Європарламент схвалив проект закону про газопостачання ЄС
Депутати Європейського парламенту схвалили проект закону про газопостачання Європейського союзу (ЄС), повідомляє DW. Його реалізація дозволить підвищити гарантію постачання газом у разі перебоїв з поставками з-за меж ЄС.
Однак нова законодавча норма набуде чинності з 2014 р. Даний документ був розроблений у зв'язку з кризою, що зачепила поставки до ЄС російського природного газу в 2008 і 2009 рр.
На думку комісара ЄС з питань енергетики Гюнтера Еттінгера, послабити залежність ЄС від російських вуглеводнів дозволить перш за все будівництво трубопроводу Nabucco, яким країни союзу отримуватимуть газ із Каспійського регіону в обхід Росії - через Туреччину, Румунію і Болгарію.
Законопроект, схвалений євродепутатами, передбачає створення єдиної європейської газової системи, завдяки якій планується покращити координацію газопостачання в країнах ЄС.
Він оголошує пріоритетом постачання приватного сектора, а також важливих установ, зокрема лікарень. У разі газових криз всім їм має бути гарантовано безперебійне отримання газу протягом як мінімум 30 діб.
Таким чином, при виникненні технічних проблем у країнах ЄС буде можливість користуватися резервними системами газопостачання, а у надзвичайних ситуаціях - і запасами газу сусідніх держав.
Як відомо, країни ЄС останніми роками зазнавали труднощів із газопостачанням через російсько-українські «газові» війни. А останній газовий конфлікт, що спалахнув у червні поточного року між Москвою і Мінськом, зміцнив у Брюсселі усвідомлення необхідності стратегії диверсифікації каналів імпорту та розвитку інфраструктури.
Раніше, 5 березня ц.р., Єврокомісія виділила 2,3 млрд євро для забезпечення енергетичної безпеки країн ЄС. Ці гроші пішли на модернізацію газових і електричних магістралей держав - членів блоку.
З цієї суми близько 200 млн євро планується витратити на будівництво газопроводу "Набукко". Ним газ із Туркменії і Азейбайджана буде поставлятися в обхід Росії до Болгарії, Румунії, Угорщини, Австрії і Німеччини.
8 травня ц.р. ЄС підписав угоду з чотирма країнами про прискорення будівництва трубопроводів для постачання природного газу в обхід Росії. Угода була укладена з Азербайджаном, Грузією, Туреччиною і Єгиптом. Спостерігачами при підписанні договору виступили США, Росія і Україна.
Тим часом, Росія, Німеччина і низка країн Північної Європи беруть участь у проектуванні та будівництві так званого «Північного потоку». Головні компанії, що курують проект «Північний потік» - російський ВАТ "Газпром" і німецької BASF (за участю 100-процентної доньки BASF - Wintershall Holding).