ua en ru

Європарламент вперше провів слухання щодо кримських татар

Автор: RBC.UA
У Європарламенті вперше пройшли парламентські слухання щодо ситуації кримських татар. Ініціював їх депутат від Литви Леонідас Донскіс. А про сучасне становище кримських татар розповідав лідер Меджлісу Мустафа Джемільов, повідомляє Deutsche Welle.

У Європарламенті вперше пройшли парламентські слухання щодо ситуації кримських татар. Ініціював їх депутат від Литви Леонідас Донскіс. А про сучасне становище кримських татар розповідав лідер Меджлісу Мустафа Джемільов, повідомляє Deutsche Welle. Зокрема, про те, як триває процес облаштування кримських татар через понад 20 років після їх повернення на батьківщину з депортації.

М.Джемільов вважає, що Європейський парламент має у своїй резолюції дати оцінку депортації кримських татар, аналогічну тій, яка була дана голодомору українського народу, що був названий злочином проти людства.

Особливу увагу М.Джемілєв приділив питанню відновлення політичних, економічних та громадських прав репатріантів. Крім того, лідер Меджлісу звернув увагу європейської громадськості на призначення міністром внутрішніх справ України Анатолія Могильова, який три роки тому очолював кримську міліцію та запам'ятався проведенням міліцейської операції на плато Ай-Петрі.
Тоді ж А.Могильов оприлюднив в одній з кримських газет статтю з виправданням депортації Йосипом Сталіним з півострова кримських татар та інших народів. У статті "В Криму зріє конфлікт за косовським сценарієм" А.Могильов назвав кримських татар "посібниками Адольфа Гітлера". Як підкреслює М.Джемілєв, таке призначення є загрозою для спокою в Криму, адже людина, яка за посадою має боротися з ксенофобією та міжнаціональною ворожнечею, сама ж її розпалює. Раніше у Меджлісі підготували звернення до Генпрокурора України з вимогою притягнути А.Могильова до кримінальної відповідальності.

В свою чергу, Л.Донскіс вважає, що Європа настільки зафіксована на своїх великих проблемах, що взагалі дуже часто забуває про малі народи. "Цей випадок надасть нам можливість поговорити про долі меншин, про народи, які забуті, про яких забула Західна Європа. Кожні слухання це - нагадування і можливість звернути увагу колег на те, що слід не забувати ці народи й країни", - говорить європейський політик. В той же час, Л.Донскіс вважає, що головним пунктом резолюції повинно бути зафіксовано право кримських татар на їхню історичну та культурну самобутність, на збереження їхньої мови. Крім цього, євродепутат хоче вірити в те, що й українська держава з розумінням підійде до цього питання. "Треба запам'ятати, що кримські татари не якийсь фантом, не фантазія, а історичний народ, який пережив велику трагедію", - підкреслив литовський європарламентар.

Під час слухань кримськотатарського питання у Європейському парламенті Організація народів та націй, що не мають представництва, заявила про намір висунути лідера кримських татар на премію імені Сахарова, яку щороку вручає Європарламент. А депутат Л.Донскіс не виключив, що після цього М.Джемільова можуть навіть запропонувати на Нобелевську премію миру.

Нагадаємо, за рішенням Держаного комітету оборони СРСР з ранку 18 травня і до вечора 20 травня 1944 р. бійці Червоної армії і військ НКВС виселили близько 188 тисяч кримських татар. Загалом з урахуванням звільнених і пізніше висланих у місця спецпоселення колишніх військовослужбовців кількість депортованих кримських татар перевищила 200 тисяч осіб. Під час виселення і в перші роки перебування у депортації загинули близько 46% кримських татар - тобто майже кожен другий.