодом вона змінить свою назву на GTCS Trading.

У 2012-2013 маркетинговому році компанія "Риф" вийшла на експортний ринок, за підсумками якого вивезла за кордон скромні 200 тис. тонн і зайняла 13 місце в списку російських експортерів зерна.

Вже в наступному році "Риф" експортував 1,95 млн тонн. Тобто, майже в 10 разів більше, ніж роком раніше. "Риф" тут же вирвався на третю сходинку в рейтингу найбільших експортерів зерна в РФ і обійшов таких великих гравців ринку, як "Південь Русі", LouisDreyfus і "Астон".

Експерти бачили важливу причину такого стрімкого зростання в логістиці, яку налагодив "Риф". По-перше, стверджував гендиректор Інституту кон'юнктури аграрного ринку Дмитро Рилько, використовувалася наступна схема: малі судна з Азовського порту доходили до керченського порту і порту "Кавказ", де перевантажувалися на великі судна. Такий метод дозволяв "Рифу" закуповувати зерно за привабливим для контрагентів цінами.

По-друге, поділилася інсайдом газета "Ведомости", "Рифу" вдалося дуже добре налагодити автомобільні поставки. Швидше за все, із залученням адмінресурсу, який також був використаний і для своєчасного повернення експортного ПДВ.

Представники "Рифу" приводили іншу причину цього стрибка. І, тим самим, вперше виявили тісний зв'язок між "Промэкспедицией" і "Рифом".

Гендиректор "Рифу" Вадим Саркісов пояснював успіх свого торгового дому тим, що "Промэкспедиция" у 2013 році реконструювала свій термінал. Його ємність збільшилася з 30 тис. тонн до 108 тис. тонн зерна, і той став найбільшим зерновим терміналом з перевалки на малій воді в Азові.

Примітно, що в 2014 році компанія GTCS Trading посіла друге місце в рейтингу найбільших трейдерів, що торгують російським зерном. Глава торгового відділу компанії Олег Крюковський повідомив в інтерв'ю Business Recorder наступне: швидке зростання торговельних оборотів було пов'язане з тим, що ємність їх терміналу в порту Азова зросла з 30 тис. тонн до 108 тис. тонн.

При цьому, ні "Промэкспедицию", ні "Риф" Крюківський тут не назвав. Хоча в цьому ж матеріалі Business Recorder повідомив, що GTCS - не вантажовідправник, а агент, що працює, переважно, з торговим домом "Риф".

Але більш важливим стало інше відкриття 2014 року. У зв'язку з входженням "Рифу" в топ-3 експортерів російського зерна агентству Bloomberg дав інтерв'ю певний Петро Ходикін, який вперше розповів про те, що саме він - власник торгового дому "Риф" і компанії "Промэкспедиция".

За словами Ходикіна, він прийшов у зерновий бізнес в 2004 році, коли був побудований термінал "Промэкспедиции". На той момент у нього було 20% акцій цієї компанії. У 2011 він придбав контроль над портом.

Про компанії GTCS як і раніше ні слова.

Таємніі зв'язки

Єдність керівництва "Промэкспедиции", "Рифу" і GTCS - "секрет Полішинеля" для російської агроіндустрії. Але компанії все одно ретельно уникають розкриття структури власності, управління і системи своїх взаємин.

Про керівництво GTCS відомо тільки, що Олег Крюковський, закінчив 2001 року Ростовський державний економічний університет, очолює торговий відділ компанії.

"Промэкспедиция", за даними "СПАРК-Інтерфакс" (міжнародна база даних кінцевих бенефіціарів компаній), належить кіпрській компанії HamaikoLtd, генеральний директор - Ігор Січкарьов.

ТД "Риф" належить International Grain HoldingsInc. з Британських Віргінських островів (через кіпрську "Лепаркан інвестментс лімітед"). При цьому, кінцевий бенефіціар у документах не вказаний, гендиректор - Вадим Саркісов.

Власник обох компаній, як з'ясувалося в 2014 році, - Петро Ходикін.

Проте і з керівництвом "Промэкспедиции" і "Рифу" не все однозначно.

За словами члена ростовського клубу фінансистів Михайла Акопьяна, компанія "Промэкспедиция" належить, як писав "Комерсант" в 2010 році, "досить потужній ростовській бізнес-групі, до якої має відношення сім'я Вертій".

У 2014 році газета "Ведомости" передавала інформацію від гравців ринку: і "Риф", і "Промэкспедиция" належать Оксані Вертій. У 2015 році видання тверджувало те ж саме.

Газета намагалася зв'язатися з самою Вертій. Але ні в "Reef", ні в "Промэкспедиции", ні в адвокатській палаті (офіційному місці працевлаштування) знайти її не вдалося.

Коли газета звернулася за коментарем до гендиректора "Рифу" Вадима Саркісова, той про структуру керівництва компанією говорити відмовився. В інтерв'ю donnews.ru Саркісов стверджував, що "сімейство Вертій до компанії "Риф" ніякого відношення не має", і що він сам "є засновником торгового дому, а в 2013 році продав свої активи іноземному інвестору", якого називати не став.

Що ж це за "сімейство Вертій"? Оксана Вертій - дочка Юрія Вертія, колишнього начальника УВС Ростова-на-Дону. В кінці 1990 років Юрій Вертій був фігурантом гучної корупційної справи, яка мала резонанс по всій країні.

В ході процесу над головою фірми "Фаворит" Аркадієм Габрельяном, Вертій був названий в числі високопоставлених службовців правоохоронних органів Ростовської області, яким Габрельян давав великі хабарі.

Можливо, ось він, той самий "адміністративний ресурс", який, як стверджувало джерело "Ведомостей", допоміг "Рифу" налагодити автомобільні поставки і швидко повернути експортний ПДВ.

І ще один цікавий факт про сім'ю Вертій. Чоловік Оксани Вертій - вже згадуваний Петро Ходикін, власник компаній "Промэкспедиция" і "Риф".

Темне сьогодення

В 2014 році, вже після введення санкцій Євросоюзу проти Росії, Саркісов сказав в інтерв'ю "Діловому кварталу": "У липні цього року мене запросили на конференцію в Сімферополь, де збиралися представники провідних експортерів зерна Росії. Я побачив, що в Криму відмінний урожай зерна, прекрасні погодні умови. Але купувати їх зерно ми не можемо, тому що ці території, а, отже, і їх товар, західні компанії не візьмуть... ми намагаємося знайти шляхи, як виправити цю ситуацію. Поки безуспішно".

Судячи з усього, цей шлях з часом був знайдений.

Як уже говорилося вище, у сезоні 2013/2014 МГ зерноторговий конгломерат освоїв логістичну схему відвантаження зерна через порт "Кавказ". З Азова малі судна "річка-море" відвантажують зерно в транзитний порт напроти Керчі, де кранами переправляють його на великі судна, які вже везуть вантаж одержувачу. Або перевантажують його на так звані "накопичувачі", що стоять тут на рейді, після чого вантаж повторно перевантажується на великогабаритні судна, які відправляються з зерном в пункт призначення.

Це вигідна і тому дуже поширена схема. І це не секрет.

Не є секретом і щоденні графіки руху та розстановки суден у порту "Кавказ". Вони знаходяться у відкритому доступі. За правилами сайту, дані видно тільки за поточний день, а на наступний день йдуть в архів. Але РБК-Україна має скріншоти графіків за попередні числа (див. у кінці тексту).

У цих графіках фігурують суду Petra I і Petra II, які належать зерноторговому конгломерату.

По цих графіках видно, що 25 липня 2015 року в 15:00 судно "Родоніт" прийшло в порт "Кавказ" з вантажем "ячмінь". У графі "Від" (тобто, походження вантажу) написано "Севастополь" - те саме місто, яке розташоване на південному-заході анексованого Криму.

Після цього кримський ячмінь був занурений на судно, а звідти - перевантажений на судно Petra I.

І це не поодинокий випадок: аналогічні операції були здійснені 18 липня, 23 липня (тричі), 24 липня, 28 липня і 29 липня (двічі), 31 липня і 1 серпня. І це тільки виходячи з графіків, які зафіксувало РБК-Україна.

Так, виданню відомо, що вже більше 50 тис. тонн кримського ячменю так були перевантажені на судна Petra I і Petra II. Також відомо, що зараз зерноторговий конгломерат активно закуповує і кримську пшеницю для подальшого експорту.

За допомогою таких нехитрих перевантажувальних маніпуляцій 50 тис. тонн кримського зерна виявилося на судах зернового експортера з Росії.

Зрозуміло, що відбувається далі. Здійснюється поставка на умовах FOB або CIF добросовісному покупцю, який не знає точно про кримське походження зерна. При цьому всі операції по закупівлі та доставці зерна фінансуються і кредитуються банками, які, можна допустити, також не знають про кримське походження зерна.

Темне майбутнє

GTCS Trading, дубайська іпостась зерноторгового конгломерату, на своєму сайті написала, що операції компанії фінансують і кредитують найнадійніші банки Європи.

Справді, в розділі "Партнери" фігурують швейцарські BCP і BCV і французький Societe Generale - відомі організації і досвідчені гравці ринку.

І вони повинні знати, що банки не можуть фінансувати платежі за нелегальними торговими і експортно-імпортними операціями, наприклад, по експорту кримських товарів у Європу. Вони повинні блокувати такі платежі негайно, як тільки стає відомою протизаконна природа цих транзакцій.

При цьому, всі дані, що підтверджують нелегальний характер цих операцій, як показано, знаходяться у відкритому доступі.

Отже, постає питання: в чому причина того, що ці операції російського зернового експортера безперешкодно фінансуються і здійснюються? На це запитання є два варіанти відповіді:

  1. Злий умисел з боку європейських банків.
  2. Непрофесіоналізм з боку європейських банків.

Який варіант гірше? Незрозуміло. Але обидва варіанти - не з приємних для самих банків, в першу чергу. Так, BNP Paribas може багато чого розповісти про участь в угодах, що порушують міжнародні торгові санкції.

Тут постає ще ряд питань.

1. Працюють взагалі міжнародні торговельні санкції?

2. Чому експортер зерна з Росії, прямий конкурент українських зернових компаній, вивозить кримський ячмінь за кордон, завдаючи тим самим безпосередній шкоди економіці нашої країни?

3. Чому наші європейські партнери не діють?

За підсумками російського сільськогосподарського 2014/2015 МГ за кордон було вивезено майже 31 млн тонн зерна. Компанія "Риф" з показником в 2,55 млн тонн стала найбільшим експортером, ненабагато обійшовши таких багаторічних лідерів, як Glencore (2,54 млн тонн), CargillInc і Olam International Ltd.

Тобто, виходить, що на європейському і світовому ринках зернового експорту скоро вибухне серйозний скандал. Адже порушує торгові санкції, накладені Євросоюзом, США і світовим економічним співтовариством, не дрібнота, а найбільший експортер на одному з найважливіших світових ринків зерна.

Чи не вибухне?

До моменту публікації даного матеріалу редакція знайшла більш свіжі документи, які свідчать про майже аномальну гіперактивність новоявленого лідера російського зернового експорту.

Його судно з регулярністю пройдисвіта човника фігурує в логістичних портових фокусах "кримського експортера" арабського походження з російським корінням. Із завидною регулярністю у графіку роботи портів відзначені за відправлення з порту Севастополя з перевантаженням на все ті ж Petra I і Petra II.

Документи, що знаходяться у відкритому доступі на сайті портів, свідчать: санкційні обмеження на експорт кримського зерна на світові ринки нікого особливо не лякають і не зупиняють.

Це не хвилює навіть європейські банки, які надають фінансову підтримку експортним операціям торгового дому "Риф" і його закордонним "дочкам". Так чому це повинно зупиняти російську компанію, якщо в Кремлі вважають "анексію" півострова законною?

Питання лише в тому, що з мовчазного потурання європейців, окупація Криму може принести Росії помітні експортні вигоди. Ніщо так не стимулює злочинця до нових порушень, як безкарність.