ua en ru

Європарламент зажадав від України забезпечити участь Тимошенко в наступних виборах

Автор: RBC.UA
Європарламент більшістю голосів схвалив резолюцію щодо України на сесії у Страсбурзі, повідомляє BBC.

Європарламент більшістю голосів схвалив резолюцію щодо України на сесії у Страсбурзі, повідомляє BBC.

Серед основних пунктів резолюції згадується забезпечення чесного, прозорого та неупередженого апеляційного процесу для колишнього прем'єр-міністра Юлії Тимошенко. А також можливість для неї повноцінно брати участь у політичних процесах, як зараз, так і під час наступних виборів. "Європарламент наполягає на тому, що Юлії Тимошенко має бути дозволено користуватися її правом на повну участь у політичному процесі як зараз, так і під час майбутніх виборів в Україні", - говориться в документі.

Крім того, європарламентарі наполягають на перегляді норм Кримінального кодексу, що залишилися Україні у спадок від радянських часів з метою приведення їх у відповідність до європейських та міжнародних стандартів.

"(Європарламент, - ред.) висловлює глибокий жаль, що вирок колишньому прем'єр-міністру Юлії Тимошенко є порушенням прав людини та зловживанням судової системи з ціллю політичного придушення провідного опозиційного політика; підкреслює, що закон, який було вибірково застосовано проти Тимошенко, датується радянськими часами та передбачає кримінальне переслідування за політичні рішення; в той же час статті 364 та 365, які на даний момент знаходяться на розгляді Верховної Ради, не відповідають європейським стандартам та стандартам ООН", - говориться в документі.

Також в документі висловлюється "відверта стурбованість з приводу затримання колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка та інших подібних випадків, без оголошення вироку в суді". Депутати вважають, що всі судові справи проти колишніх та нинішніх високопосадовців мають проводитися відповідно до європейських стандартів справедливості, неупередженості, прозорості та незалежності.

"Якщо питання засудження Юлії Тимошенко не буде вирішено це поставить під загрозу укладення Угоди про асоціацію та її ратифікацію, штовхаючи країну ще далі від втілення своєї європейської перспективи; (Європарламент, - ред.) висловлює свою стурбованість з приводу деяких ознак зниження демократичних свобод, а також можливої практики використання державних установ для партійних цілей та політичної помсти", - відзначається в резолюції.

У документі, текст якого був узгоджений вже 25 жовтня йдеться про те, що Європарламент "дотримується думки, що поглиблення відносин між ЄС та Україною, а також європейська перспектива в Україні мають велике значення та є в інтересах обох сторін; визнає українські прагнення відповідно до статті 49 Угоди Європейського Союзу, за умови виконання всіх критеріїв, включаючи принципи демократії, повагу до прав людини, фундаментальних свобод та верховенства права".

В резолюції відзначається, що Європарламент вважає, "відкладену зустріч з Президентом Януковичем важливою можливістю для вирішення серйозних проблем, які постали перед українським урядом та для відновлення конструктивного діалогу, який може привести до парафування Угоди про асоціацію за умови наявності значного прогресу з технічних і важливих політичних перешкод, які все ще на мають місце; закликає Раду та Комісію перенести нещодавно відкладену зустріч з Президентом Янукович перед запланованим в грудні 2011 р. самітом ЄС-Україна".

Європарламент в документі привітав домовленості, яких було досягнуто по Угоді про вільну торгівлю та зазначив, що розглядає ці домовленості як "міцну основу для можливого завершення переговорів щодо Угоди про асоціацію між Європейським Союзом та Україною".

Депутати виразили занепокоєння з приводу погіршення свободи ЗМІ та плюралізму в Україні та закликали владу вжити всіх необхідних заходів для захисту ЗМІ.

Європарламент підтримав рекомендації, викладені в спільному висновку Венеціанської комісії та ОБСЄ щодо проекту парламентського закону про вибори.

"Європарламент вважає за необхідне, щоб ці рекомендації були прийняті та реалізовані доцільним та всеохопним чином, з залучення до цього як опозиції так і громадянського суспільства", - сказано в документі.

Також в резолюції зазначено, що Європарламент закликає Єврокомісію сприяти проведенню судової реформи в Україні "шляхом більш ефективного використання програми Підвищення потенціалу ЄС і розглянути питання створення Консультативної групи високого рівня ЄС для України, з тим, щоб допомогти країні в її зусиллях відповідати вимогам законодавства ЄС, в тому числі щодо судової влади".

Прикметно, що резолюція стосовно України об'єднала всі основні групи депутатів Європарламенту, в тому числі і ті, хто підтримував протилежні "політичні табори" в Україні. Депутати Групи народних партій, традиційно дружньої до української опозиції, і члени Прогресивного Альянсу соціалістів та демократів, що підписали меморандум про співпрацю з українською Партією регіонів, тепер мають стосовно України спільну точку зору.

Після прийняття резолюції директор департаменту інформаційної політики українського МЗС України Олег Волошин повідомив, що Україна вітає резолюцію Європарламенту.

"Україна вітає, що Європа закріпила право України апелювати до статті 49 угоди про ЄС, тобто претендувати на повноправне членство в ЄС. Євросоюз визнав таке право України в рамках Угоди про асоціацію, яка буде мати велике значення. Ця угода буде сприяти демократичному розвитку нашої держави", - заявив Волошин.

За словами Волошина сьогодні тривають "непрості переговори з Європою з цього питання, ми сподіваємося, що побажання Європарламенту будуть враховані європейськими колегами, які безпосереднього ведуть переговори. Для нас підтримка європарламентарів надзвичайно важлива. І ми розраховуємо на неї. На сьогоднішній день включення відповідного пункту в угоду про асоціацію дуже важливо. Питання про європейську перспективу України залишається відкритим, і ми будемо далі наполягати, щоб ця угода мало відповідний пункт з посиланням на 49 статтю", - сказав Волошин.

Також він додав, що МЗС прислухається до оцінки Європарламенту політичної ситуації в Україні. "Ми прислухаємося до оцінок з боку ЄС щодо українських внутрішньополітичних процесів. Європейський парламент закликав Європейську комісію надати допомогу в реформуванні судової системи України, а не тільки дав оцінку тим чи іншим судовим рішенням", - зазначив він.

Нагадаємо, фракції Європарламенту 25 жовтня погодили текст резолюції по Україні. Остаточний текст резолюції по Україні став результатом компромісу всіх політичних сил Європарламенту. Переговори щодо укладення Угоди про асоціацію між Євросоюзом і Україною було вирішено не припиняти. Але депутати погодилися, що доля цього документа після його узгодження і підписання повинна бути поставлена в залежність від прогресу Києва на шляху демократизації.

Зазначимо, в двосторонніх відносинах України і Європейського союзу в даний час намітився ризик глибоких ускладнень, причиною яких є порушення двох кримінальних справ проти Тимошенко.

Прецедент утримання Тимошенко під вартою і винесення їй судом жорсткого вироку по одному з звинувачень викликав величезний резонанс і негативну оцінку серед світової громадськості. Подібний підхід до судових розглядів, за оцінкою перших осіб держав у складі ЄС і провідних політиків, може загрожувати Україні припиненням переговорів щодо укладення Угоди про асоціацію, а також створення ЗВТ з ЄС.

18 жовтня, глава Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу і голова Європейської ради Херман ван Ромпей прийняли рішення про скасування візиту Президента України Віктора Януковича в ЄС, який був запланований на 20 жовтня. Прес-служба верховного представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон повідомила, що рішення про скасування візиту було прийняте європейськими політиками для того, щоб підкреслити необхідність "досягнення прогресу в забезпеченні верховенства закону і незалежності судової влади" в Україні.

Нагадаємо, Печерський райсуд Києва 11 жовтня засудив Тимошенко до 7 років позбавлення волі з забороною обіймати певні державні посади протягом ще 3 років за перевищення службових повноважень при підписанні газових угод з Росією. Також суд зобов'язав Тимошенко виплатити "Нафтогазу України" 1,516 млрд грн.